چرا هيچ‌كس در شهرداري استعفا نمي‌دهد؟

۱۳۹۲/۱۱/۰۲ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 104219
چرا هيچ‌كس در شهرداري استعفا نمي‌دهد؟

سلامت نیوز : همه اعضاي شوراي شهر يادشان مي‌آمد كه چند ماه پيش كه مديرعامل سازمان آتش‌نشاني در جلسه شورا حضور داشت و اعلام كرد كه «تجهيزات ما كامل است و ما هيچ احتياجي به اعتبارات و تجهيزات جديد نداريم و حتي ما آنقدر به روز هستيم كه آلمان‌ها از ما عقب‌تر هستند!» اين اظهارات مديرعامل آتش‌نشاني را همه اعضاي شورا به ياد دارند. اما فقط مرگ دلخراش دو زن به آنها يادآوري كرد كه اين حرف‌ها تا چه ميزان صحت داشته است. شوراي چهارم شهر تهران در سي و نهمين جلسه خود اين‌بار با صراحت در برابر مديريت شهري تهران ايستاده است. محسن سرخو در جلسه روز گذشته شوراي شهر تهران اين سوال را مطرح كرد كه آيا براي التيام اين احساسات شهروندان، شهردار نبايد استعفاي خود را تقديم كند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ؛ آيا جاي آن را ندارد كه با متخلفين برخورد قانوني شود؟. اين عضو شوراي شهر تاكيد دارد كه حجم مكاتبات براي تغييرات در تجهيزات و تعميرات آتش‌نشاني و موضوع به‌روزرساني اين تجهيزات طي يك‌ سال گذشته دست به دست شده و به نتيجه نرسيده است. وي با طرح اين سوالات گفت: مكاتبات براي تغييرات در تجهيزات و تعميرات آتش‌نشاني و موضوع به‌روزرساني اين تجهيزات طي يك سال گذشته دست به دست شده و به نتيجه نرسيده است. حادثه كشته شدن دو شهروند در يك آتش‌سوزي آنقدر اهميت داشت كه اين‌بار تعداد قابل توجهي از اعضا، خواهان حضور مديرعامل آتش‌نشاني در جلسه شورا شوند تا درباره اين موضوع توضيح دهد. اين در حالي است كه اقبال شاكري در اين جلسه شورا مدعي شد: هر 24 ساعت تجهيزات آتش‌نشاني كاليبره مي‌شود و آنچه در جريان حادثه آتش‌سوزي و مرگ دلخراش دو زن اتفاق افتاده است چيزي است كه از آن به عنوان ريسك ياد مي‌كنيم. احمد مسجدجامعي، رييس شوراي شهر هم در گفت‌وگو با «اعتماد» تاكيد كرد: در همه دنيا مرسوم است وقتي اتفاق سوئي رخ مي‌دهد مقام مسوول استعفا دهد و ما حتما در صحن اعلام مي‌كنيم كه نقش مديريت شهرداري و سازمان آتش‌نشاني در اين حادثه تا چه ميزان موثر بوده است. رييس شوراي شهر تهران با اشاره به اينكه قناعتي به عنوان يك شاهد عيني فيلم‌هايي در اختيار دارد كه نشان مي‌دهد چه اتفاقي افتاده است، گفت: نگراني جدي وجود دارد كه وقتي در يك آتش‌سوزي معمولي اوضاع اين گونه است، در يك زلزله بايد منتظر چه اتفاقاتي باشيم؟

البته در چنين اوضاعي در ميان اعضاي شوراي شهر بودند افرادي كه از اقدامات آتش‌نشاني تهران دفاع كردند. معصومه آباد كه در روز حادثه از ديدار رهبري باز مي‌گشته اعلام كرد: نيروهاي آتش‌نشاني كمتر از ساعت استاندارد يعني 3 دقيقه و 10 ثانيه در محل حاضر بودند. وي تاكيد داشت: اين اتفاق ممكن است براي هر سيستم كامپيوتري رخ بدهد و حتي هواپيماهاي غول پيكر هم دچار مشكل شوند؛ نبايد تلاش اين افراد ناديده گرفته شود. همين آتش‌نشان‌ها بودند كه هفته گذشته جان 200 نفر را در آتش‌سوزي سينما ايران نجات دادند. به اين ‌ترتيب اعضاي شوراي شهر تهران خواستار تشكيل كميته‌يي براي بررسي ابعاد آتش‌سوزي خيابان جمهوري كه در اثر آن دو كارگر زن جان خود را از دست دادند شدند.

ابتكار: در تهر ان بنزين نزديك به استاندارد وجود ندارد

معصومه ابتكار در شوراي شهر تهران در جمع خبرنگاران از تشكيل جلسات شوراي عالي محيط زيست به دستور رييس‌جمهور خبر داد و گفت: مصمم هستيم موضوع آلودگي را حل كنيم. وي درباره كيفيت هواي تهران گفت: متاسفانه هواي خوبي نداريم و طبق آمارها تا 24 آذرماه امسال 100 روز هواي ناسالم ثبت شده كه البته اين رقم در سال گذشته 160 روز بوده است. رييس سازمان حفاظت محيط زيست، مهم‌ترين معضل تهران را آلودگي هوا خواند و گفت: بنزن از سال 88 در شهر تهران بسيار بيشتر از حد استاندارد توليد مي‌شد و از مشكلات اصلي تهران بود كه خوشبختانه كاهش پيدا كرده و اميدواريم به زودي استاندارد شود. ابتكار گفت: در شهر تهران بنزين پاك يا بنزين نزديك به استانداردهاي يورو چهار وجود ندارد و به مردم واقعيت‌ها را بايد بگوييد اما تا پايان سال در 120 پمپ بنزين سطح تهران بنزين باكيفيت نزديك به استاندارد ارائه مي‌شود.

ابتكار با بيان اينكه 11 هزار نفر در هر كيلومتر مربع از تهران زندگي مي‌كنند گفت: تراكم جمعيت و سياست‌هاي ساخت و ساز تهران را شانزدهمين شهر پرتراكم جهان كرده است و اين در حالي است كه پيش از اين به شهرداري تهران تذكر داده بوديم. وي با اشاره به تشكيل منطقه 22 در سال 77 اظهار كرد: سازمان محيط زيست مخالفت خود را در حالي اعلام كرد كه گفته بودند اين منطقه 250 هزار نفر جمعيت خواهد داشت اما امروز شاهد آن هستيم كه جمعيت منطقه 22 به بالاي 800 هزار نفر رسيده است.

حافظي: ميزان بنزن موجود در سوخت 35 برابر نرمال است

در اين جلسه رحمت‌الله حافظي، ديگر عضو شوراي شهر نيز با اشاره به اينكه ميزان بنزن سوخت توليد پتروشيمي‌هاي داخل 35 برابر حد نرمال بوده است، تاكيد كرد: بررسي‌ها نشان داده ميزان ذرات كمتر از 10 ميكرون كه از بافت ريه عبور مي‌كند و در سلول‌هاي مغز رسوب مي‌كند رشد قابل ملاحظه‌يي داشته است. وي با اشاره به هشت ميليارد دلار اعلان خسارت بابت آلودگي هوا در هفت سال گذشته توسط بانك جهاني گفت: 88 درصد آلودگي در تهران به دليل خودروهاست كه آلودگي همراه با دود و بنزن سرطانزاست. وي اضافه كرد: طبق آمارهاي بهشت زهرا 160 نفر در روز فوت مي‌كنند كه در روزهاي آلوده 22 نفر به اين رقم اضافه مي‌شود. اين عضو شورا با اشاره به رشد بسيار فزاينده آلودگي هوا اظهار كرد: اين افزايش به دليل مصوبه مجلس شوراي اسلامي بود كه معاينه فني را از 2 سال به 5 سال ارتقا داد و بايد ديد اين امر به چه دليل بوده است. حافظي اظهار: انتظار ما از خانم ابتكار اين است كه دستور توقف توليد سوخت را از پتروشيمي‌ها بگيرد.

دبير: كاتاليست‌ها حذف شود

عليرضا دبير هم در اين جلسه با اشاره به آمارهاي وزارت بهداشت اظهار كرد: در حالي بالغ بر 5/1 ميليون موتوسيكلت در تهران داريم كه هر موتور فرسوده سه برابر خودرو استاندارد يورو دو آلودگي توليد مي‌كند و اين در شرايطي است كه از حدود هزار مرگ تصادفي در تهران بيش از 450 مورد مرتبط با موتوسيكلت‌ها هستند. رييس كميسيون برنامه و بودجه شوراي اسلامي شهر تهران، بيشترين سهم از توليد آلاينده‌هاي هواي پايتخت را به خودروهاي با استاندارد يورو 2 اختصاص داد و بيان داشت: تعداد زياد خودروهاي با استاندارد يورو 2 و عمر كوتاه كاتاليست اين خودروها باعث مي‌شود سهم زيادي در توليد آلاينده‌هاي گازي داشته باشند. وي با بيان اينكه مشكل بزرگ‌تر حذف كاتاليست و عدم تعويض به موقع اين قطعه در اين خودروهاست، افزود: هشت هزار تاكسي فرسوده و 100 هزار خودرو فرسوده در تهران داريم و اين در حالي است كه هر خودرو فرسوده معادل 22 ماشيت استاندارد يورو دو آلودگي توليد مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58331s, 18q