خمیر دندان خوشگل برای کودکان

۱۳۹۲/۱۰/۳۰ - ۱۴:۱۲ - کد خبر: 104047
خمیر دندان خوشگل برای کودکان

سلامت نیوز : متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: خمیردندانی که جعبه‌اش قشنگ‌تر و خوشگل‌تر باشد و خود کودک آن را انتخاب کند، خمیردندان مناسب کودک است چرا که کودک به راحتی از آن استقبال و استفاده می‌کند.

احمد جعفری در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد انتخاب خمیردندان مناسب برای کودکان اظهار داشت: خمیردندانی مناسب است که بتواند دندان‌ها را تمیز کند و میزان مواد ساینده آن به اندازه‌ای باشد که برای تمیز کردن دندان از مواد غذایی کافی باشد.

متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: برخی خمیردندان‌ها مواد ساینده بیشتری دارند و برای افرادی همچون سیگاری‌ها که رنگدانه‌های زیادی بر سطح دندانشان وجود دارد مناسب است.

جعفری افزود: افراد عادی نباید از این خمیردندان‌ها استفاده کنند چرا که مواد ساینده بالایی که در این خمیردندان‌ها وجود دارد به دندان‌ها آسیب می‌زند.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: خمیردندان‌هایی که هم اکنون در بازار وجود دارد به دلیل داشتن برچسب استاندارد و تأییدیه وزارت بهداشت هیچ مشکلی ندارند و برای استفاده بلامانع هستند مگر خمیردندان‌هایی که به صورت غیرمجاز وارد کشور شده باشند و تأییدیه وزارت بهداشت را نداشته باشند.

متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: خمیردندان‌هایی که به صورت رنگی، ژل و ... تولید می‌شوند بیشتر برای جلب مشتری کاربرد دارد تا انگیزه تشویق را در آنها بیشتر کند.

وی میزان فلوراید در خمیردندان را به عنوان فاکتور مهم دیگری در انتخاب خمیردندان ارزیابی کرد و افزود: فلوراید موجود در خمیردندان باید بین هزار تا 1500 ppm باشد که این عدد مورد تأیید وزارت بهداشت است؛ البته بعضی از خمیردندان‌ها دارای فلورایدی در حد 4000 تا 5000 ppm هستند که این خمیردندان‌ها جنبه درمانی دارند و افرادی که دندان‌هایشان مشکل حادی دارد به توصیه دندانپزشک از این خمیردندان‌ها استفاده می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: موادی که به عنوان ضد حساسیت در بعضی خمیردندان‌ها استفاده می‌شود بیشتر جنبه تشویقی دارد؛ البته افرادی که دندان‌های حساس دارند بهتر است از این خمیردندان‌ها استفاده کنند.

جعفری در پاسخ به پرسش فارس، مبنی بر تشریح دندان‌های حساس گفت: افرادی که دندان‌هایشان ریشه لخت دارد یا تاج دندان خیلی سایش پیدا کرده باشد دندان‌هایشان حساس شده ‌است.

متخصص دندانپزشکی کودکان به جنبه‌های انتخاب خمیردندان کودکان پرداخت و گفت: خمیردندانی که جعبه‌اش قشنگ‌تر و خوشگل‌تر باشد و خود کودک آن را انتخاب کند خمیردندان مناسب کودک است چرا که کودک به راحتی از آن استقبال می‌کند.

جعفری افزود: در مورد میزان فلوراید خمیردندان‌های کودک یک مسئله وجود دارد و آن این است که مقدار فلوراید این خمیردندان‌ها از استاندارد ایران حذف شده است و خمیردندان‌های کودک نیز دارای همان 1000 ppm فلورایدی هستند که در استاندارد ملی تعریف شده‌اند که هیچ مشکلی برای مصرف ندارند فقط باید در میزان استفاده از آن دقت کرد.

متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: در بعضی از کشورها که وضعیت بهداشت بالاتری دارند حساسیت بیشتری بر روی مقدار فلوراید وجود دارد و در آن کشورها خمیردندان کودکان دارای 500 ppm فلوراید است.

وی افزود: توصیه می‌کنیم در کودکان از میزان کمتری خمیردندان استفاده شود و باید در کودکان زیر 3 سال میزان استفاده از خمیردندان به صورت یک لایه بسیار نازک روی مسواک باشد و در کودکان زیر دبستان به اندازه یک نخود از خمیردندان استفاده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در سنین بالای دبستان نگرانی در مورد میزان مصرف خمیردندان نداریم چرا که کودک توانایی این را دارد که از بلع خمیردندان خودداری کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.32392s, 19q