رايانه را حذف نکنيد، دانش تان را بالا ببريد

۱۳۹۲/۱۱/۰۶ - ۱۵:۱۹ - کد خبر: 104419
رايانه را حذف نکنيد، دانش تان را بالا ببريد

سلامت نیوز : بازي با رايانه يا به اصطلاح بازي هاي رايانه اي داراي ابعاد مثبت و منفي گوناگوني هستند که هر يک از اين ابعاد مي تواند تاثيرات گوناگوني بر کودک داشته باشد. برخي از اين بازي ها (به خصوص توليدات داخلي) از محتواي آموزشي خوبي برخوردارند همچنين اين بازي ها براي کودکان جالب و لذت بخش هستند و باعث سرگرمي آنان مي شود. اين هيجان علاوه بر اين که براي فرزندان شما در اين سنين مفيد است مي تواند لحظات مفرحي را براي آنان فراهم کند، از اين رو نمي توان حذف کامل اين بازي ها را پيشنهاد کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ با اين حال، انجام بازي هاي رايانه اي همواره سودمند نخواهد بود و بسته به برخي عوامل مي تواند با مضرات يا حتي گاه آسيب هاي جدي همراه باشد. شايد نخستين پيامد منفي اين بازي ها ميزان ساعاتي باشد که کودک صرف آن مي کند وقتي که پرداختن به اين بازي ها آن قدر کودک را مشغول کند که در کارهاي روزمره او اخلال ايجاد شود و يا به صورت افراطي باعث دور شدن او از درس و اجتماع شود آن گاه ديگر نمي توان به بازي هاي رايانه اي به عنوان يک سرگرمي يا وسيله اي براي آموزش نگاه کرد و بايد نگران ادامه اين رفتارهاي کودک باشيد، همچنين نوع و محتواي برخي از بازي ها نيز مي تواند بسيار آسيب زا باشد؛ به عنوان مثال بازي هايي که با خشونت، قتل و خونريزي همراه است و يا اينکه با ارزش‌هاي خانواده اسلامي- ايراني در تضاد است حتي به مدت کوتاه نيز مي تواند آثار نامطلوبي بر کودک بگذارد.

چه بايد کرد؟

بنابراين شايد بهترين شيوه براي افزايش نتايج مطلوب و کاهش مضرات اين بازي ها، ارائه بازي هايي با محتواي مناسب و محدود کردن زمان بازي است اما نمي توان به طور ناگهاني ساعات بازي کودک را کاهش دهيد يا محتواي بازي ها را تغيير دهيد. بدين منظور ابتدا بهتر است کودک خود را بهتر بشناسيد و دريابيد که چه کارهاي ديگري مي تواند علاقه او را به خود جلب کند تا با فراهم کردن آن، سرگرمي مناسب جايگزيني براي اوقات فراغت کودک بيابيد.

تفريحات نشاط آوري مثل رفتن به پارک و يا شرکت در فعاليت هاي ورزشي از راهکارهاي مناسب است. همچنين همراهي والد نيز در انجام اين سرگرمي ها و ارائه پاداش در صورت موفقيت هاي هر چند کوچک در اين تفريحات يا ورزش ها مي تواند تاثير اين راهبردها را افزايش دهد. همچنين مي توانيد، انجام بازي رايانه اي را موکول به انجام برخي مسئوليت هاي خانوادگي (مثل خريد نان) يا وظايف شخصي (مثل جمع کردن اتاق و وسايلش) کنيد تا از اين طريق لااقل از آسيب هايي که انجام طولاني مدت بازي ها دارند بکاهيد.

منظم باشيد

ايجاد نظم و داشتن برنامه هاي مشخص نيز بسيار موثر است. در خانواده هايي که در زمان تعطيلات، ساعات خواب و بيداري کودک از نظم خاصي پيروي نمي کند، يا خانواده هايي که نظر کودک را در برنامه ريزي فعاليت هاي اوقات فراغت مورد توجه قرار نمي دهند همچنين در محيطي که خانواده مدتي طولاني را به تفريح مي پردازد، يا برعکس زماني طولاني را بدون تفريح سپري مي کند تمايل کودک نسبت به بازي هاي رايانه اي به شدت افزايش مي يابد. در واقع کودک بايد به صورت روزمره و مشخص از تفريحات سالم برخوردار باشد و فايده اي ندارد که با يک يا دو بار تفريح در هفته انتظار داشته باشيم که از علاقه کودک به اين بازي ها کم شود.

قانون وضع کنيد

مشخص کردن محدوده زماني خاص براي انجام اين بازي ها و ارائه بلافاصله پاداش براي رعايت اين محدوديت نيز گام بعدي خواهد بود و حذف موقت برخي امتيازها به علت رعايت نکردن آن نيز الزامي است. البته در اين زمينه تاکيد مي شود که پايبندي به ارائه پاداش و حذف امتيازها از سوي والدين حائز اهميت است. نکته ديگر اين است که بايد به دنبال آن باشيد که چه نقصاني در خانواده وجود دارد که باعث مي شود کودک به طور کل از والدين دور و صرفا جذب بازي هايي در فضاي مجازي شود؟!!

سخت گيري ممنوع

با اين حال بايد بدانيد که پژوهشگران اين حوزه انجام يک ساعت بازي رايانه اي در روز را چنانچه از محتواي مناسبي برخوردار باشد براي کودکان مضر نمي دانند از اين رو اين ميزان بازي را نبايد با سخت گيري بي جا محدود کرد مگر آنکه نوع بازي آسيب زا باشد که در اين راستا همراهي با کودک براي انتخاب بازي مناسب و جهت دهي به گزينش هاي او مفيد است.

نکته اي که در اين زمينه بايد مورد توجه شما والدين محترم قرار بگيرد اين است که بايد دانش خود را درباره رايانه، اينترنت، گوشي هاي همراه هوشمند و... بالا ببريد و بازي هايي را که از اين طريق قابل ارائه است به خوبي بشناسيد. در بسياري از خانواده ها شاهد هستيم که اطلاعات رايانه اي و اينترنتي فرزندان حتي با وجود سن کم بسيار بيشتر از والدين شان است که اين باعث مي شود که پدر و مادرها نتوانند نظارت موثري بر فرزندشان داشته باشند و تنها کاري که از دست شان برمي آيد حذف کلي رايانه و اينترنت از دسترس کودکان است که همان طور که اشاره شد روش صحيحي نيست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.13767s, 19q