ام اس و تغذيه مناسب

۱۳۹۲/۱۱/۰۳ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 104236
ام اس و تغذيه مناسب

سلامت نیوز : ام اس يا اسکلروز چندگانه، نوعي بيماري عصبي است که طي آن پيام هاي عصبي از مغز به بدن منتقل نمي شود . مبتلايان به اين بيماري بايد رژيم غذايي خاصي داشته باشند. قبل از طراحي يک برنامه غذايي مناسب براي مبتلايان به ام اس، لازم است بدانيم آن ها از چيزي رنج مي برند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ هر چند اين بيماري به شدت کيفيت زندگي را مختل مي کند اما بايد دانست که ام اس بيماري کشنده اي نيست و در طول عمر مبتلايان تاثير ندارد. البته برخي مبتلايان به ام اس ممکن است در طول دوره بيماري شان به بيماري هاي ديگري هم مبتلا شوند که باعث کاهش عمر آن ها مي شود.

در اين زمينه اتخاذ برنامه غذايي متعادل نقش مهمي در ارتقاي سلامت مبتلايان دارد. ناهماهنگي حرکتي در دست ها و پاها، تغييرات در بينايي ، عدم کنترل مثانه، درد عضلات، بي حسي، سوزن سوزن شدن دست و پا، مورمور و سوزش دست وپا ، نداشتن تعادل و خستگي مفرط برخي از علايم اين بيماري است که با اتخاذ يک برنامه غذايي سالم بايد کنترل شود. متخصصان تغذيه ، افزودن بهترين مواد غذايي به برنامه روزانه مبتلايان را توصيه مي کنند اما اين برنامه غذايي به دقت زيادي نياز دارد که از عهده فرد مبتلا برنمي آيد اما اگر اطلاعاتي درباره برخي مواد مغذي داشته باشيد، مي توانيد برنامه غذايي آساني را تدارک ببينيد.

برنامه غذايي براي مقابله با ام اس

بدن براي عملکرد درست به پروتئين، کربوهيدرات ، چربي، ويتامين، مواد معدني و آب نياز دارد. پروتئين براي رشد، پيشگيري از بروز بيماري ها و ترميم بافت هاي بدن لازم است. چربي هاي اشباع شده که منبع حيواني دارد، باعث افزايش ميزان کلسترول و در پي آن بيماري قلبي مي شود اما چربي هاي غيراشباع شده گياهي، اين مشکل را ايجاد نمي کند. کربوهيدرات ها انرژي بدن را تامين مي کند؛ ويتامين ها و مواد معدني نيز اعصاب و عضلات را تقويت مي کند. آب براي حمل مواد مغذي و هورمون ها لازم است. با دفع ضايعات سلولي دماي بدن تنظيم مي شود. در فرد مبتلا به ام اس بالا رفتن دماي بدن مي تواند منجر به خستگي مفرط يا بدتر شدن علايم بيماري شود.

بنابراين بايد روزانه به مقدار کافي آب مصرف شود. متخصصان توصيه مي کنند که ۶۰ تا ۶۵ درصد کالري روزانه از کربوهيدرات ها، ۱۵ تا ۲۰ درصد از پروتئين ها و ۲۰ تا ۲۵ درصد از چربي ها دريافت شود اما از آن جا که محاسبه اين درصدها کمي سخت است، به خاطر داشته باشيد که بيشتر اين مواد مغذي بايد از سبزيجات، غلات سبوس دار، ميوه و لبنيات کم چرب و حداقل ميزان آن از ماهي و گوشت بدون چربي دريافت شود. در برنامه غذايي مبتلايان به ام اس، لازم است مواد غذايي از تمامي ۶ گروه غذايي وجود داشته باشد. بيشترين ميزان بايد از غلات سبوس دار باشد. مصرف چربي ها، روغن ها و شيريني به حداقل برسد. مواد غذايي از فهرست مواد غذايي کم کربوهيدرات و کم کالري انتخاب شود. گنجاندن لبنيات کم چرب در اين برنامه غذايي مفيد است. براي اين که چربي اضافه مصرف نشود، لازم است از گوشت، غذاهاي دريايي و طيور کم چرب استفاده شود. مصرف گوشت قرمز به روزي ۷0 يا ۱00 گرم محدود شود. ميزان کره، روغن، سس و... که به غذاها افزوده مي شود، بايد محدود شود. آب پز، کباب کردن يا پخت موادغذايي در فر نسبت به سرخ کردن غذاها ارجحيت دارد.

نکات غذايي

مبتلايان به اين بيماري ، بايد از مصرف نوشيدني هاي گازدار، نوشابه ، مشروبات الکلي ، نوشيدني هاي شيرين، نمک زياد و موادغذايي غني از سديم بپرهيزند.

مي توان از چاشني هاي خاص از جمله وانيل، دارچين، هل، جوز هندي، نعناع، ميخک و زنجبيل به جاي شکر استفاده کرد و پياز، سير ، جعفري، کرفس، فلفل قرمز، رُزماري، ريحان ، ترخون و مرزنگوش را به جاي نمک به غذا افزود. يکي از عمده ترين مشکلات مبتلايان، ابتلا به يبوست است بنابراين مصرف آب و اتخاذ برنامه غذايي فيبردار مي تواند از بروز اين ناراحتي پيشگيري کند.

عامل ديگر يبوست نداشتن فعاليت جسمي است که به افزايش وزن منجر مي شود. اتخاذ برنامه غذايي کم کالري هميشه راه حل مناسبي نيست. انجام ورزش هاي ملايم و مصرف به اندازه کالري از نکات مهمي است که بايد به آن توجه کرد. مصرف پرس هاي کوچک تر اما مکرر مي تواند در کاهش وزن موثر باشد.

علت اصلي بروز ام اس هنوز مشخص نشده است. بنابراين مبتلايان بايد زندگي کردن با اين بيماري را ياد بگيرند. ام اس فعلا هيچ درمان قطعي ندارد اما دنبال کردن يک برنامه غذايي سالم و اتخاذ يک شيوه زندگي سالم سخت نيست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02875s, 19q