15 تا 49 سال؛ سن باروري ايمن براساس استانداردهاي جهاني

۱۳۹۲/۱۱/۰۶ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 104387
15 تا 49 سال؛ سن باروري ايمن براساس استانداردهاي جهاني

سلامت نیوز : طي سال هاي گذشته بهترين سن باروري براي زنان ۲۰ تا ۳۵ سال اعلام و بارداري هاي بالاتر يا پايين تر از اين سن، بارداري هاي با ريسک بالا براي مادر و کودک عنوان مي شد به گونه اي که تقريبا اغلب زنان براي فرزندآوري در سنين بالاي ۳۵ سال و يا زير ۲۰ سال دچار نگراني بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ در حالي که به گفته رئيس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، طبق نظر سازمان بهداشت جهاني سن باروري زنان ۱۵ تا ۴۹ سال است که به گفته کارشناس دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت اعلام سن ايمن براي باروري بين ۲۰ تا ۳۵ سال از سوي سازمان بهداشت جهاني با توجه به شرايط دهه ۶۰ ايران بوده است و در واقع راهي براي کاهش نرخ جمعيت است که در اين سال ها در ذهن مردم جا باز کرده است در حالي که براساس استانداردهاي سازمان بهداشت جهاني سن باروري در کشورهايي که از سطح مراقبت هاي بهداشتي بالايي برخوردارند بين ۱۵ تا ۴۹ سال تعيين شده است.

بعضي از مسئولان در حال فرصت سوزي و بازي با آمار هستند

به گزارش تسنيم، کبري خزعلي در شصت و سومين نشست شوراي خواهران سازمان بسيج جامعه پزشکي که در دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد، اظهار داشت: مشکل کاهش نرخ جمعيت خيلي جدي است و بعضي از مسئولان در حال فرصت سوزي و بازي با آمار هستند و اعلام مي کنند وضعيت عادي است. در حالي که سن باروري زنان که طبق نظرات سازمان بهداشت جهاني 49-15 سال است به اشتباه در اين سال ها 35-20 سال گفته شده بود. خزعلي به طرح موضوع سياست هاي جمعيتي و مشکلات پيش رو پرداخت و ادامه داد: مشکل کاهش نرخ جمعيت خيلي جدي است و بعضي از مسئولان در حال فرصت سوزي و بازي با آمار هستند و اعلام مي کنند وضعيت عادي است.

محدود کردن سن ايمن براي باروري يکي از راه هاي کاهش نرخ جمعيت

دکتر علي سنگي کارشناس دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت و مديرکل پيشين دفتر سلامت جمعيت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در گفت وگو با خراسان سياست هاي سازمان بهداشت جهاني درباره سن ايمن براي باروري را که سال ها درايران بين 20تا 35سالگي تعريف شده بود مطابق با شرايط دهه 60ايران دانست و ضمن تاکيد بر اين که با بالارفتن سطح مراقبت هاي بهداشتي در کشور امکان انجام زايمان هاي ايمن در سنين بالا فراهم شده است ،گفت:براساس استانداردهاي سازمان بهداشت جهاني سن ايمن باروري در کشورهايي که از سطح مراقبت هاي بهداشتي بالايي برخوردارند بين 15تا 49سال تعيين شده است و درصورت انجام مراقبت هاي لازم بارداري در سنين 35تا 49سالگي هيچ گونه عوارض و مشکلي براي مادر و جنين ايجاد نمي کند.

وي خاطرنشان کرد:پيش از اين ،در دهه 1360سازمان بهداشت جهاني با توجه به رشد بالاي نرخ باروري در ايران که به 6.7 درصد رسيده بود ،محدود کردن سن ايمن براي باروري را به عنوان يکي از راه هاي کاهش نرخ جمعيت مطرح کردکه البته به خوبي در اذهان عمومي مردم جا گرفت. اما در شرايط فعلي و با توجه به افزايش سطح مراقبت هاي بهداشتي از مادر و کودک و البته با توجه به کاهش نرخ باروري و کاهش آن به کمتر از نرخ جايگزيني، لازم است تا در اين مورد خاص نيز بازنگري انجام شود و رسانه ها مردم را از بي خطربودن باروري در سنين بالا به شرط رعايت مراقبت هاي بهداشتي آگاه کنند.

وي تاکيد کرد:ريسک زايمان براي مادران بالاي 40سال بالا مي رود که با پيشرفت هاي انجام گرفته در بهداشت و درمان کشور اين ريسک به کمترين ميزان کاهش يافته است.وي افزود:از نظر علمي و شرعي مشکلي براي بارداري زنان 15ساله وجود ندارد.وي با اشاره به نرخ جايگزيني (2.1) و کاهش يافتن نرخ باروري به 1.76 گفت: مسئولان در شرايطي به فکر بازنگري سياست ها افتاده اند که براي جبران نرخ باروري که با شتاب کاهش يافته است و رساندن آن به نرخ جايگزيني بازهم ۲۰ سال زمان وجود دارد. وي افزود: بر اساس اطلاعات جمعيتي ،کشور از سال1385تا 1425در شرايط پنجره جمعيتي قرار دارد که از لحاظ ساختاري از بهترين شرايط است.اين بدان معناست که 70درصد از جمعيت کشور بين 15تا 65سال هستند که بيشترين آن ها در سن باروري،اشتغال و کارآفريني قرار دارند.با اين حال کشور 7سال از اين فرصت را از دست داده است و اگر براي استفاده از فرصت باقي مانده برنامه ريزي نشود در آينده نزديک به کشوري سالمند با مشکلات فراوان دچار خواهيم شد.

سزارين عاملي مهم در کاهش نرخ باروري

سنگي ضمن تاکيد بر اين که براي افزايش نرخ باروري و نرخ جمعيت بايد درتمامي سياست ها و برنامه هاي کنترل جمعيتي تجديد نظر شود افزود:يکي از مواردي که افزايش نرخ باروري و جمعيت را با چالش مواجه کرده است افزايش روز افزون انجام سزارين در بين زنان ايراني است.

درحال حاضر 60درصد از زايمان ها به صورت سزارين انجام مي شود و چون زناني که به صورت سزارين وضع حمل مي کنند امکان انجام بيش از دو زايمان ايمن در طول زندگي را نخواهند داشت ،اين موضوع مي تواند مانعي براي رشد نرخ باروري و نرخ جمعيت به حساب آيد.بنابراين تصميم گيران بايد برخورد با پزشکان و بيمارستان هايي را که بي دليل اقدام به سزارين مي کنند در دستور کار خود قرار دهند.وي راهکار ديگري را که مي تواند به افزايش نرخ باروري در کشور بينجامد تامين دارو و درمان زوج هاي نابارور برابر تعرفه هاي دولتي دانست و گفت: متاسفانه 20درصد از زوجين ايراني نابارورند که با تحت پوشش بيمه قرار گرفتن اين خدمات مي توان به افزايش نرخ باروري کمک کرد.

روح افزا معاون طرح و برنامه شوراي فرهنگي اجتماعي زنان نيز در نشست شوراي خواهران سازمان بسيج جامعه پزشکي به بحث سزارين اشاره کرده و گفت: سزارين در دنيا ممنوع است و ۸۵ درصد زايمان ها در دنيا به شکل طبيعي است در حالي که در ايران عکس اين موضوع اتفاق مي افتد و ۸۵ درصد زايمان ها به صورت سزارين انجام مي شود. وقتي زايمان خانمي به صورت سزارين انجام مي شود تعداد فرزند آوري خانم محدود مي شود.

معاون طرح و برنامه شوراي فرهنگي اجتماعي زنان سپس به تعداد عمل هاي توبکتومي و وازکتومي در ايران اشاره کرد و افزود: تعداد اين عمل ها در ايران سه برابر جهان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73802s, 19q