نسخه اي براي کودکان ترسو

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 104188
نسخه اي براي کودکان ترسو

سلامت نیوز : ترس، واکنشي غريزي و هيجاني است و زماني ايجاد مي شود که فرداحساس نا امني کند اين واکنش کاملا" طبيعي است و از ابتداي تولد در کودک مشاهده مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ ترس از صداي بلند، از افراد بيگانه، از تاريکي، از تنهايي و همچنين ترس از حيوانات يا موجودات خيالي معمولا در کودکان ديده مي شود. اين گونه ترس ها در برخي سنين تشديد مي شود؛ براي مثال ترس از موجودات خيالي در 8-7 سالگي به اوج خود مي رسد.

پيشنهادهاي رفتاري براي بچه هاي ترسو

در ادامه راهکارهايي براي برخورد مناسب با ترس کودکان ارائه مي شود:

۱ - براي فرزند خود الگوي مناسبي باشيد: کودکان آنچه را که مي بينند و مي شنوند در ذهن و حافظه خود ضبط و ثبت مي کنند و در موقعيت مشابه به عنوان الگو از آن استفاده مي کنند. به همين دليل اگر خودتان از چيزي ترسيديد، سعي کنيد خود را کنترل کنيد.

توجه داشته باشيد او از رفتار شما الگو برداري مي کند.

۲ - در باره ترس کودک صحبت کنيد: اجازه دهيد کودک درباره ترس هايش با شما صحبت کند براي مثال اگر کودک شما از موجودات خيالي مي ترسد از او بخواهيد علت ترس خود را توضيح دهد ،به او اطمينان دهيد چيزي براي ترسيدن وجود ندارد. هرگز کودک را به خاطر ترسش مسخره نکنيد .

۳ - کودک را گام به گام با ترسش روبه رو کنيد: هيچ گاه کودک را به يکباره با چيزي که از آن مي ترسد روبه رو نکنيد. مثلا اگر کودک از تاريکي مي ترسد او را در اتاق تاريک قرار ندهيد زيرا اين کار باعث تشديد ترس وي مي شود. براي اين منظور کودک را کم‌کم با موقعيتي که از آن مي ترسد روبه رو کنيد؛ مثلا همراه با او وارد اتاقي شويد که چراغ هاي آن روشن است در اتاق با يکديگر راه برويد و به اشياي پيرامون خود نگاه کنيد . کم کم نور اتاق را کم کنيد و در نهايت با کمک چراغ قوه يا شمع روشن ، اين کار را انجام دهيد. سايه هاي شبح مانندي را که کودک از آن مي ترسد انتخاب کنيد بعد آن را با کمک نور چراغ قوه و يا شمع ،روشن کنيد تا کودک ببيند آن چه که از آن مي ترسد واقعا چيست.

۴ - فيلم و يا کتاب هاي ترسناک را در دسترس فرزندتان قرار ندهيد: دقت کنيد ديدن فيلم يا کارتون هاي ترسناک باعث افزايش ترس و نگراني فرزندتان مي شود. کودکان معمولا در هنگام تنهايي و ترس آنچه را که در فيلم يا کتاب ديده يا شنيده اند به ياد مي آورند و بيشتر از آن موقعيت مي ترسند.

۵ - کودکتان را تشويق کنيد: هرزمان فرزندتان رفتاري شجاعانه،ولو کوچک، انجام داد او را تشويق کنيد. زماني که بر ترسش غلبه کرد از او تعريف و تمجيد کنيد و به او بگوييد که به او افتخار مي کنيد و براي او جايزه بگيريد. اگر با به کاربردن اين روش ها ترس کودک شما کاهش نيافت حتما او را به نزد روانشناس کودک ببريد.

با کودک بي حوصله چه کنيم؟

در رابطه با کم حوصله بودن فرزندتان نيز هرگز سعي نکنيد او را هميشه سرگرم کنيد. فرزند شما بايد ياد بگيرد به تنهايي بازي کند و سرگرم باشد. البته از او بپرسيد وقتي حوصله اش کم مي شود دوست دارد چه کارهايي انجام بدهد، فهرستي از اين کارها را تهيه کنيد تا هر گاه احساس کرد کم حوصله است به اين فهرست مراجعه کند . کودک را به آموزش مهارت هاي جديد تشويق کنيد.

آموزش هايي همچون فعاليت هاي ورزشي ، يادگيري بازي ها و سرگرمي هاي جديد. در برنامه هاي روزانه فرزندتان فعاليت هايي را که باعث شادي و نشاط او مي شود در نظر بگيريد براي مثال اگر کودک شما به شيريني و يا غذاي خاصي علاقه دارد از او در پختن آن کمک بگيريد. تعداد ساعات تماشاي تلويزيون و بازي هاي رايانه اي را کاهش دهيد زيرا اين فعاليت ها خلاقيت کودک شما را کاهش مي دهد و نمي تواند در موقعيت هاي ديگر خود را سرگرم کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18852s, 19q