اميد تازه براي باروري زناني كه تحت شيمي درماني قرار مي‌گيرند

۱۳۸۷/۰۲/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10429
اميد تازه براي باروري زناني كه تحت شيمي درماني قرار مي‌گيرند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از گاردين، داروهاي ضد سرطان معمولاً باعث تخريب كيسه‌هاي ترشحي تخمدان در زنان مي‌شوند كه در نتيجه آن تخمك‌هاي نابالغ توليد شده در همان حال باقي مانده و توانايي بالغ شدن توسط بدن را پيدا نمي‌كنند. به اين ترتيب يك زن ممكن است از سرطان نجات يابد اما قدرت باروري خود را از دست مي‌دهد.
مراكز متعددي در بريتانيا در حال حاضر با نگهداري بخش‌هايي از تخمك‌هاي زناني كه قرار است تحت شيمي درماني قرار گيرند اميدوارند تا روزي بتوانند با روش‌هايي اين تخمك‌هاي را بالغ و بارور كنند.
اما تحقيقات جديدي كه با هدايت خانم دكتر "اولين تلفر" در دانشگاه ادينبورگ انجام شده است گام بزرگي در رسيدن به اين هدف قلمداد مي‌شود.
وي موفق شد با افزودن هورمونهاي رشد مصنوعي در آزمايشگاه به بافت‌ يك تخمك با موفقيت آن را رشد دهد.
دكتر "تلفر" گفت: اين روش مزيت‌هايي را به ويژه در مقايسه با روش IVF دارد كه يكي از آن‌ها بلوغ 10 روزه تخمك با استفاده از اين روش جديد است.
"تلفر" اعلام كرد كه البته هنوز هم كار زيادي باقي مانده است تا اين تخمك‌هاي بالغ شده به روش آزمايشگاهي توانايي باروري بيابند اما اميدهاي در اين زمينه بسيار بالاست چرا كه آزمايشات و مطالعات انجام شده روي حيوانات نشان داده كه تخمك‌هايي كه به اين روش بالغ شده‌اند توانايي باروري موفق را دارند.
وي فاصله زماني و علمي تا رسيدن به نتيجه كامل در اين‌باره را بين 5 تا 10 سال دانست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.35345s, 18q