پول خود را با خريد مکمل‌ها دور نريزيد

۱۳۹۲/۱۱/۰۸ - ۱۰:۲۳ - کد خبر: 104529
پول خود را با خريد مکمل‌ها دور نريزيد

سلامت نیوز : اخيرا شواهد و مدارک پزشکي عليه استفاده غيرضروري از ويتامين‌ها و مکمل‌ها رو به افزايش است و هر روز اخبار جديدي از بي‌تاثير بودن ويتامين‌ها و مکمل‌ها براي سلامت انسان به گوش مي‌رسد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ابتکار ؛ نتايج دو مطالعه جديد که به تازگي در مجله تخصصي لانست منتشر شده نشان مي‌دهد که اکثر افرادي که با مشکل کمبود ويتامين مواجه نيستند در واقع با خريد غيرضروري ويتامين‌ها و مکمل‌ها پول خود را دور مي‌ريزند.براي مثال در يکي از اين مطالعات، «فيليپ اوتير» و همکارانش با بازبيني 450 مطالعه قبلي به اين نتيجه رسيدند که مصرف ويتامين D هيچ تاثيري بر بيماري‌ها ندارد. بي‌تاثير بودن مکمل ويتامين D در پيشگيري از بيماري، شدت مريضي و طول دوره درمان منجر به شکل‌گيري اين فرضيه شد که نوسان در مقدار ويتامين D دربدن علت يک بيماري نيست بلکه پيامد بيماري است. بنابراين به نظر مي‌رسد ما دست‌کم درباره ويتامين D علت و معلول را اشتباه گرفته‌ايم.

اوتير با در نظر گرفتن نارسايي‌هاي غيراسکلتي نظير بيماري قلبي، افزايش وزن، اختلالات مزاجي، ام اس و ناراحتي‌هاي گوارشي که همگي آنها به کمبود ويتامين D ارتباط دارند، پس از آزمايشات مکرر دريافت مکمل ويتامين D هيچ تاثير مثبتي بر اين بيماري‌ها ندارد. وي نهايتا نتيجه گرفت که رابطه بين ويتامين D و نارسايي‌هاي جسمي جدي نيست بلکه پايين بودن سطح ويتامين D در بدن مي‌تواند به دليل فرآيندهاي التهابي در طول بيماري‌ها رخ دهد.

در عوض پزشکان با مطالعات مکرر دريافتند که پايين بودن سطح ويتامين D در بدن پيامد بهداشت و سلامت ضعيف است اما عامل بيماري نيست.با اين حال اوتير در اين تحقيق فايده اصلي ويتامين D را که مقابله با پوکي استخوان است مورد بررسي قرار نداده است.از سوي ديگر در همين شماره نشريه لانست، «يان رايد» همراه با همکارانش اين موضوع را نيز بررسي کردند. آنها با بازبيني 23 مطالعه با موضوع تاثير ويتامين D بر استحکام استخوان‌ها دريافتند که مصرف زياد اين ويتامين هيچ کمکي به استحکام استخوان‌ها نمي‌کند.

اين متخصصان دريافتند که مصرف زياد ويتامين D براي جلوگيري از ابتلا به پوکي استخوان در ميان افراد بالغ جامعه که خطر کمبود ويتامين D آنها را تهديد نمي‌کند، غيرضروري است. در واقع مصرف مکمل‌هاي ويتامين D دور ريختن پول است. به علاوه افرادي که از ابتلا به پوکي استخوان ترس دارند بايد بدانند مصرف مداوم داروي «فوزاماکس» نيز تنها 5 درصد سبب افزايش تراکم استخواني در آنها مي‌شود اما از سوي ديگر مصرف زياد اين دارو عوارض سوئي نيز به دنبال دارد.

پزشکان معتقدند تامين ويتامين D مورد نياز بدن از راه رژيم غذايي معمولي بسيار راحت‌تر است. به گفته آنها با تنها 10 دقيقه قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، بدن شما چهار برابر ميزان مورد نيازش ويتامين D توليد مي‌کند.اين متخصصان تاکيد دارند که با توجه به مطالعات فوق، شش ويتاميني که شايد هرگز نياز نباشد براي تامين آنها هزينه‌هاي گزافي بپردازيد عبارتند از:

- ويتامين C
- ويتامين A و بتاکاروتن
- ويتامين E
- ويتامين B6
- مولتي ويتامين‌ها
- ويتامين D

پس در صورتي که از کمبود ويتامين رنج نمي‌بريد به هيچ وجه نيازي نيست که از مکمل‌هاي ويتامين استفاده کنيد و پول خود را با خريد مکمل‌هاي غيرضروري و البته گرانقيمت دور بريزيد.

بسياري از مکمل‌ها از بيماري‌هاي مزمن و مرگ جلوگيري نمي‌کنند و استفاده از آنها نيز توجيهي ندارد. پس پول خود را پس‌انداز کنيد يا اين که اگر قصد داريد پول خود را خرج کنيد با آن ميوه‌هاي تازه بخريد چون قطعا با اين شيوه سالم‌تر باقي مي‌مانيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23039s, 19q