بازداشت 2 آتش‌نشان در رابطه با حادثه خیابان جمهوری

۱۳۹۲/۱۱/۰۵ - ۰۵:۲۳ - کد خبر: 104287
بازداشت 2 آتش‌نشان در رابطه با حادثه خیابان جمهوری

سلامت نیوز : دو‌نفر از کارکنان سازمان آتش‌نشانی تهران در خصوص حادثه خیابان جمهوری بازداشت شدند. این اتفاق در حالی رخ داد که به گفته وزیر کشور گزارش نهایی درباره این حادثه تا دو هفته دیگر اعلام خواهد شد. بازپرس جنایی تهران روز پنجشنبه بعد از تحقیق از رییس ایستگاه یک سازمان آتش‌نشانی تهران و اپراتور نردبانی که در این عملیات به علت نقص در سیستم کامپیوتر کار نکرده بود آنها را بازداشت کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق؛همچنین حادثه با دستور بازپرس پرونده پلمب شد و تیمی از کارشناسان پلیس آگاهی با حضور در کارگاه خیاطی به بررسی محل پرداختند تا احتمال عمدی‌بودن آتش‌سوزی یا قصور در این ماجرا را بررسی کنند. در همین حال خانواده دو زنی که جانشان را در این حادثه از دست دادند با مراجعه به دادسرا اعلام شکایت کردند. در حالی‌که تحقیقات قضایی پیرامون این حادثه آغاز شده است، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور گفت: تیم زبده‌ای با حضور در محل حادثه گزارش کاملی را تهیه خواهد کرد تا در آینده از وقوع این حوادث جلوگیری شود. وی اظهار کرد: معاونت‌های وزارت کشور پیگیر مشخص شدن عاملان کوتاهی در این حادثه هستند و تیم ویژه‌ای با حضور در محل گزارش کاملی را تهیه خواهد کرد تا در آینده از بروز اینگونه حوادث جلوگیری شود. او خاطرنشان کرد: گزارش نهایی ظرف دو هفته آینده تقدیم رییس‌جمهوری می‌شود.

عیسی فرهادی، فرماندار تهران نیز گفت: قبل از اینکه پرسنل آتش‌نشانی به محل حادثه واقع در خیابان جمهوری برسند، یک‌نفر جان خود را از دست داده بود و نردبان دومی که به دلیل نقص‌فنی نردبان اول به محل اعزام شده بود، چهاردقیقه تاخیر داشت. وی ادامه داد: حضور آتش‌نشانان بین سه‌ونیم تا چهاردقیقه طول کشید اما تجهیزات آتش‌نشانی از جمله نرد‌بان عمل نکرد و نردبان بعدی با چهاردقیقه تاخیر به محل حادثه ‌رسید و ‌نفر دوم نیز 11‌ثانیه قبل از اینکه نردبان عمل کند از طبقه پنجم سقوط کرد. فرهادی با اشاره به اینکه عمده نقص در حادثه آتش‌سوزی واقع در خیابان جمهوری نردبان بود، گفت: در صورتی که نقص‌فنی عامل انسانی داشته باشد باید آتش‌نشانی جوابگو باشد ولی وقتی که نقص‌فنی عاملی غیرانسانی داشته باشد دیگر نمی‌توان کاری کرد.فرماندار تهران تاکید کرد: متاسفانه ساختمان‌های بی‌ضابطه در تهران فراوان داریم که زیرپله ساختمان را انباری ملزومات خیاطی و پارچه می‌کنند که این ملزومات آتش‌زا هستند و هنگامی که راهروها از آتش شعله‌ور شوند، ساکنان مسیر دیگری را برای خروج از ساختمان نخواهند داشت. فرماندار تهران با ارایه آماری گفت: در سال 90 بر اثر آتش‌سوزی‌ها در تهران 32‌نفر، در سال 91، 21‌نفر و در سال‌جاری تا این لحظه در تهران 12‌نفر جان خود را از دست داده‌اند. سالانه 20هزار‌نفر در کشور بر اثر حوادث جاده‌ای کشته می‌شوند ولی در صحنه‌های آتش‌سوزی کسی که جان خود را از دست می‌دهد بیشتر موردتوجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد. فرهادی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم در حادثه خیابان جمهوری آتش‌نشانی چهار مجروح داشت.

در حالی‌که از روز یکشنبه هفته گذشته انتقادهای زیادی از سازمان آتش‌نشانی مطرح شده است رضا خوشزاد، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران که در برنامه‌ای تلویزیونی حاضر شده بود، گفت: نخستین قربانی قبل از آغاز عملیات سقوط کرد و‌ نفر دوم نیز اگر 15ثانیه دیگر طاقت می‌آورد این حادثه رخ نمی‌داد و باید بررسی شود یکی از افراد جان‌باخته چرا دست به چنین ریسکی زد. در فضایی که این فرد حضور داشت پنج‌نفر دیگر نجات پیدا کردند. ضمن اینکه در بررسی‌ها مشخص شد تمام وسایل موجود در ساختمان از جمله چرخ خیاطی و دوک‌های نخ سالم بودند. ضمن اینکه به نظر می‌رسد‌نفر دوم قصد داشت با استفاده از کامپوزیت‌نما خود را به خیابان برساند. پس از اینکه نردبان اول دچار نقص فنی شد این فرد هنوز در ساختمان حضور داشت. نردبان دوم نیز یک دقیقه بعد از ایستگاه 18 راهی محل حادثه شد. اگر‌نفر دوم 15ثانیه دیگر طاقت می‌آورد و کامپوزیت زیر پایش نمی‌شکست این فرد جانش را از دست نمی‌داد. آتش‌نشانان در 95ثانیه با استفاده از نردبان توانستند پنج‌نفر را نجات دهند.

او توضیح داد: کانون حریق پشت در کارگاه در طبقه چهارم ساختمان بود و هفت‌نفر در کارگاه گرفتار بودند. در پاگرد طبقه چهارم تا پشت بام مملو از کالا بود که امکان خروج را سخت کرده بود. این در حالی است که در راهروی طبقه سوم نیز پشم‌شیشه قرار داشت.وی افزود: نخستین تماس همزمان با مشاهده مقداری دود از پشت بام برقرار شد و پس از آن تماس‌های متعددی با سازمان گرفته ‌شد. براساس منشور اخلاقی آتش‌نشانان سعی می‌کنند در کمتر از 45‌ثانیه پس از اعلام حادثه از ایستگاه خارج شوند. در این حادثه اولین ایستگاه سه‌دقیقه‌ودو‌ثانیه بعد از تماس اول در محل حاضر شد که این زمان براساس نرم‌های موجود خوب است.

وی گفت: ما مستنداتی داریم که در کشورهایی همچون آلمان، انگلیس و لهستان نیز در صحنه عملیات نردبان باز نشده است. فتح‌الله تیموری، معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران نیز درباره نقص فنی نردبان گفت: «این دستگاه‌ها هر روز ساعت هفت صبح هنگام تحویل شیفت کنترل می‌شوند. نردبان اول که به محل رسید به دلیل اینکه سیستم آن خارجی و حساس است و دلایل فنی، عملیاتی نشد و درخواست نردبان دوم شد و تا آن لحظه هنوز کسی مقابل پنجره نبود. آتش‌نشانان با سه نازل شروع به آب‌پاشی کردند. ناگهان خانمی از پنجره خارج شد و لبه پنجره ایستاد. مرد جوانی نیز لبه پنجره نشست و با او صحبت کرد. همکاران ما از آن زن خواستند داخل برود. این زن حدود دودقیقه‌و28‌ثانیه لب پنجره بود که 15‌ثانیه بعد از سقوط وی نردبان به مقابل پنجره رسید.


علاوه بر وزارت کشور و دستگاه قضایی، شورای شهر تهران و مجلس نیز این حادثه را پیگیری می‌کنند. معصومه آباد، مسوول پیگیری آتش‌سوزی مرگبار خیابان جمهوری در شورای شهر تهران در این‌باره گفت: «خطای انسانی در این حادثه رخ نداده و گزارش نهایی در این خصوص روز سه‌شنبه به شورای شهر ارایه خواهد شد.» محل حادثه ساختمانی است که 35 سال از عمر آن می‌گذرد و تاکنون بارها درباره ناایمن بودن چنین کارگاه‌هایی هشدار داده شده بود. معصومه آباد درباره ایمنی ساختمان محل حادثه در خیابان جمهوری گفت: «11 تیر امسال ساختمان محل حادثه در شش مورد به دلیل ناایمنی از سوی آتش‌نشانی اخطار گرفته بود. البته 99‌درصد ساختمان‌های مناطق 11 و 12 تهران آبستن این حوادث هستند.»

وی افزود: در این عملیات هیچ خطای انسانی صورت نگرفته و آخرین بار 18آذر امسال از این نردبان در عملیات استفاده شده بود. اپراتور نردبان نیز از آتش‌نشانان مجرب و متخصص بود که پیش از این با این نردبان کار کرده بود. آباد تاکید کرد: گزارش خود را تا سه‌شنبه به شورای شهر ارایه می‌دهم و درخواست دارم قضاوت درباره این حادثه در فضایی آرام صورت گیرد تا به اعتماد مرد آسیبی وارد نشود.
محمدجواد کولیوند، نایب‌رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با شهرداری و دیگر دستگاه‌هایی که در حال تحقیق در این‌باره هستند در ارتباط هستیم و گزارش کمیسیون تا روز یکشنبه بررسی و نهایی می‌شود. وی افزود: متهم کردن مجموعه‌ای در حالی که تحقیقات تمام نشده، کار منطقی نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فرزانه
در این که این اتفاق ناگوار و تلخ دل همه ایرانیان را به درد آورده هیچ شکی نیست، در این که دو مادر از میان ما رفته اند و داغشان هرگز از دل فرزندانشان پاک نمی شود هم شکی نیست اما یک لحظه به این فکر کرده اید که در طول شبانه روز که بارها و بارها خطر در کمین ماست و با درایت و فداکاری آتش نشانان مرگ را شکست می دهیم چرا هرگز یادی از این قهرمانان نمی کنیم؟؟؟؟؟ چرا یادمان می رود که در یک رسانه یک خط مطلب درباره این قشر فداکار بنویسیم؟؟؟ فقط وقتی شهید می دهند دو سه روزی ژست شهروند فهیم را به خود می گیریم و بعد همه چیز به دست فراموشی سپرده می شود.از نزدیک شاهد زندگی یک آتش نشان بوده اید؟؟؟؟؟ وقتی صبح خسته و هلاک از ماموریت 6 ساعته با سر و رویی سیاه و دود گرفته، دستانی سوخته و صدایی که از فرط دود در نمی آید به خانه بر می گردد؟؟؟؟ وقتی برای نجات جان یک انسان کتفش در می رود و بعد از سال ها هنوز این درد کهنه را با خود دارد؟؟؟؟؟؟؟ مگر در حرفه و شغل همه ما خطا نیست؟؟؟؟مگر کسانی که کارشان نجات آدم است قدرت خدایی دارند که همیشه قهرمان بمانند و همه را از مرگ برهانند؟؟؟ چرا وقتی امید عباسی برای نجات یک کودک فدا می شود وظیفه اش را انجام داده اما وقتی یک دستگاه فرمان نمی برد، باید راننده اش را بازداشت کرد؟؟؟ چرا وقتی یک آتش نشان جانی را نجات می دهد تشویق نمی شود فقط وقتی موفق نشده همه را نجات دهد باید تنبیهش کرد........حقا که بی انصافیم حقا......
1.03702s, 19q