نقش آزمايشگاهها در پيشگويي بيماريها انكارناپذير است

۱۳۹۲/۱۱/۰۵ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 104313
نقش آزمايشگاهها در پيشگويي بيماريها انكارناپذير است
سلامت نیوز : رئيس ششمين كنگره بين المللي آزمايشگاه و بالين گفت: نقش آزمايشگاهها در پايش و پيشگويي بيماريها در هزاره جديد انكارناپذير است.

به گزارش سلامت نیوز ؛ دکتر علی اکبر پورفتح اله با تاكيد بر اينكه آزمايشگاهيان را از جامعه پزشكي جدا نمي بينيم و امروز آزمايشگاهيان بخش انكارناپذيري از جامعه پزشكي هستند، افزود: نياز به آزمايشگاه در همه عرصه هاي پزشكي رو به افزايش است و افق خوبي پيش روي آزمايشگاهها قرار دارد.

رئیس سازمان انتقال خون ایران با اشاره به پیشرفت علوم آزمایشگاهی در جهان و ایران طی سالیان اخیر، اظهار كرد: آزمایشگاهها به پیشرفتهاي خوبی دست یافته اند و تشخیص بسیاري از بیماريها بدون انجام آزمایش امكان پذیر نیست. آزمایش به نوعی پیش آگاهی برخی بیماريها محسوب می شود.

وي ادامه داد: آزمایش می تواند پیش بینی كننده وضعیت یك بیماري در آینده باشد. امروز جهت گیري و حركت آزمایشگاهها به گونه اي است كه در آینده از آن در همه عرصه هاي پزشكی از تشخیص گرفته تا مانیتورینگ، پایش، پیشگویی و درمان بیماريها بهره گرفته می شود.

رئیس ششمین كنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین با بیان اینكه تغییرات عمده اي در بحث آزمایشگاهها در این سالها داشته ایم گفت: این در حالی است كه نیاز به آزمایشگاه در همه عرصه هاي پزشكی رو به افزایش است و افق خوبی پیش روي آزمایشگاه ها قرار دارد.

پورفتح اله افزود: از این طریق امكانی فراهم می شود كه آزمایشگاه در خدمت بالین باشد. از همین رو همواره گردهمایی هاي علمی آزمایشگاهیان مورد توجه ویژه قرار دارد. بخصوص كنگره اخیر كه در حال پایه ریزي یك رویكرد نوین در عرصه پزشكی كشور تحت عنوان "به هم آمیختگی و تبلیغ آزمایشگاه در كنار بالین" است و هر ساله یك زمینه تخصصی در آزمایشگاه و بالین را مورد بررسی قرار می دهد.

رئیس سازمان انتقال خون ایران درباره تعامل میان متخصصان علوم آزمایشگاهی و پزشكان نیز گفت: آزمایشگاهیان را جدا از جامعه پزشكی نمی بینیم. آزمایشگاهیان بخش انكارناپذیري از جامعه پزشكی هستند. این دو با نگاه فعلی غیرقابل تفكیك هستند، ضمن آنكه پزشكی را نمی توان از آزمایشگاه جدا كرد. این دو لازم و ملزوم یكدیگر هستند و با این دو پزشكی مفهوم می یابد.

ششمین كنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین از 23 الی 25 بهمن ماه جاري در مركز همایشهاي بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران برگزار می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73137s, 19q