طرح 5000 میلیارد تومانی حمایت از بیماران سرطانی

۱۳۹۲/۱۱/۰۶ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 104405
طرح 5000 میلیارد تومانی حمایت از بیماران سرطانی

سلامت نیوز : منابع رسمی می‌گویند سالانه هفت درصد مردم به دلیل هزینه‌های کمرشکن درمان به زیر خط فقر می‌روند و شکی نیست که بخش زیادی از این جمعیت هفت درصدی را بیماران مبتلا به سرطان تشکیل می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ در حالی که این بیماری صعب العلاج، سومین عامل مرگ ومیر بین ایرانیان شناخته می شود، اما حجم حمایت های مالی از این بیماران به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای درمانی آنان نیست.

روز گذشته نیز رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در اظهارنظری قابل تامل عنوان کرد که درمان یک بیمار مبتلا به سرطان اگر بموقع مراجعه کند، حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد.

حال محاسبه کنید وقتی متوسط درآمد یک فرد کارمند یا کارگر در کشور به زحمت به یک میلیون تومان در ماه می رسد، در صورتی که یکی از اعضای این خانواده به بیماری سرطان مبتلا شود، اگر همه زندگی اش را هم بفروشد، نمی تواند از پس هزینه های درمان بربیاید.

این وضعی است که برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان در کشور وجود دارد و البته در هیچ کدام از دوره های مدیریتی وزارت بهداشت، این چالش درمانی حل نشده است.

در همین حال، محمد حاجی آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت در گفت وگو با جام جم از بررسی طرحی جدید در وزارت بهداشت خبر می دهد که در صورت تصویب می تواند به کاهش چشمگیر هزینه های درمان بیماران مبتلا به سرطان منجر شود.

به گفته آقاجانی، این طرح با عنوان «حفاظت مالی از مردم در مقابل هزینه های کمرشکن سلامت» نامگذاری شده است و بنا دارد که بیماران را در مقابل بیماری های صعب العلاجی مثل سرطان حمایت مالی کند. آن گونه که این مقام مسئول خبر می دهد، این برنامه جدید در «طرح تحول سلامت دولت» در حال بررسی است و در صورت تصویب نهایی، بسیاری از هزینه های درمان بیماران مبتلا به سرطان کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآوری می کند که برای اجرای این طرح، حدود 5500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و در صورت تصویب در مجلس می تواند در سال 93 به کمک مالی بیماران مبتلا به سرطان بیاید. اما ابهامی که در اجرای این طرح وجود دارد، این است که منبع مالی اجرای این طرح جدید حمایتی در وزارت بهداشت، درآمد حاصل از هدفمندی یارانه هاست.یعنی در صورتی که مجلس با تخصیص بخشی از درآمد هدفمندی یارانه ها به بخش درمان موافقت کند، این طرح قابلیت اجرا خواهد داشت، ولی در صورت تخصیص نیافتن درآمد یارانه ها به نظام درمان، معلوم نیست این طرح چگونه ضمانت اجرایی خواهد داشت.

کمیته بررسی سرطان در مجلس

علاوه بر وزارت بهداشت، این روزها نمایندگان مجلس هم به تدوین طرح های حمایت از بیماران مبتلا به سرطان روی آورده اند.

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز روز گذشته پیشنهاد تشکیل کمیته بررسی سرطان در کشور را ارائه کرد و گفت: این کمیته می تواند با دستورالعمل های واقعی و عدالت محور در سیاستگذاری های بخش سلامت نقش داشته باشد.به گفته پزشکیان، این تیم به صورت یک کمیته مجرب، می تواند در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس راه اندازی شود، اما پیش از هر گونه اقدام ضرورت دارد تا دستورالعمل های روشن و علمی آن مشخص شود، بنابراین اعضای این کمیته می توانند دستورالعمل ها را تهیه کرده و نسبت به اجرایی کردن آن اقدام کنند. به اعتقاد وزیر پیشین بهداشت، در این کمیته ها، همه جزئیات مربوط به بیماری سرطان باید دسته بندی شده و مطالب به گونه ای منعکس شود که در مردم اعتمادسازی شده و براحتی راهکارهای آن برای پیشگیری از ابتلا به چنین بیماری هایی را بپذیرند.

گرچه پیشنهاد تشکیل کمیته بررسی سرطان در مجلس، به خودی خود می تواند گامی مثبت برای کاهش هزینه های درمان سرطان باشد، اما سابقه تشکیل چنین کمیته هایی نشان داده است که تا وقتی برای اجرایی شدن تصمیمات چنین کمیته های اضطراری، منابع مالی تخصیص داده نشود، مجموع نتیجه گیری این کمیته ها در حد تئوری باقی می ماند و دردی از هزینه های سنگین درمان بیماران مبتلا به سرطان دوا نخواهد کرد.

در حالی که بر اساس آمارهای رسمی، مردم بیش از 70 درصد از هزینه های درمان را پرداخت می کنند، اما دکتر علی یعقوبی جویباری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با جام جم تاکید می کند که سهم پرداختی مردم در درمان سرطان، بسیار بیشتر از 70 درصد است.

به گفته این متخصص، بسیاری از داروهای مربوط به درمان سرطان از حمایت بیمه ها برخوردار نیست و اگر بیماری مجبور باشد تا پایان عمر از درمان های ترکیبی مثل جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی استفاده کند، هزینه های درمان او گاه به صدها میلیون تومان نیز خواهد رسید.

فرید کرمی، رئیس انجمن آسیب شناسی پزشکی (پاتولوژی) نیز به جام جم می گوید: هزینه های تشخیص درمان سرطان، حدود یک درصد از کل هزینه های درمان سرطان را شامل می شود، ولی با وجوداین هم بسیاری از پزشکان و هم بسیاری از مردم، در تشخیص اولیه سرطان غفلت می کنند و به همین علت، هزینه های درمان سرطان بالاتر می رود.

به گفته این متخصص، نکته نگران کننده تر این است که سن ابتلا به سرطان در ایران، سال به سال کاهش پیدا می کند؛ به طوری که اگر در گذشته سن ابتلا به برخی سرطان ها 45 تا 50 سال بود، اما حالا شما می توانید خانم های زیادی را پیدا کنید که در سنین بین 25 تا 30 سال به سرطان پستان مبتلا می شوند.

هزینه درمان به مرحله بیماری ربط دارد

هم اکنون بیش از 400 هزار بیمار مبتلا به سرطان در کشور وجود دارد و هر ساله 90 هزار بیمار جدید نیز به آمار مبتلایان اضافه می شود.هزینه درمان سرطان، بیشتر از آن که به نوع سرطان ربط داشته باشد، به مرحله گسترش بیماری و زمان مراجعه بیمار ربط دارد.

دکتر پدرام فدوی، آنکولوژیست به جام جم می گوید: هزینه درمان سرطان به این ربط دارد که این بیماری تا چه مرحله ای پیش رفته است. مثلا برای درمان سرطان معده در مراکز خصوصی، معمولا بین هفت تا هشت میلیون تومان هزینه جراحی می شود، بین شش تا هفت میلیون تومان هم خرج پرتودرمانی خواهد شد و همچنین برای شیمی درمانی هم، هر بار بین 500 تا 600 هزار تومان خرج خواهد داشت؛ البته در مراکز دولتی، این هزینه ها گــــاه تا 80 درصد کاهش پیدا می کند.

این متخصص خاطرنشان می کند: برای تخمین هزینه درمان انواع سرطان ها، مهم است که بدانیم بیماری در چه مرحله ای قرار دارد. مثلا برای آن گروه از بیماران مبتلا به سرطان پستان که از داروی «هرسپتین» استفاده می کنند، برای دریافت این دارو، هربار چهار میلیون هزینه می کنند و مجبورند هر سه هفته یکبار هم از این داروی گرانقیمت استفاده کنند، ولی احتمال دارد بیمار دیگری در همان مرحله اول مراجعه به پزشک، با عمل جراحی مشکلش حل شود.

فدوی بر این باور است که هزینه درمان بسیاری از سرطان ها ـ بجز سرطان های خاصی مثل کلیه، روده و کبد که هزینه های درمان در همان مراحل اولیه هم سرسام آور است ـ برای درمان دیگر سرطان ها حدود 40 تا 50 میلیون تومان هزینه درمان مرحله اول بیماری می شود، اما اگر بیماری در دیگر اعضای بدن هم گسترش پیدا کند (متاستاز داشته باشد)، به مراحل درمان اضافه می شود و هر مرحله درمان، حدود 30 تا 40 میلیون تومان هزینه مراحل درمان بعدی خواهد شد.

با این حساب می توان گفت تا وقتی بیمه ها، چتر حمایتی خود را گسترده تر نکنند و بحث پیشگیری و آموزش نیز در جامعه گسترش پیدا نکند، آنگاه می توان پیش بینی کرد که همچنان رنج هزینه های درمان سرطان، از رنج جسمی این بیماری سبقت بگیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56426s, 19q