نظام سلامت گسترش خدمات بهداشت عمومی را دردستور کار قرار دهد:

برقراري كيفي سلامت افراد جامعه ، شاهراه تامين توسعه پايدار

۱۳۹۲/۱۱/۰۵ - ۱۴:۴۰ - کد خبر: 104297
برقراري كيفي سلامت افراد جامعه ، شاهراه تامين توسعه پايدار

سلامت نیوز :مهدی نوایی در گفتگوی با خبرنگار سلامت در استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه بهداشت عمومي علم و هنر پيشگيري از بيماري و تامين،حفظ و ارتقاي سلامت و افزایش طول عمر بشر با استفاده از اقدامات سازماندهی شده مردمی و سازمانهای دولتی و خصوصی منجر به توسعه جامعه می شود افزود: این مفهوم در حوزه زندگي انسان گسترش يافته و به طريقي ضامن سلامت فرد و جامعه به شمار مي‌رود.


وی با تاکید براینکه معنای سلامت تنها به نبودن بيماري و نقص عضو، محدود نشده یادآور شد: سلامت عبارتست از تامين رفاه كامل جسمي، رواني، اجتماعي و معنوی لذا هرگونه نقص و آسيبي كه به هريك از این محورهاي وارد شود، تعادل فرد را بر هم زده و منجر به نبود سلامت مي‌شود.


نوایی عمده ترين شاهراه تامين و تضمين توسعه پايدار جوامع بشري را برقراري كيفي سلامت افراد جامعه دانست و تصریح کرد: رسالت و وظيفه اصلي بهداشت عمومي، استقرار تندرستي جامع، فراگير و با كيفيت برای تك تك افراد جامعه است.

این کارشناس بهداشت ادامه داد: يكي از عوامل موثر بر بهداشت عمومي، شرايط و مقتضيات گوناگوني است كه سلامت فرد و جامعه را تحت تاثير قرار مي‌دهد. به عبارت ساده تر هر عاملي كه از نظر جسمي، رواني و اجتماعي، فرد را متاثر سازد بر سلامت او و ساير افراد جامعه موثر خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه بهداشت عمومي در اجراي وظايف و ماموريت خود تحت تاثير اين عوامل دگرگون و متحوّل مي‌شود تصریح کرد: حاصل چنين تعاملي انعطاف پذيري بهداشت عمومي در برابر شرايط و بروز تغيير و تحولاتي است كه بر سلامت فرد و جامعه، اثر گذار است.

مدیر انجمن کارشناسان بهداشت استان خراسان رضوی اضافه کرد: امروزه در تمامی کشورهای جهان به این مطلب یقین دارند که پیشگیری، امکان پذیرتر، ارزانتز و آسانتر از درمان است به همین منظور بیشترین توان و تلاش خود را، صرف گسترش اقدامات پیشگیرانه می‎نمایند.


وی از جمله مهمترین و شاخصترین این اقدامات را گسترش خدمات بهداشت عمومی در سطح جامعه و تربیت نیروهای حرفه‌ای جهت ارائه این خدمات دانست و افزود: نیازهای روز افزون جامعه، موجب گسترش و ارتقای کمی و کیفی دانش آموختگان بهداشت عمومی در تمامی کشورهای دنیا در دهه اخیر شده است.

نوایی با تاکید بر اینکه علت توسعه کمی و کیفی این رشته در سیستم دانشگاهی کشورهای مختلف، ارائه خدمات به صورت ادغام یافته توسط نیروهای آموزش دیده این رشته می‌باشد اظهار داشت: به واقع این افراد با دارا بودن روحیه داوطلبی وجهادی، ضمن استفاده از تکنولوژی روز، توانایی جلب مشارکتهای مردمی را در راستای ارتقای نظام سلامت و ارتقای سطح سلامت جامعه می‌باشند و به طور کلی نگاهی جامع نگر به سلامت و توجه به فرد در جامعه دارند.


وی تصریح کرد: ارتقاي سطح دانش، نگرش و مهارت کارکنان شاغل به خدمت در نظام سلامت كشور در حيطه‌هاي مختلف بهداشتي، پژوهشي، مديريتي و... عامل مهمی در ارتقاي سطح خدمات و در نهايت ارتقاي سطح سلامت جامعه مي‌باشد.

مدیر انجمن کارشناسان بهداشت استان خراسان رضوی با اشاره به لزوم پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی بهداشت عمومی در سطح کشور، ابراز امیدواری کرد: کارشناسی ارشد بهداشت عمومی بالاترين مدرك براي كاركنان نظام سلامت در دنیا شناخته می شود به طوری که از سال 2012 میلادی در بیش از 120 دانشگاه در دنیا دوره های حرفه ای و دانشگاهی کارشناسی ارشد بهداشت عمومی برگزار می گردد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مینا
با سلام.در مورد آینده شغلی فارغ التحصیلان بهداشت عمومی از مسئولین سوال کنید چرا این رشته ارزشمند که در تمام دنیا مورد توجه هست در ایران کم کم دارد به دست فراموشی سپرده می شود؟
لطفا از نارضایتی کارکنان بهداشت عمومی در خصوص عدم اجازه ادامه تحصیل در رشته کارشناسی ارشد بهداشت عمومی هم یک گزارش تهیه کنید.
بهروز
عدم توجه به ارتقای علمی و ادامه تحصیل دانشگاهی برای کارشناسان بهداشت عمومی ظلمی بزرگ است به همه مردم ایران
لطفا از وزیر بهداشت سوال کنید چرا برای ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد بهداشت عمومی در ایران از فارغ التحصیلان دندانپزشکی دانشجو می گیرد و کارشناسان بهداشت عمومی اجازه تحصیل در آن را ندارند.
محمد حسینی
چرا ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بهداشت عمومی در ایران وجود ندارد.
لطفا در باره سازمان نظام بهداشت هم خبری تهیه نمائید
یا علی
جوانپور
با سلام ضمن تشکر از انجمن کارشناسان بهداشت خراسان رضوی لطفا گذارشی هم از تاسیس سازمان نظام بهداشت داشته باشید.
لازم به ذکر است پیشنویس این قانون یکبار توسط همین انجمن به مجلس ارائه شده است.
ممنون
رضاپور
توسعه بهداشت عمومی در کشور نیازی فراموش شده است.
لطفا در جهت معرفی آن تلاش کنید
با تشکر
0.14462s, 23q