گردش مالی ۳ میلیارد دلاری مواد مخدر در ایران

۱۳۹۲/۱۱/۰۵ - ۱۴:۵۲ - کد خبر: 104348
گردش مالی ۳ میلیارد دلاری مواد مخدر در ایران

سلامت نیوز : دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مواد مخدر در کشور ما یک چرخه مالی ۳ میلیارد دلاری دارد. اعتیاد عامل ۵۰ درصد طلاقهاست. زنان معتادان بسیار بیچاره هستند و به هر کاری وادار می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ عبدالرضا رحمانی فضلی در دیدار با کانون مداحان و شعرای آیینی کشور در سازمان تبلیغات اسلامی گفت: حضور من در این نشست یکی به دلیل رویکرد وزارت کشور است که در مورد قاچاق و مبارزه با مواد مخدر مسائل را پیگیری می‌کند و رویکرد دیگر از سوی جایگاه اهمیت، نفوذ و اثرگذاری شما بر عقل، دل و احساس جامعه است.

وی ادامه داد: مواد مخدر بلای بزرگی است که جامعه به آن دچار است و در سیاست‌های کلان یازده گانه ابلاغ شده مبارزه با مواد مخدر به منزله جهاد تلقی شده است. تاکنون خدمات زیادی در این راستا کشیده شده اما نمی‌توانیم بگوییم که توانسته‌ایم آن را کنترل کنیم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: متأسفانه با تمام اقداماتی که انجام شده از سوی نیروی انتظامی، قوه قضاییه و دستگاه‌های مرتبط نتوانسته‌ایم مسئله مواد مخدر را مدیریت کنیم و دغدغه و نگرانی جامعه را حل کنیم.

وی با اشاره به شهادت 3800 نفر در راه مبارزه با مواد مخدر گفت: هزینه‌های اقتصادی زیادی را متحمل شده‌ایم اما در کنترل این مسئله عقب‌تر از قاچاقچیان مواد مخدر هستیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: فعالیت‌های زیادی انجام شده اما از نظر اقتصادی بی‌صرفه بوده است به طوری که به عنوان مثال ماده مخدر را در مرز کیلویی 200 میلیون تومان خریداری می‌کنند اما در کشور تا 500 میلیون تومان فروخته می‌شود.

وی افزود: چرخه مالی ناشی از فروش مواد مخدر در دنیا هزار میلیارد دلار بوده که در کشور ما 3 میلیارد دلار است و این در حالی است که با تنوع مواد مخدر نیز روبه‌رو هستیم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در گذشته مواد مخدر در قالب تریاک بود و به عنوان دارو استفاده می‌شد و حتی اجازه کشت هم به آن داده می‌شد اما اکنون مواد مخدر صنعتی شده و بسیار خطرناک‌تر از گذشته وجود دارد.

وزیر کشور و گفت: متأسفانه مواد مخدر صنعتی با مصارفی مثل افزایش تمرکز حواس سر جلسه امتحان، برطرف کردن استرس و نگرانی، کاهش و افزایش وزن، برطرف کردن نارسایی جنسی و غیره تبلیغ می‌شود و در بسته‌بندی‌های شیک و مورد پسند مصرف‌کننده عرضه می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر یک میلیون 325 هزار معتاد داریم که از سال 86 تاکنون با نظرسنجی انجام شده از سوی نیروی انتظامی و دستگاه‌های مرتبط مشخص شده که اولین دغدغه خانواده‌ها مواد مخدر و سپس بیکاری است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: اگر خانواده 4 نفره برای این تعداد معتاد در نظر بگیریم 6 میلیون نفر در کشور به طور مستقیم درگیر مواد مخدر هستند از این تعداد حدود 63 درصد متأهل و 53 درصد شاغل هستند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: 50 درصد طلاق‌های جامعه به دلیل اعتیاد است و این در حالی است که آمار طلاق به شدت در کشور بالا رفته و از هر 6 مورد ازدواج یکی طلاق است حال اگر این افراد فرزندانی هم داشته باشند با معضل عظیمی مواجه خواهیم بود.

رحمانی فضلی با اشاره به کاهش سن اعتیاد در کشور گفت: اگر مقوله مواد مخدر در کشور کنترل نشود می‌تواند در آینده هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل کند.

وی افزود: در تحقیقات انجام شده 20 درصد معتادان لیسانس دارند، 70 درصد بالای دیپلم، 46 درصد از زندانی‌ها به نوعی به مواد مخدر ارتباط داشته و 25 درصد غیرمستقیم در زندان‌ها به واسطه مواد مخدر به سر می‌برند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی مانند همسرآزاری، کودک‌آزاری و تجاوز به عنف آمارهای دیگری است که اگر با روش‌هایی که اکنون انجام می‌دهیم به نتیجه رسیده بودیم این آمارها به دست نمی‌آمد بنابراین نشان می‌دهد که روش‌های به کار گرفته شده کافی نبوده است.

رحمانی فضلی اظهار کرد: البته اگر این فعالیت‌ها انجام نمی‌شد امروز اعتیاد فاجعه‌آمیزتر می‌شد اما همین اندازه هم موردپسند نیست و روش‌های قبلی ناتوانی‌هایی داشته‌اند که باید جبران شود.

وی با تأکید بر اجتماعی کردن مقوله اعتیاد افزود: باید به درون مردم برویم آنها حس کنند، نگران شوند و مشارکت کنند یعنی در مقوله‌های پیشگیری، درمان و صیانت می‌توانند به طور مستقیم فعالیت کنند.

وی خطاب به مداحان و شعرای آیینی گفت: شبکه اجتماعی شما تأثیرگذارترین شبکه است در حالی که در دنیا سازمانهای مردمی و شبکه‌های اجتماعی رکن پنجم دموکراسی محسوب می‌شوند در کشور ما جریان روحانیت و مداحان یک شبکه قوی اجتماعی بوده و مسئله تازه‌ای نیست بلکه از 1400 سال پیش در کشور وجود داشته است.

رحمانی فضلی ادامه داد: فعالیت شبکه‌های اجتماعی در دنیا عمدتاً تخصصی و سیاسی‌اند اما شما اعتقادی، عقلی و احساسی کار می‌کنید و با ابزار چهارگانه معرفت‌شناسی سر و کار دارید. همچنین شبکه اجتماعی شما یک پیوند عمیق با جامعه را فراهم کرده که نفوذ و اثرگذاری آن را نمی‌توان انکار کرد.

وی گفت: بنابراین با توجه به وضعیت حال حاضر تقاضای ما این است که راهکارهایی را جست و جو کنیم. تا این ظرفیت و شبکه اجتماعی در حل مشکلات مواد مخدر وارد عمل شود و شبکه شما به عنوان محوری‌ترین شبکه می‌تواند در حوزه آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها فعالیت کند.

رحمانی فضلی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از والدین متأسفانه شناخت کافی از مواد مخدر ندارند و نسبت به آن حساسیت‌ لازم را نیز ندارند، عادت‌های شب‌نشینی، شرکت در جشن‌ها و محافل دوستانه فرزندانشان ممکن است نوعی خطر و تهدید باشد در حالی که به آن اهمیت نمی‌دهند و زمانی متوجه آن می‌شوند که کار از کار گذشته است.

وی خطاب به مداحان گفت: اگر خانواده‌ها را حساس، متوجه و فعال کنیم مؤثرتر قدم خواهیم گذاشت چرا که یکی از روش‌های ترک اعتیاد در دنیا بر جنبه‌های روانی فرد تأکید دارد تا جسمی و فیزیکی بنابراین می‌توانیم در حوزه روانی اثرگذار باشیم.

رحمانی فضلی گفت: شما مداحان می‌توانید حس گناه را برانگیخته، ایمان را تقویت کنید، تعصب و غیرت را در افراد برانگیزید و الگوی تقویت اراده را در آنها ایجاد کنید.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: اگر شبکه‌ای متصل به عرفان و ایمان داشته باشیم می‌توانیم در عرصه مبارزه با مواد مخدر قوی‌تر عمل کنیم در این رابطه صیانت از خانواده‌ها هم مهم است. اکنون اگر خانواده معتادان به بهزیستی مراجعه کنند، این سازمان پوشش‌های لازم را نمی‌دهد خانواده این افراد واقعاً بیچاره هستند. افراد معتاد زنانشان را به هر کاری از جمله تکدی، سرقت و بی‌ناموسی وادار می‌کنند و خانواده‌هایشان فاقد هر گونه اختیارند.

وی ادامه داد: متأسفانه در 5 سال گذشته آمار زنان معتاد از 5.2 درصد به 9.2 درصد افزایش یافته و به عبارتی 2 برابر شده است. زنان اساس تربیت خانواده هستند و اعتیاد زنان بسیار خطرناک است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: کانون مداحان و شعرای آیینی می‌توانید در درون خود تشکل‌های خیریه ایجاد کنید تا از خانواده معتادان حمایت کنند و با ایجاد شغل و حمایت‌های حقوقی می‌توانید حقوق از دست رفته این افراد را به آنها برگردانید.

رحمانی فضلی خطاب به مداحان گفت: شما با معتمدان و افراد متدین جامعه ارتباط دارید می‌توانید آنها را تشویق کنید تا به میدان بیایند و تشکل تشکیل دهند تا از این خانواده‌ها حمایت کنند.

وی ادامه داد: ما در بحث مقابله و کشفیات موفق بوده‌ایم و 20 درصد به آمار کشفیات افزوده شده است و 80 درصد مبارزه را به سمت مرزها برده‌ایم و اکنون حدود 200 کیلومتر، بقیه مرزهای شرقی تحت کنترل‌اند و کاروانی عبور نمی‌کند بلکه به سمت راه‌های آبی رفته‌اند.

وی ادامه داد: بنابراین باید به سمت صیانت برویم چرا که فرد معتاد پس از ترک، شغل و جایگاه اجتماعی می‌خواهد و باید امکانات برای آنها ایجاد کنیم بنابراین پذیرش این تعداد معتاد در کشور حتی اگر از سرانه دنیا هم کمتر باشد قابل قبول نیست و اگر بخواهیم جلوی جرم‌های دیگر را بگیریم باید این جرم‌ها را کنترل کنیم.

وی با اشاره به حضور 56 هزار مداح در سراسر کشور افزود: آنچه جلوی مشکلات فرهنگی را گرفته همین فرهنگ غنی و انسجام اجتماعی ما است که زاییده فرهنگ دینی کشور بوده بنابراین مشارکت و حضور شما مداحان می‌تواند در این مسیر ما را کمک کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21411s, 19q