مسواک مناسب کدام است؟

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 104198
مسواک مناسب کدام است؟

سلامت نیوز : متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: در افراد بزرگسال با رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان، مسواک نرم کافی است البته مسواک متوسط نیز منعی ندارد اما هیچ وقت مسواک سخت را توصیه نمی‌کنیم چرا که این مسواک‌ها بیشتر در دندان‌های مصنوعی کاربرد دارند.

احمد جعفری در گفت‌و گو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد انتخاب مسواک مناسب گفت: مسواکی مناسب است که الیافش نرم باشد البته در مورد بزرگسالان مسواک دارای الیاف متوسط نیز مفید است.

متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: انتهای مو و الیاف مسواک باید گرد باشد و تیز نباشد چرا که الیافی که با قیچی چیده شده‌اند می‌توانند به لثه آسیب بزنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: مسواک‌هایی که در ایران تولید می‌شوند استاندارد ملی و تأییدیه دارند و مشکل انتهای الیاف را ندارند البته باید برای انتخاب مناسب روی جعبه آن را خواند و با توجه به شرایط دندان، مسواک را انتخاب کرد.

جعفری افزود: در افراد بزرگسال با رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان، مسواک نرم کافی است و متوسط نیز منعی ندارد اما هیچ وقت مسواک سفت و سخت را توصیه نمی‌کنیم چرا که این مسواک‌ها بیشتر در دندان‌های مصنوعی کاربرد دارند.

متخصص دندانپزشکی کودکان به مسواک‌هایی اشاره کرد که الیاف انتهایی بلندتری دارند و گفت: این الیاف برای تمیز کردن پشت دندان‌های خلفی در انتهای دهان کاربرد دارند.

وی افزود: بعضی از مسواک‌ها که الیاف کوتاه و بلندی دارند برای افرادی مناسب است که دندان‌هایشان ارتودنسی شده است.

متخصص دندانپزشکی کودکان تصریح کرد: به طور کلی شکل‌ ترکیب الیافی که در مسواک‌ها به کار برده شده است در پاک کردن سطوح کاربرد دارد و این اشکال جنبه تشویقی نیز دارد.

جعفری افزود: مسواک‌هایی که الیافشان به طور عرضی بلندتر است برای پاک کردن سطوحی مناسب است که به سمت بین دندانی سیر می‌کند.

متخصص دندانپزشکی کودکان به مسواک مناسب کودکان اشاره داشت و گفت: دسته مسواک کودکان باید کلفت‌تر باشد تا راحت‌تر در دست کودک قرار گیرد همچنین عروسکی بودن و رنگی بودن مسواک می‌تواند کودک را تشویق کند.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: باید به کودک اجازه داد تا مسواک را خود انتخاب کند؛ البته باید در نظر گرفت که مسواک مورد استفاده برای کودک نرم باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.00393s, 18q