نگاهي به معضل طلاق و اثرات سوء آن بر فرزندان در بندر انزلي

۱۳۸۷/۰۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10462
نگاهي به معضل طلاق و اثرات سوء آن بر فرزندان در بندر انزلي

بهار براي او بي‌حضور مادر ، زمستاني و سرد بود. به دنبال نگاه و كلام گرمي مي‌گشت كه از اين سرما به آن پناه برد.

آمارها حاكي از آن است كه در حال حاضر ميزان طلاق در كشور به ‪ ۱۱‬درصد مي رسد يعني از هر ‪ ۱۰۰‬ازدواج ‪ ۱۱‬مورد منجر به طلاق مي‌شود.

سالي كه گذشت ‪ ۳۰۳‬زوج در شهرستان بندرانزلي از يكديگر جدا شدند كه اين رقم نسبت به سال ماقبل ‪ ۱۲‬درصد رشد نشان مي‌دهد.

اين در حالي است كه به اعتقاد كارشناسان زيانهاي ازدواج ناموفق به مراتب بيش از زيانهاي حوادث رانندگي است.

فرار از منزل ، تمايل به مصرف مواد مخدر، افت تحصيلي ، پرخاشگري ، اضطراب و فشار روحي ،بحران سني نوجواني و خودكشي از جمله خطراتي است كه فرزندان طلاق را تهديد مي‌كند.

به‌اعتقاد كارشناسان همانگونه كه رانندگي در خيابانها نياز به فراگيري نحوه صحيح رانندگي و سپس كسب اجازه اداره راهنمايي و رانندگي و دريافت گواهينامه دارد ، افراد قبل از انتخاب همسر نيز بايد نحوه همسريابي و پس از آن نيز اطلاعات لازم در مورد چگونگي يك زندگي مشترك را فرا بگيرند.

كارشناس پيشگيري اداره بهزيستي انزلي به ايرنا گفت: برنامه آموزش پيش از ازدواج از سال ‪ ۱۳۸۱‬در دفتر پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي معاونت امور فرهنگي و پيشگيري سازمان بهزيستي كشور به عنوان يك برنامه پيشگيرانه و ارتقايي در دستور قرار گرفت و طراحي و برنامه‌ريزي آن آغاز شد.

"فرحناز غفاري فر" اظهار داشت : هرچه بتوانيم از ازدواجهاي ناموفق بكاهيم از طلاق ، همسرآزاري ، كودك آزاري ، خشونتهاي خانوادگي ، فساد و فحشاء ، اعتياد، فرزندان تك سرپرست و بي‌سرپرست كاسته‌ايم.

وي خاطرنشان كرد: ازدواجهاي موفق همچنين احساس رضايتمندي و عزت نفس ، احترام و، انعطاف پذيري را در همسران و فرزندان آنها افزايش مي‌دهد.

به گفته وي آموزش پيش از ازدواج سعي دارد ، پيش از آن كه افراد درگير يك قرارداد مذهبي ، بين فردي ، اجتماعي ، اقتصادي و قانوني شوند، با وجوه مختلف اين قرارداد آشنا شوند.

غفاري فر ياداور شد: بخشي از اين آموزشها در گذشته در خانواده داده مي شد اما تغييرات سريع دنياي كنوني و نيازهاي جديد متعاقب آن باعث شده است كه بخشي از اين آموزش‌ها در نهادهايي خارج از خانواده انجام شود .

اين كارشناس خاطرنشان كرد: هرچند ، آموزش توسط خانواده منتفي نيست اما نياز به آموزش توسط نهادي غير از خانواده نيز شديدا احساس مي‌شود.

مسوول مركز مشاوره خانواده بندرانزلي در اين‌باره به ايرنا گفت :
پارسال ‪ ۹۲‬زوج براي مشاوره از دادگستري به اين مركز معرفي شدند.

" جواد طلسچي" اظهار داشت: اعتياد، بيكاري همسر ، اختلاف سني قابل توجه ، تفاوت فكري و فرهنگي زوجين، مجهول‌المكان بودن زوج، دخالت‌هاي اطرافيان و فقدان مهارتهاي زندگي عوامل اصلي اختلاف زوجين است.

وي متذكر شد: گرچه طلاق تبعات بسيار بدي براي زوجين دارد اين تبعات و اثرات سوء در فرزندان بسيار بيشتر است .

وي افزود: براي پيشگيري از طلاق ، آموزش مهارتهاي زندگي اعم از معيارها و نحوه انتخاب همسر، بچه‌دار شدن، دوران بارداري اجباري شود.

اين كارشناس خاطرنشان كرد: با توجه به آسيب‌هاي اجتماعي پس از طلاق بايد هم براي زوجين و هم براي فرزندان كنترل و مشاوره باشد.

مسوول مركز مشاوره خانواده انزلي تاكيد كرد: بايد طرحي باشد كه بچه‌هاي طلاق به‌طور مستمر تحت كنترل مشاور باشند و از لحاظ عاطفي، تحصيلي، اجتماعي تا دوران اشتغال خودشان مورد مشاوره قرار گيرند.

طلسچي با اشاره به اين كه بسياري از طلاقها در سالهاي اوليه بعد از ازدواج صورت مي‌گيرد، گفت : مسوولان بايد عامل بازدارنده‌اي براي اين مساله بيابند تا زوجين با نخستين اختلاف و از روي احساس تصميم به جدا شدن نگيرند.

به گفته وي بسياري از افرادي كه به سرعت و تحت تاثير احساس اقدام به جدايي مي‌كنند ، از اقدام خود پشيمان مي‌شوند ولي معمولا در اين شرايط زنان يا با اين تفكر كه آبرويشان ريخته از بازگشت خودداري مي‌كنند و در برخي موارد نيز ازدواج مجدد صورت گرفته است .

مسوول مركز مشاوره خانواده انزلي ياداور شد: از هر ‪ ۱۰‬زوجي كه به اين مركز مراجعه كرده‌اند حداقل سه مورد منجر به سازش شده كه عمدتا نيز خود معرف هستند.

وي تصريح كرد: تمامي كارهاي مشاوره ، روانپزشكي و مشاوره حقوقي در اين مراكز رايگان است .

" امين حق ره " كارشناس مشاوره خانواده‌اظهار داشت: در برخي خانواده‌ها اختلاف آنقدر زياد و تبعات و اثرات سوء آن بر زوجين و بويژه فرزندان چنان حاد است كه ما به رغم ميلمان آنان را به جدايي توصيه مي‌كنيم .

وي تصريح كرد: فرزندان در اين گونه خانواده‌ها دچار نوعي سردرگمي و آشفتگي ذهني و رفتاري مي‌شوند.

حق ره در ادامه گفت: اغلب كساني كه به دليل تخلفات گوناگون در زندان بسر مي‌برند مدعي‌اند كه در خانواده‌هاي دچار بحران زندگي كرده و يا فرزند طلاقند.

وي متذكر شد: اين زنجيره همچنان ادامه مي‌يابد يعني بسياري از كساني كه به زندان مي‌افتند ، دچار اختلافات خانوادگي و جدايي نيز مي‌شوند.

اما خود جوانان يكي از مشكلات موجود در انتخاب مناسب همسر را فقدان وجود امكان آشنايي صحيح مي‌دانند.

به‌گفته‌آنان، با توجه به عرف و سنت جامعه جوانان يا مجبور مي‌شوند بدون آشنايي پيوند ازدواج ببندند ، يا پنهاني با يكديگر ديدار كنند كه در هر دو صورت عاقبت چندان خوشي ندارد.

دين اسلام ، طلاق را امري بسيار مذموم و مورد نكوهش مي‌داند و بر اهميت تحكيم بنيان خانواده تاكيد دارد.

مسوولان بايد با توجه به اين آموزه‌ها و با درك شرايط روز تا حد امكان از طلاق پيشگيري كنند.

رسانه فراگيري چون صدا و سيما ، آموزش در مدارس و دانشگاهها ، افزايش كمي و كيفي مراكز مشاوره دولتي ، در كنار فراهم كردن شرايط اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي ازدواج از جمله راهكارهايي است كه مي‌تواند در كاهش اختلافات خانوادگي و طلاق موثر باشد.

به ياد داشته باشيم در اين بخش نيز همچون امور بهداشت و درمان پيشگيري بسيار بهتر، راحت تر و به لحاظ روحي و تبعات سوء اجتماعي كم هزينه تر از درمان است .

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
الیاس قاسم زاده
جا دار صمیمانه از آقای طلسچی بابته زحماتشون تشکر کنم
1.89397s, 19q