ام اس قابل کنترل است نه قابل درمان!

۱۳۹۲/۱۱/۰۹ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 104627
ام اس قابل کنترل است نه قابل درمان!

سلامت نیوز : به گفته یک متخصص مغز و اعصاب ژن نقش مهمی در ابتلا به ام اس دارد. ولی به هر حال فاکتورهای محیطی هم باید برای ابتلا به آن وجود داشته باشند.

دکتر محمد علی صحرائیان به سلامانه، می‌گوید:« اگر فردی مبتلا به ام اس باشد، شانس این که فرزندش هم به این بیماری مبتلا شود، کمتر از 5 درصد است. یعنی اینطور نیست که فکر کنیم اگر کسی ام اس دارد، این بیماری حتما به کودک انتقال می یابد. البته این وضعیت در پدر و مادر متفاوت است.»

دکتر صحرائیان ادامه می دهد:«اگر پدر مبتلا باشد و فرزند پسر باشد شانس فرزند کمتر از یک درصد است ولی اگر مادر مبتلا و فرزند دختر باشد، شانس ابتلا 4 درصد است. حتی اگر پدر و مادر هر دو مبتلا باشند، توصیه می کنیم اقدام به بچه دار شدن نکنند چون شانس ابتلای فرزند در اینجا 30 درصد است. ولی در 70 درصد موارد ممکن است احتمال خطر وجود نداشته باشد. اگر کسی از والدین مبتلا باشد، منعی برای بچه دار شدن در مورد او نداریم.»

به عقیده این متخصص مغز و اعصاب بیماری ام اس مزمن است. مثل دیابت و یا فشار خون. این بیماری قابل کنترل است نه قابل درمان. ام اس دوره هایی از عود و خفتگی دارد. حتی بیمارانی هستند که ممکن است فقط یک یا دو بار عود داشته باشند و بیماری برای همیشه خاموش شود.

دکتر صحرائیان ادامه می دهد:«تا به حال چندین بار اخباری در مورد درمان قطعی ام اس در سالهای گذشته اعلام شده ولی هیچ کدام از این اخبار متاسفانه واقعی نیست. در تمام دنیا این اتفاق افتاده است. تا به امروز هیچ کدام از مجامع علمی دنیا برای درمان قطعی آن خبر علمی اعلام نکرده است. هر چند افراد سودجو در این زمینه تبلیغات زیادی می کنند چون می دانند که بیمار نیاز به شنیدن این خبر دارد.»

وی در پایان خاطرنشان می کند:« ولی به هر حال درمان های خوبی برای کنترل این بیماری وجود دارد. زمانی ما داروهایی داشتیم که قدرت 30 تا 40 درصد داشتند ولی امروز داروهای موجود تا 80 درصد این بیماری را کنترل می کنند و به صورت خوراکی هستند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29596s, 19q