چرا انجام تست پاپ اسمیر در زنان ضروریست؟

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 104165
چرا انجام تست پاپ اسمیر در زنان ضروریست؟

سلامت نیوز : یک جراح و متخصص زنان با تاکید بر لزوم انجام تست پاپ اسمیر سه سال پس از آغاز فعالیت جنسی گفت: 24 ساعت پیش از انجام این تست باید از مقاربت جنسی پرهیز شود.

دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود، گفت: اگر فعالیت جنسی شروع شده باشد و نیاز به غربالگری بیماری‌های منتقل‌ شونده از راه جنسی وجود داشته باشد، معاینه لگن زودتر از سنی که برای انجام تست پاپ توصیه می‌شود ضرورت دارد.

وی یادآور شد: تست پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم، سه سال پس از شروع مقاربت جنسی باید انجام شود.

این جراح و متخصص زنان با اشاره به توصیه انجمن سرطان و کالج آمریکایی بیماری‌های زنان گفت: انجام این تست از 21 تا 30 سالگی باید هر یک تا سه سال انجام شود. پس از 30 سالگی تست پاپ باید به همراه تست HPV (ویروس پاپیلومانی انسانی) انجام شود. اگر هر دو تست منفی بودند، پاپ اسمیر باید هر سه سال تکرار شود.

وی افزود: اگر تست پاپ منفی و تست HPV مثبت باشد، تست باید هر ماه 6 تا 12 ماه انجام شود. انجام تست در اشخاص 70 ساله یا مسن‌تری که سه تست منفی پی ‌در ‌پی داشته‌اند، متوقف می‌شود.

هاشمیان نایینی با تاکید بر اینکه تا 24 ساعت قبل از انجام تست فرد نباید مقاربت داشته باشد، خاطرنشان کرد: تست نباید در زمان خونریزی عادت ماهیانه انجام شود. در طی دو روز قبل از انجام تست از ژل، کرم و داروهای واژینال نیز نباید استفاده شود.

وی تصریح کرد: این تست صد درصد توانایی تشخیص مراحل اولیه بیماری را نداشته ولی می‌‏تواند باعث کاهش میزان خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم شود. بنابراین در کنار آن می‏‌توان از روش‏‌های دیگر مانند کولپوسکوپی برای تشخیص این بیماری استفاده کرد.

هاشمیان نایینی افزود: تست پاپ اسمیر فقط حضور سلول‏‌های غیرطبیعی را نشان می‏‌دهد و جهت تشخیص قطعی در مواردی که پزشک لازم می‏‌داند انجام کولپوسکوپی و بیوپسی ضروری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.19327s, 19q