راهکار افزایش ازدواج جوانان

۱۳۹۲/۱۱/۰۱ - ۱۰:۰۲ - کد خبر: 104081
راهکار افزایش ازدواج جوانان

سلامت نیوز : مهم‌ترين موضوعي كه براي بررسي علل كاهش آمار ازدواج بين جوان‌ها مطرح است موضوع تغيير سبك زندگي در بين برخي از مردم است. سبك زندگي مدرن و غربي باعث گسترش مقوله زشت و ناپسندي به نام تجمل‌گرايي شده است. اينكه چه گروهي به گسترش اين موضوع از سبك زندگي دامن زده‌اند نياز به كار مطالعاتي جدي دارد. به همين دليل به‌نظر مي‌رسد يكي از روش‌هايي كه مي‌تواند جهت تشويق گروه‌هاي مختلف اجتماعي به ازدواج كاربرد داشته باشد تشريح و تبليغ مزاياي سبك زندگي ايراني - اسلامي است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ موضوع ديگر كه بايد هم دولت و هم ما در مجلس فكري به حال آن كنيم، مسئله بيكاري و مسكن جواناني است كه در آستانه سن ازدواج قرار دارند. متاسفانه اين روزها شاهد اين هستيم كه جوانان بعد از ازدواج براي مدتي يا دست در جيب پدر و مادر دارند يا اينكه به دليل مشكلات مالي ازدواج‌ها را به تاخير مي‌اندازند. به نظرم در اين خصوص هم بايد فرهنگ‌سازي انجام شود. چرا كه مانند گذشته مي‌توان كاري كرد كه زوجين تا مدتي در كنار والدين خود زندگي كنند و بعد كه مسكني پيدا كردند به محل زندگي خود بروند. اما سال‌هاست كه والدين و دخترخانم‌ها تن به اين مسئله نمي‌دهند و همين مسئله ازدواج‌ها را با مشكل مواجه مي‌كند.

نكته مهم بعدي بحث تاكيد دين در موضوعات مختلف ازدواج است. ما در دين خود آيات و احادیث كمي براي ازدواج نداريم. سبك زندگي ائمه را هم بايد نگاه كنيم. در دين‌مان آمده كه اگر كسي پول ندارد ازدواج كند نبايد ازدواجش را به تاخير بيندازد. چراكه خداوند متعال حلال مشكلات است و همه بايد به او بخصوص در موضوع ثوابي مانند ازدواج توكل كنند.حتي ما روايت داريم كه مومنين با ازدواج پولدار خواهند شد؛ مسئله‌اي كه براي نسل جوان باورش سخت است اما واقعيت است. بنابراين صداوسيمای ما بايد اين بخش از دين و سبك زندگي ايراني - اسلامي را بيش از اينها تبليغ كند. واقعيت اين است كه كار جامعي از طريق مسئولان ذي‌ربط فرهنگي انجام نشد.من برخي مواقع مي‌شنوم كه مي‌گويند جواني كه بدون پشتوانه ازدواج كند در زندگي‌اش با مشكل مواجه مي‌شود در حالي‌كه اين صحيح نيست. طبق آمار 67 درصد طلاق‌ها به دليل مواد مخدر است. پس طلاق‌هاي به دليل مسائل اقتصادي رتبه اول را ندارد. همچنين يكي ديگر از عوامل طلاق سبك زندگي است.

متاسفانه در حال حاضر سبك زندگي به سويي تغيير پيدا كرده كه زن و شوهر حاضر نيستند در زندگي مشترك سختي را تحمل كنند.اين سبك زندگي جاي سوال و اصلاح دارد. بايد تحمل زوجين بالا برود. بايد دخترها و پسرها بدانند كه از اول زندگي نمي‌توان همه چيز را داشت. براي همين من معتقدم موضوع ازدواج نياز به يك فرهنگ‌سازي اساسي دارد تا با يك رويكرد و سبك زندگي جديد كه مبتني بر فرهنگ ايراني- اسلامي باشد بتوانيم جهش مثبتي را در تشويق جوان‌ها به ازدواج داشته باشيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.95079s, 19q