آيا كاري از دست «قهرمان زمين» برنمي‌آيد؟

۱۳۹۲/۱۱/۰۶ - ۱۵:۰۴ - کد خبر: 104418
آيا كاري از دست «قهرمان زمين» برنمي‌آيد؟

سلامت نیوز : اظهارات رئيس سازمان محيط‌زيست كشور كه خود زماني به عنوان يكي از اعضاي شوراي شهر تهران رفع مشكلات آلودگي هواي پايتخت را با صداي بلند فرياد مي‌زد، دور از انتظار كارشناسان محيط‌زيست و مردم بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ تشويق خانم ابتكار به خروج مردم از پايتخت به دليل لاينحل بودن مشكل آلودگي هوا آب سردي بود كه بر سر مردم تهران ريخته شد آن هم در شرايطي كه شهردار تهران اعلام كرده بود معضل آلودگي هواي پايتخت بدون انتقال پايتخت از تهران تنها با هم افزايي مديريتي و تشكيل مديريت يكپارچه در اين مسئله قابل حل است؛ هرچند در مسئله آلودگي هواي تهران مديريت شهري مسئول و پاسخگو نيست. پيشنهاد شهردار تهران به دور از نگاه‌هاي سياسي و مشكلات موجود در حوزه محيط‌زيست در حالي مطرح شد كه در سال‌هاي اخير تمامي تلاش مديريت شهري تهران تبديل پايتخت به شهري براي زندگي، شهري با المان‌هاي ارتقاي زندگي و در نهايت كلانشهري نمونه در جهان بوده است.

خروج تهراني‌ها از پايتخت قبل از انتقال پايتخت!

«خانواده‌هايي كه كودك بيمار يا خردسال دارند توصيه مي‌كنم از تهران بروند كه اين راه سريع‌ترين راه براي گريز از آلودگي هواست. ما همه نگران كودكان خود هستيم راه‌حل عاجل بيرون رفتن از تهران است.» اين جمله تنها توصيه معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان محيط‌زيست كشور به پايتخت نشينان بود كه تنها راه نجات آنها بيرون رفتن از تهران است. بعد از مطرح شدن طرح انتقال پايتخت از تهران، پيشنهاد رئيس سازمان حفاظت از محيط‌زيست كشور براي خروج تهراني‌ها از پايتخت نشان داد كه به رغم هشدارهايي كه در 8 سال گذشته كارشناسان محيط‌زيست نسبت به بي‌توجهي دولت به كاهش آلودگي هوا داده بودند، دولت جديد نيز تنها راهكارش بعد از خروج پايتخت از تهران خروج تهراني‌ها از پايتخت است براي اينكه زنده بمانند و كودكان‌شان به بيماري‌هاي صعب‌العلاج مانند سرطان دچار نشوند. اما سوال اينجاست كه با بيرون رفتن پايتخت نشينان از كلانشهري همچون تهران آيا مشكل آلودگي هوا كه در دو دولت قبل مسئولان را مجبور به دعا كردن، كرده بود، در اين دوره حل خواهد شد؟ آيا با انتقال پايتخت از تهران ديگر هواي تهران صاف خواهد شد؟

چرا فعالان محيط‌زيست كه در دو دولت قبلي اجراي راهكارهاي اصولي و علمي را به مسئولان بي‌تفاوت هشدار مي‌دادند اكنون كه خود بر مسند متوليان محيط‌زيست قرار گرفته‌اند با زبان بي‌زباني مي‌گويند كه كاري از دستشان بر نمي‌آيد جز خروج تهراني‌ها از پايتخت؟ آيا اين فعالان محيط‌زيست در زماني كه مدافع حقوق مردم در كاهش آلودگي هوا در شوراي شهر بودند اكنون راهكار عملياتي‌اي براي حل اين مشكل ندارند؟ آنچه كارشناسان محيط‌زيست از صحبت‌هاي اخير معاون رئيس‌جمهور برداشت مي‌كنند، اين است كه به نظر مي‌رسد ديگر كاري از دست«قهرمان زمين» بر نمي‌آيد. اما دردناك‌تر از همه زماني است كه لايحه بودجه سال آينده از سوي دولت به مجلس ارائه مي‌شود و در اين لايحه توجهي به گسترش حمل و‌نقل عمومي و رفع مشكلات آلودگي هوا نه تنها در تهران بلكه در ساير كلانشهرها نشده است، آن هم در شرايطي كه براي انجام طرح انتقال پايتخت از تهران بودجه 100 هزار ميليارد توماني آن ديده شده است.

تنها كوير لوت روي خط زلزله قرار ندارد

تهراني‌ها عادت كرده‌اند در زماني كه هواي تهران در شرايط اضطرار قرار مي‌گيرد، طرح‌هايي همچون انتقال پايتخت از تهران و فرار تهراني‌ها از اين شهر مطرح مي‌شود، تا اينكه بادي بوزد و باران و برفي ببارد و تهراني‌ها قدري نفس بكشند. رئيس كميته محيط‌زيست شوراي شهر تهران اعتقاد دارد كه انتقال پايتخت از تهران دردي را دوا نمي‌كند و همچنان تهران، تهران مي‌ماند. محمد حقاني با تاكيد بر اينكه هيچ شهري را نمي‌توانيم جايگزين تهران كنيم، به روزنامه تهران امروز مي‌گويد: «يكي از اشكالاتي كه براي تهران مي‌گويند اين است كه اين شهر روي گُسل زلزله قرار دارد كه بايد سوال شود غير از كوير لوت، كجاي ايران روي گُسل زلزله قرار ندارد؟»

حقاني ادامه مي‌دهد: «پايتخت مركز تجلي كاركردهاي نظام اجتماعي يك كشور است و افرادي كه در تهران سُكنا گرفته‌اند، به خاطر خوش آب و هوايي آن نيامده‌اند بلكه بسياري از آنها براي نزديك شدن به مركز قدرت اقتصادي به تهران آمده‌اند.» او با اعلام اينكه وقتي در مورد تهران صحبت مي‌كنيم بايد مجموعه شهري تهران را مورد توجه قرار دهيم، تاكيد مي‌كند: «تهران از چند دهه پيش به سمت حاشيه نشيني پيش رفت و به عنوان نمونه مگر كرج تا چند سال قبل چه تعداد جمعيت داشت؟ روزانه سه چهار ميليون مهمان به تهران مي‌آيند كه هزينه‌هاي آنها بر عهده مردم تهران است در صورتي كه دولت بايد اين هزينه‌ها را تامين كند. در حال حاضر جمعيت تهران و حومه آن به 12 ميليون نفر رسيده و اخيرا هم وزير راه و شهرسازي گفته‌اند براي جمعيت 15 ميليون نفري تهران آماده باشيد.» رئيس كميسيون محيط‌زيست شوراي شهر تهران تاكيد مي‌كند: «به جاي تمركز زدايي از تهران بايد در مديريت كشور تمركز زدايي كنيم، چرا كه انتقال پايتخت هيچ مشكلي را حل نخواهد كرد.»

مديريت يكپارچه، راه‌حل رفع مشكل آلودگي هوا

هرچقدر كه متوليان محيط‌زيست رفع مشكل آلودگي هوا را اقدامي زمان‌بر و در برخي موارد غير ممكن مي‌دانند، اما در مقابل مديران شهري بر اين باورند كه با ايجاد مديريت يكپارچه در اين زمينه مي‌توان اين مشكل را براي هميشه در تهران حل كرد. رئيس ستاد محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران نيز بر اين باور است كه مشكل آلودگي هوا با مشاركت مردم، دولت و مجلس طي يك اقدام جهادي و انقلابي قابل حل است. علي محمد شاعري با اعلام اينكه از ابتداي سال تاكنون تهران 132 روز هواي آلوده داشته و اين آمار نسبت به سال گذشته با 2 درصد افزايش روبه‌رو بوده است، تاكيد مي‌كند: «سال‌هاي پيش با مشكل پسماند و مديريت آن در پايتخت مواجه بوديم اما با مشاركت همگاني و آموزش اصولي اكنون اين موضوع سال‌هاست به‌خوبي در تهران مديريت مي‌شود. مشكل آلودگي هوا نيز با مشاركت و اقدام جهادي و همكاري همگاني قابل رفع است.»رئيس ستاد محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران يادآور مي‌شود: «شهرداري تهران حفظ محيط زيست از آلودگي را به‌عنوان اولين حق شهروندي ساكنان خود مي‌داند و در اين زمينه فعاليت مي‌كند و آمادگي دارد آلودگي هواي تهران را برطرف كند؛ به شرطي كه دولت اين اقدام را حمايت كند و اختيارات و اعتبارات لازم براي شهرداري تهران فراهم شود.»

پيدا كنيد پرتقال فروش را !

تعطيلي مدارس و ادارات، اجراي طرح زوج و فرد از در منازل پايتخت نشينان تنها راه‌حل‌هايي است كه در دو دهه اخير به عنوان اولين و آخرين راه‌حل متوليان محيط‌زيست اجرايي شده است. البته در اين زمينه رئيس سازمان محيط‌زيست كشور ضمن اينكه اعمال طرح زوج و فرد را كاري عاجل و ضربتي مي‌داند اما مطرح مي‌كند كه در حال تهيه طرحي هستيم تا محدوديت‌ها را از روي پلاك خودروها به سن فرسودگي خودروها معطوف كنيم؛ چرا كه راهور اعلام كرده است كه اين توان وجود دارد تا محدوديت‌ها بر اساس سن خودرو و ميزان آلايندگي تعيين شود. خروج خودروهاي فرسوده از پايتخت و ساير كلانشهرها يكي از طرح‌هاي اميدوار كننده‌اي بود كه كارشناسان محيط‌زيست بر اين باور بودند كه اگر اين طرح كه تاكيد به اجراي آن در برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه كشور نيز آمده است، به درستي از سوي دولت عملياتي شود، درصد قابل توجهي از آلودگي هوا در كشور برطرف مي‌شود.

اما عدم مديريت در اجراي اين طرح باعث شد كه خروج خودروهاي فرسوده از گردونه فعاليت به يكي از طرح‌هاي شكست خورده در دو دولت گذشته تبديل شود. اما مسئله مهم ديگري كه در اين ميان وجود دارد، اين است كه برخي از سازمان‌هاي متولي عدم اجراي وظايف قانوني خود را بر گردن يكديگر مي‌اندازند. خودروسازان مي‌گويند كه وزارت نفت در توليد سوخت با كيفيت يورو4 كوتاهي كرده است و مسئولان پتروشيمي نيز خودروسازان را در عدم توليد خودروهاي استاندارد مقصر مي‌دانند و در اين ميان تنها جان مردم است كه ميان سازمان‌هاي متولي پاسكاري مي‌شود. به عنوان مثال احمد نعمت‌بخش، دبير انجمن خودروسازان ايران در واكنش به اظهارات اخير معصومه ابتكار رئيس سازمان محيط‌زيست كه خودروسازان و سوخت خودروها را عامل آلودگي هواي تهران معرفي كرده بود، با اعلام اينكه در حال حاضر حدود 3 ميليون خودرو كاربراتوري و فرسوده در كشور وجود دارد، مي‌گويد: «به اعتقاد بنده اين خودروها معادل 20 تا 30 برابر يك خودرو يورو 2 در سطح شهرها آلايندگي هوا ايجاد مي‌كنند.»

نعمت بخش ادامه مي‌دهد: «معتقديم خروج خودروهاي فرسوده بايد در كشور با سرعت بيشتري همراه شود البته در اين مسير بايد بودجه‌اي را نيز براي تكميل تجهيزات مراكز معاينه فني قرار دهيم چرا كه در حال حاضر متاسفانه فقط در كلانشهر تهران امكان تست خودروهاي يورو 4 وجود دارد و در ساير استان‌ها چنين تجهيزاتي پيش‌بيني نشده است.» دبير انجمن خودروسازان با تاكيد بر اينكه در سال‌هاي گذشته مصوباتي براي تسريع در خروج خودروهاي فرسوده از سطح كشور داشته‌ايم، يادآور مي‌شود: «در كنار اين امر خودروسازان نيز براساس آخرين مصوبه دولت بايد از اول سال 93 به شرط سوخت سراسري يورو 4 توليدات خود را با استاندارد يورو 4 وارد بازار كنند اما بايد بگويم به دليل عدم توزيع سراسري سوخت چنين چيزي هنوز ميسر نشده است.» اين مقام مسئولا حتي ادعا كرده است كه هم‌‌اكنون خودروسازان 30 درصد محصولات خود را با استاندارد يورو 4 توليد مي‌كنند به گفته او، در حال حاضر خودروهايي همانند تيبا،‌ تينا، مگان، ال 90، 206،مزدا 2، مزدا 3 و محصولات كرمان موتور و مديران خودرو با استاندارد يورو 4 و خودروهايي همانند پژو پارس، سمند با استاندارد يورو 2 و يورو 4 توليد مي‌شود البته در خودروهاي پرتيراژ نيز هنوز تصميم نهايي در رابطه با توليد آنها با استاندارد يورو 4 صورت نگرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87447s, 19q