رفتار حرفه‌ای در محیط‌های بیمارستانی ترویج یابد

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 104203
رفتار حرفه‌ای در محیط‌های بیمارستانی ترویج یابد

سلامت نیوز : رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، در نخستین نشست مشترک هیات رئیسه و روسای بیمارستان‌ها بر لزوم ارتقاء کیفیت خدمات، اصلاح نظام مدیریت خدمات درمانی و گسترش عملی رفتار حرفه‌ای تاکید کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر جعفریان در این نشست ضمن قدردانی از روسای بیمارستانها به دلیل فراهم سازی شرایط آموزشی، پژوهشی و درمانی گفت: انعکاس و ظهور خارجی خدمت به مردم در بیمارستان‌ها متمرکز است و به همت شما در بیمارستان‌ها می‌تواند بروز داشته باشد.

وی با اشاره به تدوین برنامه چهار ساله، خواستار توجه ویژه به 4 اصل حاکم بر این برنامه‌ها شد و گفت: اهتمام به روابط انسانی و مکارم اخلاقی، اولویت و توجه به ارتقاء کیفیت در تمامی فعالیتها، افزایش مشارکت ذینفعان و شفاف سازی و برقراری ارتباط دو سویه با ذینفعان از جمله اصولی است که در تمامی برنامه‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران باز تعریف و طراحی مدل ارتباط و تعامل بیمارستانهای آموزشی با واحدهای مختلف دانشگاه را از جمله برنامه های دانشگاه دانست و افزود: تجربه تشکیل جلسات هیات امنای بیمارستانها نشان داد که هیات‌های امنا از اختیارات زیادی برخوردار نبودند و لذا کارایی چندانی نداشتند. اگر بتوانیم ضوابط هیات امنا را به گونه‌ای تعریف کنیم که اختیارات بیشتری داشته باشد، می توان اداره بیمارستانها را به آنها سپرد.

دکتر جعفریان وظایف و اختیارات هیات امنای کنونی را ناکافی خواند و تصریح کرد: هیات امنای بیمارستان باید در قبال آنچه در بیمارستان انجام می شود مسئول باشد و علاوه بر آن نگاه اقتصادی داشته و از قدرت کافی برخوردار باشد.

وی دانشگاه را مسئول ارائه خدمت به تمامی 16 بیمارستان تحت پوشش دانست و یادآور شد: اگر بیمارستانی به دلیل ماهیتش درآمدزا نیست و نمی‌تواند درآمدزا باشد، نباید آن را تقصیر بیمارستان دانست. دانشگاه موظف به بالانس کردن خدمت در کل سیستم است و باید برای اداره آن مدلی داشته باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر باید شرایط توسعه برای بیمارستانهایی که موفق عمل می‌کنند و به دلیل مدیریت بهتر، حرکت اقتصادی بهتری دارند نیز فراهم شود.

دکتر جعفریان از تلاش برای طراحی مدلی مناسب به منظور شفاف سازی نحوه تعامل و ارتباط بیمارستانها با معاونت‌های دانشگاه خبر داد و افزود: این تکلیف بر گردن دانشگاه است و خوشبختانه دکتر ابوالحسنی در حال پیگیری این مسئله هستند.

وی با اشاره به رئوس برنامه‌های چهار ساله در حوزه درمان گفت: ارتقاء کیفیت خدمات، ارائه خدمات نوین درمانی، اصلاح نظام مدیریت خدمات درمانی و گسترش عملی رفتار حرفه‌ای از جمله مواردی است که باید در بیمارستانها مورد بازبینی و توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر لزوم ایجاد محیط‌های درمانی پیش بینی پذیر تاکید کرد و اظهار داشت: این مسئله جزء حقوق اولیه بیمار است و بیمار باید تکلیف خود را در سیستم درمانی بداند.

دکتر جعفریان خواستار توسعه رفتار حرفه‌ای در محیط‌های بیمارستانی شد و عدم رعایت آن را از بزرگترین معضلات خواند و افزود: خوشبختانه راهنمای رفتار حرفه‌ای با کمک دانشکده پزشکی طراحی شده و انتظار می رود با راه‌اندازی دفتری در این دانشکده، پیگیری‌های لازم برای اجرایی سازی آن انجام شود.

وی همچنین راهنمای رفتار حرفه‌ای را موجب ارتقاء کیفیت خدمات دانست و گفت: ارائه آموزش درست در بستر خدمات درمانی نادرست انتظاری بی‌مورد است و قطعا ارتقاء کیفی در بیمارستان‌ها از نگاه شما سرچشمه می‌گیرد لذا لازم است در ابتدا بستر ارائه خدمت را بهبود بخشیم.

رییس دانشگاه در ادامه اعتباربخشی را ابزاری برای ارتقاء کیفیت دانست و تصریح کرد: علی رغم آن که هرگز به دنبال رتبه سازی برای دانشگاه نیستیم اما لازم است تلاشمان را برای کسب رتبه واقعی دانشگاه داشته باشیم و این امر نیازمند مستندسازی درست فعالیت‌هاست.

دکتر جعفریان در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار همکاری و تعامل بیمارستانها برای راه اندازی داروخانه‌های بیمارستانی شد و آن را نقطه قوتی در سیستم دانشگاهی عنوان کرد.

وی تاکید کرد: به دلیل ارتباط و پشتیبانی مناسب داروخانه 13 آبان، داروخانه‌های بیمارستانی نیز با کمترین مشکل اداره می‌شوند و قطعا بیمارستان‌ها از راه اندازی این سیستم متضرر نخواهند شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14458s, 19q