سفره‌خانه‌هاي سنتي مجاز به عرضه قليان نيستند

۱۳۸۷/۰۲/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10406
سفره‌خانه‌هاي سنتي مجاز به عرضه قليان نيستند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، لنكراني در اين جلسه ضمن تاكيد بر نقش رسانه‌ها و تبليغات به ويژه صدا و سيما در فرهنگ سازي و كاهش مصرف دخانيات در جامعه از عملكرد برخي هتلها در تزئين و استعمال قليان در لابي هتلها انتقاد كرد.

وي با بيان اين كه صرف تذكر دادن به مراكز متخلف كارساز نبوده، اظهار داشت: بايد با اماكني كه مجوز ندارند، برخورد قانوني شود.

بر اساس اين گزارش، در اين جلسه عنوان شد: 84 درصد سيگاري‌ها در كشورهاي در حال توسعه هستند و مصرف سيگار از سال 82 تا 86 از 1/3 به 6/4 درصد و مصرف قليان از 1/14 به 1/36 درصد افزايش يافته است.

همچنين سالانه 60 هزار نفر در ايران به دليل مصرف دخانيات مي‌ميرند و 1740 ميليارد تومان براثر استعمال دخانيات دود مي‌شود و هر فرد مصرف ‌كننده قليان در هر وعده، معادل 100 نخ سيگار استعمال مي‌كند.

سردار نجفي رئيس پليس نظارت بر اماكن عمومي نيروي انتظامي در اين نشست اظهار داشت: 95 درصد شبكه توزيع مواد دخاني غيرمجاز است و «عمده فروش‌ها» تابع هيچ قانون و مقرراتي نيستند.

وي مديريت شبكه توزيع و قانونمند كردن آن را در كنترل بازار دخانيات بسيار موثر دانست.


فراهاني رئيس مجمع امور صنفي نيز از لغو مجوز عرضه قليان 300 واحد صنفي كه داراي سابقه قهوه‌خانه بودند، خبر داد.

گفتني است، تاكنون 140 مركز مشاوره در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور براي مبارزه با دخانيات راه‌اندازي شده است. همچنين بر اساس نظر‌سنجي‌هاي صورت گرفته 48 درصد مردم موافق جمع‌آوري قليان، 44 درصد موافق فرهنگ‌سازي و 8 درصد مخالف بودند.


شايان ذكر است، در اين نشست 2 ماده مهم شامل دستورالعمل تعيين عاملين مجاز توزيع و فروش فرآورده‌هاي دخاني و دستورالعمل اجرايي الصاق هشدارهاي بهداشتي بر روي بسته‌هاي سيگار و مواد دخاني به تصويب رسيد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.8737s, 18q