تغذيه مرتب و كوتاه مدت با شير مادر بهترين روش براي تغذيه نوزاد است

۱۳۸۷/۰۲/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10408
تغذيه مرتب و كوتاه مدت با شير مادر بهترين روش براي تغذيه نوزاد است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازپايگاه اينترنتي بي.بي.سي. نيوز، معمولا به زنانيكه تازه مادر مي شوند توصيه مي‌شود كه اجازه دهند نوزاد خود زمان تغذيه و طول مدت آنرا تعيين كند.

اما مطالعه‌اي كه بر روي ‪ ۶۳‬مادر در برادفورد انجام شد نشان داد كه تغذيه مرتب با شير مادر و به مدت ‪ ۱۰‬دقيقه از هر دو سينه به افزايش وزن نوزاد و بالاتر رفتن ميزان تغذيه با شير مادر منجر مي‌شود.

با اين وجود ماماها مي‌گويند اين روش كه در آرشيو بيماري در دوران كودكي منتشر شده است در مورد همه كاربرد ندارد.

سازمان بهداشت جهاني توصيه مي‌كند كه تا شش ماهگي تنها به نوزادان شير مادر داده شود اما در انگليس از هر چهار مادر تنها يك نفر از اين توصيه پيروي مي‌كنند.

اين تحقيق كه توسط دكتر آن والشوا پزشك عمومي انجام شده نشان داد در ميان نوزادني كه با شير مادر تغذيه مي‌شوند وزن نوزادني كه به انها اجازه داده مي‌شود زمان و طول مدت شيرخوردن خود را تعيين كنند، افزايش كمتري دارد.

در اين مطالعه به نيمي از مادران گفته شد كه تنها زمانيكه نوزاد مي خواهد به او شير دهند و تنها در صورت مشاهده علائمي از گرسنگي در نوزاد با سينه دوم خود به او شير دهند.

به بقيه توصيه شد كه تقريبا هر سه ساعت در طول روز و در صورت نياز در طول شب، به مدت حداكثر ‪ ۱۰‬دقيقه از هر دو سينه به نوزادان شير دهند.

همچنين به مادران گروه دوم گفته شد كه دست كم دو ساعت در بين هر وعده غذايي فاصله بياندازند.

در اين مطالعه ديده شد پس از ‪۱۲‬هفته در گروه اول، كمتر از نيمي از نوزادان هنوز از شير مادر تغذيه مي‌كردند درحاليكه در گروه دوم كه مادرانشان از روش سنتي پيروري كردند بيش از سه چهارم نوزادان بازهم مايل بودند از سينه مادر شير بخورند.

علاوه بر اين ، اختيار دادن به نوزاد براي تعيين زمان و طول مدت تغذيه و نيز تغذيه نوزاد به مدت بيش از ‪ ۱۰‬دقيقه از يك سينه، هر دو با وزن‌گيري ناكافي نوزاد در شش تا هشت ماهگي اول زندگي او ارتباط داشت.

محققان مي‌گويند اجازه دادن به نوزاد براي تعيين زمان تغذيه و طول مدت آن در سيستم توليد شير در بدن مادر اختلال ايجاد مي‌كند.

همچنين محققان دريافتند كه اگر در هر نوبت شيردهي از سينه دوم كه پر از شير است استفاده نشود، پروتئيني ترشح مي‌شود كه از توليد بيشتر شير جلوگيري مي‌كند و براي چند ساعت و احتمالا چند روز در روند شيردهي اختلال ايجاد مي‌كند.

اين گروه محققان كه رياست آنها را دكتر والشاو بر عهده داشت اعلام كرد، نوزاداني كه در هر نوبت شير دهي از هر دو سينه تغذيه مي‌كنند از كودكاني كه تنها از يك سينه تغذيه مي‌شوند شير بيشتري دريافت مي‌كنند و نوزادانيكه متوسط طول مدت تغذيه انها كوتاهتر است افزايش وزن بيشتري دارند و از نتايج مثبت ديگري نيز برخوردار مي‌شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77201s, 18q