معرفی دو روش جدید تعویض دریچه قلب/ هزینه 120 تا 140 میلیون تومانی

۱۳۹۲/۱۱/۰۶ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 104422
معرفی دو روش جدید تعویض دریچه قلب/ هزینه 120 تا 140 میلیون تومانی

سلامت نیوز : عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با معرفی دو روش جدید تعویض دریچه قلب بدون جراحی گفت: 95 درصد بیماریهای قلبی - عروقی اکتسابی و قابل پیشگیری است و عامل 80 درصد مرگ ناشی از بین این بیماریها در ایران سکته قلبی یا مغزی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر سید محمدحسن کلانتر معتمدی افزود: رشته قلب و عروق از جمله رشته هایی است که به سرعت و به شکل روزانه در دنیا در حال رشد است و هر روز شاهد ابداع روشهای جدید درمانی در این رشته هستیم.

دبیر علمی دومین کنگره مشترک قلب ایران ادامه داد: یکی از روشهای جدید درمانی ، تعویض دریچه قلب بدون جراجی باز است که هم برای دریجه آئورت و هم دریچه میترال در دنیا انجام می شود، در مورد دریچه آئورت چند مورد انگشت شمار تعویض دریچه به این روش در کشور ما انجام شده اما در مورد تعویض دریچه میترال هنوز تکنولوژی آن وارد بازار کشور نشده است.

کلانتر معتمدی ادامه داد: این دو روش جدید در دومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران که 6 تا 9 اسفند در تهران برگزار می شود با حضور مهمانان خارجی که مستقیما در ابداع این روشها نقش داشته اند به متخصصان و جراحان قلب ایرانی معرفی می شود.

وی اضافه کرد: هنوز این روشهای جدید درمانی در کشور ما فراگیر نشده و به همین علت تحت پوشش بیمه نیستند. در موارد انگشت شماری که امکان انجام این روشها باشد، هزینه های سنگینی بالغ بر 120 تا 140 میلیون تومان برای بیماران دارد که از عهده عموم مردم خارج است.

رئیس بخش جراحی قلب بیمارستان قلب جماران گفت: متخصصان و جراحان قلب ایران از توانایی علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، به طوری که تقریباً در این رشته اعزام بیمار به خارج به حداقل ممکن رسیده و تعداد بیماران قلبی- عروقی که با تشخیص شورای عالی پزشکی به خارج از کشور اعزام می شوند کمتر از تعداد انگشتان دست است و به 10 نفر در سال نمی رسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله افزود: 5 درصد بیماریهای قلبی و عروقی مادرزادی و 95 درصد اکتسابی است که به جز موارد مادرزادی اغلب بیماریهای قلبی - عروقی اکتسابی را می توان با اصلاح تغذیه به خصوص کاهش مصرف روغنهای مضر، کنترل دیابت، کاهش وزن، کنترل چربی و فشار خون و ورزش روزانه کنترل کرد.

وی به لزوم توجه بیشتر مسئولان وزارت بهداشت به پیشگیری و افزایش آگاهی مردم برای جلوگیری از بروز بیماریهای قلبی و عروقی اشاره کرد و گفت: متأسفانه آگاهی مردم نسبت به روشهای پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی در کشور ما نه تنها در شهرهای کوچک بلکه حتی در شهرهای بزرگ نیز بسیار کم است و لازم است، از طریق شبکه بهداشتی و درمانی سراسری کشور و رسانه ها آگاهی مردم با تکرار مطالب آموزشی افزایش پیدا کند.

دبیر علمی دومین کنگره مشترک قلب ایران اضافه کرد: بیماریهای قلب و عروق عامل اول مرگ و میر ایرانیان در اثر بیماری است و علت حدود 80 درصد این مرگها نیز سکته های قلبی و مغزی است که به علت گرفتگی عروق ایجاد می شوند، 15 درصد مرگ این بیماران نیز بر اثر بیماریهای دریچه قلب و حدود 5 درصد نیز به علت بیماریهای مادرزادی قلبی - عروقی است.

دومین کنگره مشترک قلب و عروق ۶ تا ۹ اسفند با همکاری انجمن قلب و عروق ایران، انجمن جراحان قلب و عروق ایران، انجمن اکوکاردیوگرافی و انجمن بیهوشی قلب ایران در سالن اجلاس سران کشور برگزار می شود و به جدیدترین موضوعات در حیطه قلب و عروق می پردازد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33647s, 19q