6ميليون ايراني درگير مبارزه با اعتياد

۱۳۹۲/۱۱/۰۵ - ۰۴:۴۷ - کد خبر: 104281
6ميليون ايراني درگير مبارزه با اعتياد

سلامت نیوز : در چند وقت اخير اين چندمين بار است كه وزير كشور در مورد آسيب‌هاي موادمخدر هشدار مي‌دهد و اين‌بار مي‌گويد كه روزانه 8 تا 9 نفر جان خود را براثر مصرف موادمخدر از دست مي‌دهند. تيغ تيز انتقادات دكتر رحماني‌فضلي اما جايي است كه مسئولان را مورد اشاره قرار مي‌دهد: «هنوز جامعه و حتي برخي از مسئولان از اهميت پرداختن به مسئله مبارزه با اين پديده شوم بي‌اطلاع هستند.» به گزارش تهران امروز، وجود بيش از يك ميليون و 300هزار معتاد دائمي در كشور و آمار رو به رشد مصرف مواد محرك مانند شيشه، باعث شده كه حساسيت‌ها نسبت به اين آسيب خانمان سوز بيشتر شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ آمارهاي رسمي ستاد مبارزه با موادمخدر نشان مي‌دهد حدود9درصد از معتادان كشور را زنان تشكيل مي‌دهند، 45 درصد معتادان کشور زير 29 سال دارند، شيشه به دومين ماده پرمصرف كشور تبديل شده و ميانگين سن معتادان نيز به زير 21سال رسيده است. همه اينها باعث شده تا موضوع اعتياد به عنوان آسيب جدي در كشور مورد تحليل و بررسي قرار بگيرد. همين آمارهاي نگران‌كننده، براي وزير كشور هم تبديل به دغدغه‌اي جدي شده تا به عنوان دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در نشستي خبري به بررسي آسيب‌هايي كه با رشد اعتياد، در جامعه رو به فزوني مي‌نهند بپردازد. دكتر رحماني فضلي مي‌گويد: «اعتياد و موادمخدر باعث بروز آسيب‌هاي اجتماعي و بزهکاري‌ها همچون سرقت، طلاق، قتل، تجاوز به عنف؛ همسر آزاري و کودک آزاري مي‌شود و روزانه نيز 8 تا 9 نفر جان خود را بر اثر مصرف موادمخدر از دست مي‌دهند.» او در ادامه در رابطه با عمق نفوذ اعتياد در جامعه مي‌گويد: «با احتساب بعد خانوار حدود 6 ميليون نفر به‌طور مستقيم با موادمخدر درگيري دارند که اين رقمي قابل توجه و نيازمند بسيج عمومي براي حل اين مسئله است.» وزير كشور 3عامل فقر، بيکاري و تجرد را در گسترش اعتياد موثر مي‌داند. موضوعي كه كارشناسان هم با او هم عقيده هستند.

جاي افراد كاربلد خالي است

عليرضا يگانگي، كارشناس حوزه اعتياد، سخنان وزير كشور در چند ماه گذشته را نقطه اميدي از عزم جدي مسئولان براي رسيدن به يك طرح جامع درباره مبارزه و كاهش آمار معتادان در كشور مي‌داند. او به تهران امروز مي‌گويد: جاي بسي خوشبختي است كه حساسيت به موضوع اعتياد در بالاترين رده‌هاي نظام وجود دارد.

اين كارشناس آسيب‌هاي اجتماعي در ادامه با اشاره به انتقاد اخير وزير كشور درباره عدم اطلاع درست برخي از مسئولان از مسئله اعتياد مي‌افزايد: اين ايراد درست است. چون اين يك واقعيت است،كه جنبه سياسي انتخاب مسئولان در كشور ما بيشتر است تا جنبه كارشناسي. در خيلي از مواقع و مسائل پررنگ بودن جنبه‌ سياسي براي انتخاب آنها ايرادي ندارد و قابل قبول است ولي متاسفانه در برخي مسائل مثل موادمخدر و ورزش و... اين جنبه خوب نيست زيرا باز هم مسائل سياسي را دخيل مي‌كنيم. اگر مسائل سياسي در حوزه‌هاي اجتماعي به ويژه در حوزه اعتياد وارد شود افرادي كاربلد به واسطه متعلق نبودن به يك جناح سياسي به كار گرفته نمي‌شوند.

مردم به حوزه‌هاي اجتماعي پا بگذارند

سعيد معيد‌فر نيز با اشاره به اينكه لزوما بين آسيب‌هاي اجتماعي و آگاهي مسئولان ارتباطي وجود ندارد، به تهران امروز مي‌گويد: به فرض كه مسئولان از اين آسيب‌ها اطلاع داشته باشند. آنها چه مي‌توانند بكنند؟ كساني كه در ارتباط با آسيب‌ها بايد فعال باشند عمدتا خود جامعه و نخبگان جامعه هستند. اگر آگاهي‌هاي اين افراد تاثير بگذارد قطعا تغييراتي در آسيب‌ها ايجاد مي‌شود ولي اگر اين قشر كارشناس از بدنه تصميم‌گيري‌ها جدا شوند ديگر نمي‌توان به حل مسائلي مانند اعتياد اميدوار بود و در سال‌هاي گذشته بدنه تصميم‌گيري دقيقا از همين موضوع لطمه ديد.اين جامعه‌شناس، ادامه مي‌دهد: مسئولان به هر حال كساني هستند كه در جابه‌جا شدن و تغيير مسئوليت‌ها هستند و خواه ناخواه آنها يك ارتباط هميشگي و نزديك با آسيب‌ها ندارند.

او ادامه مي‌دهد: مسئولان بايد در اين مسئوليت‌ها نقش اطلاع‌رساني‌شان را به خوبي ايفا كنند و اجازه بدهند كه جامعه ما نسبت به مشكلات مربوط به خودش واقف باشد و آگاهي و نقش پيدا كند. اين جامعه‌شناس در ادامه مي‌افزايد: وقتي وزير كشور مي‌گويد كه مسئولان هنوز از اهميت خطرات موادمخدر بي‌اطلاع هستند، به اين معنا مي‌گويد كه تخصص لازم را در اين حوزه‌ها ندارند. شناخت لازم را در اين زمينه بايد از طريق كار پيوسته در آن حوزه پيدا كرد. نمي‌توان يك فردي را آورد سركاري گذاشت و گفت كه آگاهي پيدا كن. مهم اين است كه آن فرد پيش از ورود به آن مسئوليت در آن حوزه تخصص و شناخت لازم را داشته باشد. در چنين شرايطي ممكن است موثر باشد ولي مشكل اين است كه در حوزه مسائل و آسيب‌هاي اجتماعي ما كار را به دست كاردان نمي‌دهيم بلكه اينجا هم متاسفانه مثل حوزه‌هاي ديگر پست‌ها را صرفا به عنوان فرصتي براي افراد در نظر مي‌گيريم نه براي جامعه.

دكتر سعيد معيدفر در ادامه تاكيد مي‌كند: متاسفانه ارتباط بين دولتمردان ما با حوزه‌هاي تخصصي و نخبگان جامعه و با كساني كه در متن فعاليت در حوزه‌ آسيب‌ها و مسائل اجتماعي هستند در سال‌هاي گذشته و در دولت‌هاي نهم و دهم بريده شد. به همين دليل هم طي سال‌هاي گذشته هر سال نسبت به سال قبل مشكلات و آسيب‌هاي ما بيشتر شد و مردم و جامعه تاوان افزايش اين آسيب‌ها را دادند كه حوزه اعتياد يكي از آنها بود.

معيدفر در ادامه پيشنهاد مي‌دهد: ما همه اميدواريم با تغيير دولت در سال‌هاي پيش‌ رو فضايي ايجاد شود و افرادي سر كار بيايند كه پيش‌تر براي آن مشكلات كار كرده‌ باشند و تجربه كسب كرده باشند و با جان و دل در آن پست صرفا كارشان خدمت به مردم و آسيب‌ديدگان باشد تا موضوعات آسيب‌هاي اجتماعي كه الان در كشور ما مورد مطالعه محققان و پژوهشگران قرار گرفته مورد اهميت واقع شود و در تصميم‌گيري‌ها به عنوان منابع مرجع به آنها نگاه كنند در اين شرايط است كه منابع‌انساني و فكري ما هدر نمي‌رود و بدنه كارشناسي به كمك مسئولان دولتي مي‌آيند تا در مورد دغدغه‌هايي كه افرادي مانند وزير كشور دارند اقدام عاجلي انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.14286s, 19q