۴۳هزار تخت بيمارستاني در حال ساخت است

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 104189
۴۳هزار تخت بيمارستاني در حال ساخت است

سلامت نیوز : ۴۳هزار تخت بيمارستاني در حال ساخت است. معاون وزارت بهداشت با بيان اين مطلب گفت: با وجود اين که بيمارستان هاي کمتر از ۱۰۰تخت از لحاظ علمي و اقتصادي کارايي موثري ندارند و تنها ۱۰ تا ۱۵درصد بيمار در آن ها وجود دارد، دولت متعهد به ساخت و تکميل اين نوع بيمارستان ها شده است.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت با بيان اين مطلب به خراسان گفت: متأسفانه در طول ۸سال اخير در کشور اقدام به احداث بيمارستان هايي شد که کمتر از ۱۰۰تخت گنجايش دارند، مثل بيمارستان ۳۲ و ۶۴تخته که با توجه به معيارهاي موجود در تمام دنيا از لحاظ اقتصادي و علمي کارايي موثري ندارند. ايرج حريرچي با اشاره به بيمارستان هايي که پروژه هاي آن ها نيمه تمام است و در برخي موارد تا ۸۰درصد پيشرفت داشته است، ادامه داد: در حال حاضر ۴۳هزار تخت در حال ساخت است که ۴۰درصد آن ها متعلق به اين نوع بيمارستان هاست که دولت قبل نسبت به ساخت آن ها متعهد شده است و دولت فعلي نيز آن ها را تکميل خواهد کرد ولي با اين کار کشور به لحاظ اقتصادي متضرر خواهد شد.

معاون وزير بهداشت با بيان نيازهاي مختلفي که هر بيمارستان براي راه اندازي دارد، تصريح کرد: ديدگا ه هاي مختلف، رقم هاي مختلفي براي تخت هاي موردنياز در هر بيمارستان اعلام مي کنند و کمتر از اين تعداد را نمي پذيرند که برخي کمتر از ۲۵۰، بعضي کمتر از ۴۰۰ و تعدادي نيز کمتر از ۶۰۰تخت را به لحاظ علمي و اقتصادي موثر نمي دانند و عملا نيز بيمارستان هاي کمتر از ۱۰۰تخت نمي توانند خود را اداره و نيازهاي شان را برآورده کنند. اين مقام مسئول بحث بيماردهي در بيمارستان ها را مهم ارزيابي و خاطرنشان کرد: احداث بيمارستان در مناطق مختلف بر اساس فرمول هاي خاص و معيني صورت مي گيرد، براي مثال از هر ۱۰۰هزارنفر تعداد مشخصي به بيماري قلبي يا انواع بيماري هاي ديگر دچار مي شوند، در حالي که بيمارستان هايي که با کمتر از ۱۰۰تخت احداث و افتتاح شده اند، کمتر از ۱۰ يا ۱۵درصد بيمار دارند و با چنين شرايطي پزشکان نيز در اين مکان ها نمي مانند.

حريرچي به اعزام پزشکان در قالب طرح و به صورت اجباري اشاره کرد و گفت: پزشکان مي خواهند با ويزيت بيماران از آموخته هاي علمي خود استفاده کنند ولي بيماران، خودشان نيز به اين گونه بيمارستان ها مراجعه نمي کنند و در عمل فرآيند معيوبي شکل مي گيرد و بيمارستان ها و بهداشت کشور متضرر مي شوند. وي در پاسخ به سوالي درباره امکان توقف احداث اين بيمارستان ها در صورت احراز زيان ده بودن آن ها، گفت: با توجه به مطالبات هر منطقه و پيشرفت فيزيکي بسياري از اين بيمارستان ها با درصدهاي مختلف، مردم انتظار دارند بيمارستان نزديک آن ها باشد در حالي که اگر سيستم هاي حمل و نقل مناسب براي اين مناطق در نظر گرفته شود و امکان انتقال بيماران به بيمارستان هاي مجهز فراهم شود، شرايط بهتر خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.22412s, 19q