ترديدي در مورد ارتباط گاز ازون با مرگ زودرس وجود ندارد

۱۳۸۷/۰۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10449
ترديدي در مورد ارتباط گاز ازون با مرگ زودرس وجود ندارد

به گزارش  سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاري آسوشيتدپرس از واشنگتن، اين يافته‌ها برخلاف اظهارات برخي از مقامات كاخ سفيد است كه شواهد موجود را براي اثبات ارتباط بين مرگ زودرس و دود مه كافي نمي‌دانند و مي‌گويند هنگام تعيين فوايد هواي پاك نبايد شمار افرادي كه به دليل پاكي هوا نمي‌ميرند به حساب آورده شوند گزارش ميزگرد ‪ ۱۳‬نفره شوراي تحقيقات ملي فرهنگستان علوم آمريكا با بررسي شواهد به اين نتيجه رسيده است كه قرار گرفتن در معرض ازون محيط با مرگ زودرس ارتباط دارد.

قرار گرفتن كوتاه مدت در معرض ازون مي‌تواند بيماريهاي ريوي را تشديد كند ، افراد را بيمار و روانه بيمارستانها كند و بالقوه به مرگ بينجامد.

اداره بودجه و مديريت كاخ سفيد در بررسي مقررات كيفيت هوا ، ارتباط بين مرگ و مير و آلودگي هوا را زير سوال برده است.

فرانك اودانل رييس ديده بان هواي پاك كه يك نهاد مستقر در واشنگتن براي دفاع از حق مردم براي برخورداري از هواي پاك است گفت اين گزارش مدرك محكمي براي ارايه به دولت بوش است كه همواره مي‌كوشد ارتباط ميان مرگ زودرس و دودمه را كم اهميت نشان داد.

ويكي پاتون از صندوق دفاع محيط زيست گفت يافته‌هاي اين فرهنگستان علوم ترديد و انكارهاي كاخ سفيد را در مورد ارتباط اثبات شده مرگ زودرس با قرار گرفتن در معرض ازون مردود مي‌شمارد.

ميزگرد فرهنگستان علوم آمريكا، قرار گرفتن كوتاه مدت به ميزان تا ‪ ۲۴‬ساعت در معرض ميزان بالاي ازون را بررسي كرد، اما اعلام نمود در مورد قرار گرفتن طولاني در معرض اين گاز بايد مطالعات بيشتري انجام شود.

ازون سطح زمين از تركيبات آلي و اكسيد نيتروژن حاصل از مصرف سوخت‌هاي فسيلي تشكيل مي‌شود و غالبا به صورت دودمه يا مه زردرنگي كه در هوا مي ماند ديده مي‌شود.

قرار گرفتن در معرض ازون يك علت اصلي بيماري تنفسي است و به ويژه سالمندان، مبتلايان به بيماريهاي تنفسي و كودكان را تحت تاثير قرار مي‌دهد مرگ زودرس ناشي از قرار گرفتن در معرض ازون در بين مبتلايان به بيماري قلبي و ريوي بيشتر مشاهده مي‌شود. اين مرگها منحصر به كساني نيست كه احتمال زيادي دارد ظرف چند روز آينده بميرند.

دانشمندان مي‌گويند نمي‌توانند مشخص كنند كه دقيقا وجودچه ميزان ازون در هوا براي انسان سالم است اما معتقدند كه مطمئنا اين حد كمتر از ميزاني است كه اكنون براي سلامت عمومي مجاز اعلام شده است.

طرفداران محيط زيست و بهداشت مي‌گويند مطالعات و بررسي‌ها نشانگر آنست كه دودمه در تشديد مشكلات تنفسي نقش داشته و عامل هزاران مرگ در سال است اما اداره مديريت و بودجه كاخ سفيد در چندين مورد بر سر ارتباط ميان دود مه و مرگ افراد با سازمان حفاظت محيط زيست آمريكا اختلاف نظر دارند.

اين اداره در تدوين برخي مقررات در مورد آلودگي هوا ارتباط بين آلودگي هوا و مرگ زودرس را كم اهميت تلقي كرده و باعث شده است فوايد كاهش آلودگي براي سلامت انسانها محاسبه نشود.

ماه گذشته سازمان حفاظت محيط زيست آمريكا تصميم گرفت استانداردهاي سلامت ازون را سخت تر كند و غلظت مجاز اين گاز را در هوا كاهش دهد.

هنگامي كه بررسي‌هاي مقرون به صرفه بودن اين اقدام انجام شد اداره بودجه و مديريت اعلام كرد ترديد زيادي در مورد ارتباط ميان مرگ‌ها و سطح ازون وجود دارد.


استاندارد ميزان ازون در هوا از ‪ ۸۰‬به ‪۷۵‬قسمت در ميليارد كاهش يافته است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.45342s, 18q