افزایش سال‌های بین باروری‌ها، کاهش باروری سالم را در پی دارد

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۵:۱۲ - کد خبر: 104207
افزایش سال‌های بین باروری‌ها، کاهش باروری سالم را در پی دارد

سلامت نیوز : مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: افزایش فاصله بین بارداری‌ها به بیش از پنج سال، موجب کاهش فرصت‌های باروری سالم برای مادر و کودک می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمد اسماعیل مطلق افزود: بازنگری بسته‌های خدمتی مبتنی بر شواهد در راستای ارتقای نرخ باروری در دستور کار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این بازنگری، ارتقای فرآیندهای آموزش و مشاوره در راستای افزایش نرخ باروری و حفظ و ارتقای شاخص‌های سلامت مادر و کودک مدنظر قرار خواهد گرفت.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: با توجه به زمان بر بودن فرآیند بازنگری و انتشار بسته‌های خدمت، دانشگاه‌های علوم پزشکی باید برنامه‌ریزی لازم برای منظور کردن مواردی را در خصوص بارداری‌ها و سلامت مادر و کودک که به آنها ابلاغ شده است در دستور کار برنامه‌های عملیاتی خود قرار دهند.

میانگین فاصله بین فرزندان به 5 سال رسیده است

وی این موارد را چنین تشریح کرد: بحث‌های مربوط به کاهش و جلوگیری از تک فرزندی و مباحث و نکات مرتبط با آن، کاهش فاصله بارداری‌ها از زمان ازدواج تا اولین بارداری که هم اکنون به 3.5 سال رسیده است و کاهش میانگین فاصله زمانی بین دو بارداری که به پنج سال رسیده است.

وی توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که میانگین فاصله زمانی تولد اولین فرزند از زمان ازدواج به حدود سه و نیم سال رسیده است.

وی افزود: با توجه به افزایش سن ازدواج، هرگونه تاخیر در بارداری اول، از دست دادن فرصت‌های زمانی برای باروری سالم را به دنبال خواهد داشت. این در حالی است که با این تأخیرها هرگونه ناباروری موجود احتمالی نیز از نظر پوشیده مانده و فرصت تشخیص زودرس ناباروری نیز از دست می‌رود.

مطلق گفت: به عبارت دیگر کاهش این فاصله زمانی، یکی از عوامل تضمین‌ کننده وجود فرصت طلایی تشخیص زودرس و درمان زوجین نابارور است.

وی تصریح کرد: بنابراین به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است بحث آموزش و مشاوره با زوجین مراجعه‌ کننده در راستای کاهش این فاصله زمانی از وضعیت موجود (3.5 سال) و پرهیز از تاخیر بیش از حد در بارداری اول براساس مبانی باروری سالم را در مشاوره باروری سالم ادغام کنند.

حداکثر مدت زمان باروری اول 2 سال باشد

به گفته مطلق، در پیش‌نویس نهایی شده طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده (که در مجلس شورای اسلامی در حال برررسی است)، حداکثر مدت زمان جهت بررسی زوجین فاقد فرزند از نظر ناباروری دو سال تعیین شده است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: همچنین طبق بررسی‌ها میانگین فاصله زمانی بین فرزندان نیز به بیش از پنج سال رسیده است.

وی با اعلام اینکه حداقل فاصله مطلوب بین دو بارداری از نظر ابعاد سلامت سه سال و حداکثر این فاصله زمانی پنج سال در نظر گرفته می شود، گفت: بنابراین افزایش فاصله بین بارداری‌ها به بیش از پنج سال، ضمن کاهش فرصت‌های باروری سالم برای مادر و کودک وی، افزایش مخاطرات سلامت مادر و کودک را به دنبال خواهد داشت.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: به عبارت دیگر با افزایش بیش از حد فاصله بین فرزندان هم امکان دستیابی به تعداد فرزند دلخواه در یک خانواده کمتر شده و هم فرصت بارداری با بهترین شرایط از مادر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: توجه به این نکته نیز ضروری است زیرا با توجه به روند شیوع بیمار های غیرواگیر در کشور با افزایش سن خطر، بیماری‌های غیرواگیر نیز بالا خواهد رفت.

مطلق در پایان از دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواست با توجه به حساسیت موضوع نسبت به شناسایی زوجین در شرایط فوق اقدام کرده و آموزش های لازم در این خصوص را به آنان ارایه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.57625s, 19q