شهردار تهران در جمع خبرنگاران خبر داد

قول مي‌دهم نتايج رسيدگي به اين حادثه ظرف15 روز اعلام شود

۱۳۹۲/۱۱/۰۳ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 104231
قول مي‌دهم نتايج رسيدگي به اين حادثه ظرف15 روز اعلام شود

سلامت نیوز : دومين همايش راهبردهاي توسعه فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران در حالي ديروز برگزار شد كه محمدباقر‌قاليباف، شهردار تهران در حاشيه اين همايش در جمع خبرنگاران با اشاره به حادثه آتش‌سوزي يكي از كارگاه‌هاي توليدي واقع در خيابان ابوريحان به صراحت اعلام كرد: «هيچ وقت نخواسته‌ايم اظهارنظر غيركارشناسي انجام پذيرد و مطمئن هستم كه حداكثر ظرف 15 روز آينده درخصوص حادثه آتش‌سوزي خيابان جمهوري، بررسي دقيق صورت گرفته و نتايج اين بررسي را به اطلاع مردم خواهيم رساند.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ شهردار پايتخت ادامه داد: «اين حادثه بسيار دلخراش بود و از همان لحظات اولي كه مطلع شدم، براي بنده نيز مثل همه عزيزان بسيار تلخ و غمناك بود. از اين رو به خانواده محترم جان‌باختگان اين حادثه عرض تسليت دارم. البته همه انسان‌ها شريف هستند اما مخصوصا وقتي دو نفر از بانوان جان خود را از دست دادند، شايد آثار و لطمات روحي آن براي همه ما بيشتر باشد.»

هر چند حادثه آتش‌سوزي يكي از كارگاه‌هاي توليد در خيابان ابوريحان تهران كه در جريان آن دو نفر از شهروندان از بالاي ساختمان به پايين سقوط كردند، دردناك بود اما به همان اندازه جريان‌سازي‌هاي سياسي برخي از مسئولان و رسانه‌ها درخصوص به زيرسوال بردن عملكرد سازمان و ماموران آتش‌نشاني نيز دردناك بود. شهردار تهران در حاشيه دومين همايش توسعه فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران در جمع خبرنگاران با بيان اينكه از دقايق اول تيم فني‌اي را گذاشته‌ايم تا اين موضوع را بررسي كنند، بيان كرد: «مردم شاهد بوده‌اند در جريان اتفاقاتي كه در گذشته دور و نزديك رخ داده است، هميشه مسئولان گفته‌اند رسيدگي مي‌كنيم اما در انتهاي كار بنده نيز به عنوان يك شهروند نفهميده‌ام كه نتيجه چه شد.

به عنوان مثال در حادثه برخورد دو قطار در نيشابور و همچنين فرود هواپيما در خارج از باند در اصفهان متوجه نشديم چه كسي مقصر اعلام شد. در حوادث اخير در جاده قم نيز تعداد كثيري از مردم در جريان آتش‌سوزي كشته شدند و مقرر شد كه اين حوادث به سرعت رسيدگي شود اما در آخر متوجه نشديم كه چه اتفاقي افتاد.» قاليباف تاكيد كرد: «من به مردم قول مي‌دهم كه اين حادثه ظرف 15‌روز روشن شده و نتايج آن اعلام شود. همچنين اعلام نتايج نيز به‌گونه‌اي نباشد كه در انتها اعلام كنند كه راننده مقصر بوده است.» شهردار پايتخت در ادامه صحبت‌هاي خود به رشادت‌هاي ماموران آتش‌نشاني در نجات جان شهروندان اشاره كرد و ادامه داد: «عزيزان ما در آتش‌نشاني نشان داده‌اند كه با رشادت و جديت انجام وظيفه مي‌كنند، همانطور كه تاكنون تعداد زيادي از شهروندان را از حوادث نجات داده‌اند. در سال گذشته نيز اميد عباسي، آتش‌نشاني كه در جريان نجات جان شهروندان جان خود را از دست داد را تشييع كرديم. در اين زمينه مطمئن هستم كه كارمندان شجاع آتش‌نشاني از جان خود براي نجات جان شهروندان مي‌گذرند و انجام وظيفه مي‌كنند و اين يك شعار نيست.»

نتايج كارشناسي تا 15 روز ديگر اعلام مي‌شود

محمدباقر قاليباف با تاكيد بر اينكه به اين حادثه رسيدگي ويژه مي‌كنيم، تاكيد كرد: «باز هم تاكيد مي‌كنم كه در مورد اين حادثه نيز رسيدگي مي‌كنيم و اگر تخلف و كوتاهي صورت گرفته باشد، حتما خاطي را معرفي مي‌كنيم، با آن برخورد مي‌كنيم و به مراجع قانوني ارجاع مي‌شود، اما بايد توجه داشت كه هرگونه قضاوت زودهنگام در اين زمينه درست نيست. چرا كه در اين موضوع نيز زماني كه كار كارشناسي صورت بگيرد و ابعاد مختلف آن مورد بررسي قرار گيرد، مشاهده مي‌شود برخي حرف‌هايي كه در اين دو، سه روزه زده شد، حرف كارشناسي نبوده و بيشتر به‌دنبال جريانات ديگري بوده است. ما نيز در شهرداري ثابت كرده‌ايم به‌دنبال حاشيه‌ها نمي‌رويم بلكه به‌دنبال كارمان مي‌رويم.» شهردار تهران يادآور شد: «اين موضوع نيز يكي از مهم‌ترين كارهايي است كه مسئوليت آن برعهده بنده است و حتما تا 15 روز آينده نيز نتايج آن را به اطلاع مردم عزيزمان خواهيم رساند.»

دستگاه‌هاي آتش‌نشاني متناسب با شرايط شهر تهران است

هرچند جريانات سياسي رسانه‌ها پيرامون حادثه آتش‌سوزي خيابان جمهوري سعي در به زيرسوال بردن عملكرد 5 هزار مامور آتش‌نشاني دارند، اما اسماعيل دوستي، عضو شوراي شهر تهران به صراحت اعلام مي‌كند: «دستگاه‌هايي كه تاكنون آتش‌نشاني خريداري كرده، متناسب با شرايط حاكم بر شهر تهران است. پرسنل آتش‌نشاني آموزش‌هاي لازم را ديده‌اند. ضمن اينكه تعليمات آنان به روز مي‌شود و دستگاه‌ها و ماشين‌آلات هم روزانه اورهال مي‌شوند.» اين عضو شوراي شهر تهران با اشاره به اينكه ما اعضاي شوراي شهر خدمات طاقت فرسا و خالصانه پرسنل آتش‌نشاني را پاس مي‌نهيم، بيان مي‌كند: «به اين عزيزان خسته نباشيد مي‌گويم و مردم تهران و اعضاي شوراي شهر از خدمات اين عزيزان بسيار تشكر و سپاسگزاري مي‌كنند.»

دوستي با بيان اينكه آتش‌نشاني مجموعه‌اي است كه 5 هزار نفر پرسنل زحمتكش آموزش‌ديده و ايثار گر مشغول انجام وظيفه هستند، تاكيد مي‌كند: «تاكنون به خاطر نجات شهروندان و مهار آتش‌سوزي‌هاي روزانه در تهران كه در روز بيش از 140 مورد آتش‌سوزي داريم، باعث شده اين عزيزان تاكنون 40 نفر شهيد داشته باشند و در راه نجات اين مردم و مهار آتش‌سوزي از هيچ‌گونه فعاليت و ايثار گري دريغ نكردند.» او با اشاره به آتش‌سوزي خيابان جمهوري نيز توضيح مي‌دهد: «در روز آتش‌سوزي در خيابان ابوريحان و خيابان جمهوري ايستگاه‌هاي مربوط به منطقه بلافاصله به محل مي‌رسند و در روز قبل دستگاه‌ها اورهال شده بودند. اين در حالي است كه در اين مقطع 25 نفر نجات پيدا مي‌كنند.» دوستي با بيان اينكه در اينجا بايد از تمام پرسنل آتش‌نشاني تشكر كرد، بيان مي‌كند: «البته شوراي شهر و شهردار تهران مقيد هستند تا موضوع را به صورت جدي پيگيري كرده و اگر خطايي در اين خصوص رخ داده، با كساني كه تعلل كرده يا مرتكب اشتباه شدند، بدون شك برخورد قانوني خواهد شد.» اين عضو شوراي اسلامي شهر تهران با ابراز اميدواري كه ديگر شاهد اين حوادث نباشيم، تاكيد مي‌كند: «اميدواريم در آينده شاهد اين اتفاقات نباشيم و پرسنل خدوم آتش‌نشاني با انگيزه و قدرت و جديت مثل گذشته جانانه در خدمات مردم شهر تهران باشند.»

نتيجه كارگروه‌هاي كارشناسي حقيقت را روشن مي‌كند

برخي از نمايندگان مجلس نيز نسبت به قضاوت‌هاي عجولانه‌اي كه در روزهاي اخير در مورد حادثه آتش‌سوزي خيابان جمهوري از سوي برخي از رسانه‌ها و مسئولان انجام شده، واكنش نشان دادند. سيد مهدي هاشمي، رئيس كميسيون عمران مجلس در اين باره به روزنامه تهران امروز مي‌گويد: «بايد از قضاوت زودهنگام و عجولانه خودداري كنيم و اجازه دهيم نتايج كارگروه‌هاي كارشناسي حقيقت ماجرا را روشن كنند.» اين نماينده مجلس با اشاره به اينكه نمره‌اي كه مقام معظم رهبري به مديريت شهري داده نمره‌اي بالاتر از نمره قبولي است، بيان مي‌كند: «تهران تبديل به الگو شده است با اين حال بايد تلاش كنيم كه اين الگو‌سازي در ابعاد مختلف مديريتي، شهروندي، امنيتي، حمل‌ونقل و... مورد توجه قرار گيرد.» به گفته سيدمهدي هاشمي؛ ديداري كه مجموعه شهرداري تهران با مقام معظم رهبري داشتند ملاك خوبي براي ارزيابي و سنجش عملكرد اين مجموعه است.

رئيس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي همچنين درباره اظهاراتي كه در رابطه با واقعه آتش‌سوزي اخير مطرح شده است نيز تاكيد مي‌كند: «نبايد اينگونه قضاوت كنيم و احساسي با موضوعات برخورد داشته باشيم. ما حوادث مختلفي در سطح كشور داشتيم و اين حادثه اولين نبوده و آخرين هم نخواهد بود؛ البته همه ما معتقديم كه جان انسان‌ها بسيار محترم است و حتي مصدوميت افراد را هم قبول نداريم با اين حال نبايد پس از وقوع چنين حوادثي احساسي قضاوت كنيم.» سيد مهدي هاشمي يادآور مي‌شود: «طبيعتا حوادث زيادي در كشور اتفاق مي‌افتد كه بايد بررسي شود و كار كارشناسي صورت گيرد تا اگر كسي مقصر باشد با او برخورد شود. به هر حال ما ضمن آنكه دستگاه‌هاي اجرايي داريم دستگاه‌هاي نظارتي و رسيدگي به تخلفات و جرايم را هم داريم و صدور حكم كار دستگاه‌هاي قضايي است.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.52255s, 18q