پايان مهلت پرحادثه‌ترين اتوبوس جاده‌اي كشور

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 104187
پايان مهلت پرحادثه‌ترين اتوبوس جاده‌اي كشور

سلامت نیوز : بهمن ماه هم از راه رسيد و تكليف توقف شماره گذاري خودروهاي حادثه ساز اسكانيا مشخص نشد. اول بهمن ماه آخرين مهلتي بود كه پليس به شركت سازنده اتوبوس‌هاي اسكانيا داد تا مشكلات و نواقص اتوبوس‌هاي بين جاده‌اي خود را رفع كند. اما هيچ فراخواني از شركت عقاب نشان پخش نشد و هنوز هم 7000 دستگاه اتوبوس اسكانيا در جاده‌ها به‌دنبال سوزاندن انسان‌ها هستند. اتوبوس‌هايي كه فقط در يك فقره حادثه جاده‌اي و در عرض چند دقيقه 44 نفر از شهروندان را به كام مرگ فرستاد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ پليس گفته بود كه اگر تا بهمن ماه خبري از فراخوان نباشد، شماره‌گذاري اسكانيا را متوقف خواهند كرد اما هنوز برنامه‌ خود را براي 7000 اتوبوسي كه در جاده‌هاي ايران جولان مي‌دهند ارائه نكرده است. شايد پليس باور نمي‌كرد كه اهميتي به مهلتش داده نشود. اما حالا كار پليس سخت‌تر شده است.اين در حالي است كه بسياري به جاي آنكه به‌دنبال نجات جان مردم باشند به‌دنبال بيكار نشدن خودروسازان هستند. چيزي كه احتمالا اهميتي كمتر از جان مردم دارد. اين در حالي است كه طي 8 ماه گذشته 104 فقره از اتوبوس‌هاي اسكانيا در جاده‌هاي ايران دچار سانحه شده و 79 كشته و 181 مجروح به جاي گذاشته است.

چه كسي جوابگوي كشته شدن 79 نفر در اين تصادفات خواهد بود؟ مدير كارخانه عقاب نيز با قرار وثيقه آزاد شده و به كار خود ادامه مي‌دهد. همه منتظر دستور سردار‌ مومني و همكارانشان هستند تا حداقل از ورود اسكانياي جديد به ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي جلوگيري شود. سردار مومني، سردار رادان و سردار احمدي‌مقدم با بيان اينكه پليس از حق مردم دفاع خواهد كرد و وقتي جان مردم به خطر بيفتد با كسي مدارا نمي‌كند، اولتيماتوم خود را دادند.

پليس مرجع تعيين اشكال اسكانيا نيست

با وجود تمام اين مشكلات رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در گفت‌وگوي خود با تسنيم اعلام كرد: پليس راهور مرجع تعيين اشكال اتوبوس اسكانيا نيست.داوود كشاورزيان با بيان اينكه يكي از دغدغه‌هاي بين‌المللي بحث تصادفات جاده‌اي است، افزود: به همين دليل سازمان ملل متحد دهه 2011 تا 2020 را دهه كاهش تصادفات نامگذاري كرده است.

خوشبختانه در ايران در سال‌هاي گذشته اقداماتي جهت كاهش تلفات انجام شده و چند سالي است كه شاهد روند كاهشي در اين بخش هستيم. امسال هم ميزان تلفات جاني ناشي از سوانح رانندگي در مقايسه با هشت ماه سال گذشته 7 درصد كاهش يافته است، هر چند آمار تلفات جاده‌اي در كشورمان همچنان بالاست.اين نگراني در بين مردم و مسئولان وجود دارد و انتظار اين است بتوانيم با اقدامات بهتر و جدي‌تري روند كاهشي تلفات جاده‌اي را سرعت بخشيم.كشاورزيان ادامه داد:‌ بر اين اساس در سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي پروژه‌هاي متعددي براي كاهش تلفات دردست اجراست كه رفع نقاط حادثه‌خيز، استفاده از Its يا سيستم‌هاي حمل‌ونقل هوشمند براي كنترل جاده‌ها و رفتارهاي پرخطر رانندگان، بحث نظارت بر عملكرد رانندگان، نظارت بر عملكرد شركت‌ها و مسئوليت شركت‌ها از جمله اين پروژه‌هاست.

وي همچنين در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به عدم شماره‌گذاري اسكانيا از اول بهمن‌ماه سال‌جاري، سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي به‌عنوان متولي حمل‌ونقل چه برنامه‌اي در اين‌باره دارد، گفته است: موضوع پلاك نشدن اتوبوس‌هاي اسكانيا را نشنيده‌ام، اما معتقدم كه توليد اين اتوبوس‌ها در ايران بر اساس استانداردهاي اروپايي و مورد تاييد وزارت صنعت انجام مي‌شود و فاقد اشكال است. متاسفانه كاربران و رانندگان بعضا دستكاري‌هايي در اتوبوس‌هاي خود انجام مي‌دهند كه برخي از اين تصادفات و اتفاقات ناشي از اين دستكاري‌هاست. البته ممكن است در استاندارد اين خودرو هم اشكالاتي وجود داشته باشد ولي مرجع تعيين اين اشكال پليس راهور نيست، بلكه وزارت صنعت و سازمان ملي استاندارد است.

اتوبوس‌هاي اسكانيا بمب‌هاي متحرك هستند

مهندس ميرفاضل نيكزاد نيز در مورد آتش گرفتن اتوبوس‌هاي اسكانيا در جاده‌ها به تهران امروز مي‌گويد: اتوبوس‌هاي اسكانيا مشكل فني دارند و اين نقص فني از سال‌هاي قبل در اتوبوس‌هاي اسكانيا وجود داشته و تا به حال هم رفع نشده‌ است. اين كارشناس رسمي تصادفات دادگستري مي‌گويد: هيچ يك از ايرادات اسكانياهاي خارج از ايران منجر به آتش‌سوزي نمي‌شود اما در ايران به دليل اينكه از مواد زود سوز در قسمت‌هاي مختلف اتوبوس استفاده شده، آتش به سرعت گسترش پيدا مي‌كند. علاوه بر آن بدنه اين اتوبوس‌ها از فايبرگلاس نامرغوب است. همچنين پوشش‌هاي ديگر و روكش‌هايي كه استفاده شده، موادي كه با چسب به بدنه چسبانده شده، نوع چسب و... بايد همه داراي استاندارد نسوز يا كندسوز باشند كه متاسفانه اينگونه نيست.

نيكزاد در ادامه مي‌افزايد: اين مواد غيراستاندارد است و زود شعله‌ور مي‌شود. از نظر من به عنوان يك كارشناس اين اتوبوس‌ها يك بمب متحرك است. نمونه‌هايي از اين قطعات را هم آزمايش كردم كه به سرعت شعله‌ور مي‌شود. اميدوارم اين كارخانه كه با زحمت اتوبوس‌‌هاي اسكانيا را توليد مي‌كند، هر چه زودتر اين نقايص را رفع كند.

مهندس نيكزاد با اشاره به صحبت‌هاي رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي مي‌گويد: آفتاب آمد دليل آفتاب، چون دليلت آمد رو متاب. در چند مورد اين حادثه اين اتوبوس‌ها آتش گرفتند و 44 نفر در شهريورماه در آن زنده سوختند. ضمن آنكه در اين آتش‌سوزي‌ها گاز سيانيدهيدروژن پخش مي‌كند مردم فلج مي‌شوند و نمي‌توانند فرار كند. از آن گذشته سه حادثه در سه ماه اخير رخ داد. يكي از اين حادثه‌ها در 22 مهر و نزديك اصفهان (تودشك) بود كه اتوبوسي در حال رانندگي خود به خود و بدون تصادف آتش گرفته است. شانسي كه مسافرين داشتند اين بود كه راننده به سرعت فهميده و مردم را پياده مي‌كند. دقيقا به فاصله سه روز يك اتوبوس در دهلران دچار چنين حادثه‌اي مي‌شود. در اين تصادف نماز‌گزاران در حال نمازخواندن بودند كه اتوبوس خود به خود آتش مي‌گيرد. چند روز بعد در امامزاده هاشم رشت چنين آتش‌سوزي را شاهد بوديم. در آن حادثه راننده احساس مي‌كند بوي سوختگي مي‌آيد مسافران را پياده مي‌كند و اتوبوس شعله‌ور مي‌شود. اتوبوس كه شعله‌ور مي‌شود آتش به فاصله سه دقيقه كل اتوبوس را فرا مي‌گيرد.

اين خيلي غيرطبيعي است. به عنوان كارشناس رسمي دادگستري به مديرعامل شركت سازنده اسكانيا مي‌گويم آقاي مديرعامل چرا مقاومت الكي مي‌كنيد، بگوييد توليد من اشكال دارد و آن را برطرف مي‌كنم. جهت ارتقا توليد شما اين كارشناسي‌ها انجام شده است. چند هزار از اتوبوس‌هاي اسكانيا در حال فعاليت هستند اگر اين اتوبوس‌ها آتش بگيرد و مردم بميرند فاجعه‌اي رخ‌خواهد داد؟ او مي‌گويد: گفتن اين حرف‌ها به مديرعامل كارخانه اسكانيا براي اين است كه فكري به حال اين اتوبوس‌ها بكند مثلا كپسول‌هاي آتش‌نشاني در آن تعبيه كند. در كجاي دنيا ديده‌ايد كه يك نوع اتوبوس در عرض چند ماه آتش بگيرد و 70-80 نفر براثر سوختگي كشته شوند؟ متاسفانه معاونت راهداري وزير راه به اين موضوع توجه نكرده‌اند كه تصادف با سانحه فرق مي‌كند. اگر چنانچه تصادفي اتفاق بيفتد دليل آن را مي‌توان تركيدن لاستيك يا چيزي از اين قبيل دانست ولي دليل مردن آدم‌ها كه سانحه را تشكيل داده سوختن بوده است.

خلأهاي قانوني دست پليس را مي‌بندد

به گفته مهندس نيكزاد ديروز جلسه‌اي در پليس راهوار برگزار شد كه در آن از مسائل پليس راهوار سخن به ميان آمد. مشكلات اتوبوس‌هاي اسكانيا نيز مورد بحث و بررسي قرار گرفت. در مورد اينكه پليس چه كاري در مقابل اسكانيا انجام دهد صحبتي نشد اما در صحبت‌هايي كه به ميان آمد مشخص شد كه پليس براي برخورد با اين موارد با خلأ هاي قانوني روبه‌رو است. به همين دليل سخت است كه پليس بخواهد مستقيما برخورد كند.وي در پاسخ به اين سوال كه پليس مي‌تواند اتوبوس‌هاي اسكانيا را شماره‌گذاري نكند، مي‌گويد: بله پليس مي‌تواند اين كار را بكند ولي در حقيقت بايد اين خلأ قانوني پر شود كه قبل از توليد اين اتوبوس‌ها پليس با آن برخورد كند،‌نه اينكه اتوبوس‌ها توليد شود و پليس شماره‌گذاري نكند و بعد از جاهاي مختلف فشار وارد آيد كه مهلتي به توليد‌كننده بدهند. اين مسائل شوخي‌بردار نيست كه.

نيكزاد ادامه مي‌دهد: بايد قانون چنانچه مشكل يا نقص فني در اتوبوسي وجود دارد محكم و روشن برخورد كند. مثل خيلي از كشورهاي دنيا بايد توليدكنندگان بپذيرند كه اتوبوس‌ داراي نقص فني است. همه اتومبيل‌سازي‌هاي دنيا با ديدن نقصي فوري فراخوان مي‌دهد و آن را رفع مي‌كند. اين دوستان علاوه بر آنكه قبول ندارند توليدات‌شان نقص فني دارد، مي‌خواهند اطلاع‌رساني‌ هم نشود. مردم بايد بدانند كه سوار اتوبوس‌هاي اسكانيا شدن يك ريسك بسيار بزرگ است. در‌هاي اين اتوبوس وقتي آتش مي‌گيرد خود به خود قفل مي‌شود و به خاطر نقصي كه در سيستم برق‌رساني دارد از داخل كسي نمي‌تواند در‌ها را باز كند و مردم در آنجا زنداني مي‌شوند.

طبق بررسي‌هايي كه داشتم متوجه شدم كه موتور اسكانيا هم از 5 نقطه آسيب‌پذير است و در كشورهاي اروپايي هم سابقه آتش‌سوزي دارد. طبق گزارش‌هاي شركت‌هاي بيمه اين اتوبوس يكي از وسايل نقليه‌اي است كه حادثه‌ساز است و در مورد بيمه آن سخت‌گيري زيادي مي‌شود و هزينه‌هاي بيمه بالايي دارد. مديران اين شركت در ايران مي‌توانند منطقي با مسئله برخورد كنند و راه‌حل‌هاي آساني را در پيش بگيرند كه هنگام آتش‌سوزي خسارت‌هاي جاني و مالي كمتري پيش آيد. موتور اتوبوس‌ها اولين جايي است كه آتش مي‌گيرد. مي‌توانند آتش‌خاموش كن اتوماتيك بگذارند كه با اولين جرقه آتش، شروع به خاموش‌ كردن آتش كند و با آژير راننده در همان لحظات اوليه سريع در‌ها را باز كند. اين دستگاه‌ گران هم نيست. اين حداقل‌ كاري است كه مي‌توان كرد.

به گزارش تهران امروز، مديران عقاب نشان تصميم داشتند نشست خبري پس از بازديد خبرنگاران از خط توليد كارخانه‌شان بگذارند در حالي كه اين مسئله در دي‌ماه اتفاق نيفتاد. همچنين طي تماسي كه با مدير بخش رسانه‌ عقاب نشان داشتيم مشخص شد كه شركت اسكانيا فراخواني منتشر نكرده است. اميري در پاسخ به اين سوال كه تا به حال شركت اسكانيا اقدامي براي رفع نقايص خود كرده يا نه گفت كه اين شركت اقداماتي انجام داده، اما توضيحي در اين مورد نداد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79211s, 18q