3درصد کودکان كشور کوتاه‌قد هستند

۱۳۸۷/۰۲/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10422
3درصد کودکان كشور کوتاه‌قد هستند

يوسف نقيايي در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کودکان يکي از گروههاي در معرض خطرند که تغييرات تغذيه‌اي در آنان اهميت بيشتري پيدا مي‌کند لذا بايد در الگوهاي تغذيه‌اي آنها حساس بود.

وي سوء تغذيه کودکان را دريافت کم و زياد مواد غذايي تعريف كرد و افزود: مهمترين معيار براي وضعيت تغذيه کودکان، ميزان وزن و قد کودک نسبت به سن است.

نقيايي ادامه داد: در حال حاضر وضعيت فعلي سوء تغذيه‌اي کودکان زير6 سال طبق آمار کشوري به صورت کوتاه قدي3 درصد، 5 درصد کم وزني، 5 درصد لاغري مي‌باشد که وضعيت استان يزد در مقايسه با آمار کشوري فاصله چنداني ندارد و نسبت به سال‌هاي قبل بهتر شده است.

وي کم وزني، کوتاه قدي، لاغري، و چاقي را مهمترين معيار و مرجع استاندارد سوء تغذيه عنوان كرد.

اين کارشناس تغذيه با بيان اين که دريافت بيش از حد مواد غذايي مي‌تواند منجر به سوء تغذيه شود، خاطرنشان كرد: امروزه شاهد رشد اين شاخص در کودکان هستيم که به صورت چاقي نمود پيدا مي‌کند که به اندازه کوتاه قدي و کم وزني حائز اهميت است.

نقيايي درباره راه‌هاي مقابله و پيشگيري از سوء تغذيه کودکان به والدين توصيه کرد: به منظور پيشگيري از اين اختلال بايد ضمن رعايت اصول کلي تغذيه، کودکان را پس از تولد تحت مراقبت‌هاي بهداشتي قرار داد و مرتبا قد و وزن کودک را اندازه‌گيري کرد تا به محض شروع اختلال بتوان راه کار مناسب براي آن اجرا کرد.

اين کارشناس تغذيه در پايان، مشاوره‌هاي تخصصي تغذيه‌اي تحت نظر کارشناسان تغذيه، پايش رشد با فاصله زماني کمتر و ارجاع کودک به متخصصان اطفال و غدد را از ديگر راهکارها جهت رفع سوء تغذيه در کودکان برشمرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32824s, 18q