نجات هزار و 866 نفر از خطر مرگ گاز گرفتگی

۱۳۹۲/۱۱/۰۱ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 104104
نجات هزار و 866 نفر از خطر مرگ گاز گرفتگی
سلامت نیوز : رئيس مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي كشور، از نجات هزار و 866 شهروند از خطر مرگ بر اثر گاز گرفتگی خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دكتر محمد تقي طالبيان افزود: در یک ماه اول پس از آغاز طرح امداد زمستانی (20 آذر لغایت 20 دی)، مراکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی سراسر کشور 1866 نفر از مسمومین با گاز منوکسید کربن را نجات دادند.

وی گفت: تكنسينهاي اورژانس پيش بيمارستاني 563 نفر از مسمومین را در محل درمان نمودند. همچنین پس از ارائه خدمات پزشكي اوليه به افرادي كه دچار گاز گرفتگي شده بودند، 1303 نفر را جهت دريافت مراقبتهاي بيشتر به بيمارستان منتقل نمودند.

به گفته طالبیان، پيشگيري از مسموميت با گاز منوكسيد كربن امري ضروري است كه در اين راستا استفاده از از وسايل گرمايشي استاندارد، اطمينان از مکش کامل و مناسب لوله‌هاي بخاریها، بازبيني صحت كار وسايل گرمايشي و باز بودن مسير دودكش توصيه مي شود.

وی ادامه داد: از نشانه‌هاي مسمومیت با گاز منوکسید کربن می توان به سردرد، سرگيجه، استفراغ، كاهش سطح هوشياري و نهايتا اغما و مرگ اشاره کرد.

رئیس اورژانس کشور افزود: اولين و مهمترين اقدام براي نجات فردي که دچار مسموميت با منوكسيد كربن و ساير انواع گازگرفتگي شده، رساندن اکسيژن (هواي تازه) به اوست. به همين دليل به محض مشاهده فردي که دچار گازگرفتگي شده، بايد پنجره‌ها را باز کنيد تا هواي تازه سريعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزديک کنيد. منبع نشت گاز را شناسايي و قطع کنيد و سريعا با اورژانس115 تماس بگيريد.

وی در همین زمینه تاکید کرد: بلافاصله دستمال مرطوبي جلوي دهان و بيني‌ خودمان بگيريد تا دچار گازگرفتگي نشويد. منبع نشت گاز را شناسايي و قطع کنيد. تا رسيدن اورژانس هيچ خوراکي يا نوشيدني‌ به فرد گاز گرفته ندهيد چون به دليل حالت تهوع احتمال خفگي بيشتر مي‌شود، به زنان باردار، کودکان و سالمندان زودتر از بقيه آسيب‌ديده‌ها کمک کنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13319s, 18q