محدودیت واردات برنج/تشکیل کارگروه مشترک ایران و هند برای سلامت برنج

۱۳۹۲/۱۱/۰۹ - ۱۵:۴۳ - کد خبر: 104635

سلامت نیوز : مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو با اشاره به گزارش نتایج ارزیابی نظام مدیریت ایمنی و سلامت محصول برنج کشور هندوستان،از محدودیت واردات بی‌رویه برنج و تشکیل کارگروه مشترک ایران و هند برای تضمین سلامت برنج‌های وارداتی هندوستان خبر داد.

محمد هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به گزارش نتایج ارزیابی نظام مدیریت ایمنی و سلامت محصول برنج در کشور هندوستان، اظهار داشت: در راستای اجرای برنامه ارتقاء ایمنی و سلامت برنج‌های وارداتی، سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، با هدف نظارت بر نحوه تولید، فرآوری و بسته بندی برنج در کشور هند و همچنین ارزیابی نظام کنترل کیفیت و سلامت محصول برنج، یک هیئت فنی شامل نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کارشناسان سازمان غذا و دارو و وزارت جهاد کشاورزی عازم آن کشور شدند.

وی ادامه داد: در این بازدید طی جلساتی که با وزارت بهداشت، وزارت کشاورزی و سازمان توسعه صادرات محصولات غذایی و کشاورزی APEDA به عمل آمد نظام کنترل کیفیت و سلامت تولید، فرآوری و عرضه برنج در کشور هند مورد بحث کارشناسی قرار گرفت و حساسیت هیئت بازدید کننده در مورد سلامت محصول برنج به مقامات هندی اعلام شد و طرح تشدید نظارت بر ایمنی و سلامت برنج وزارت بهداشت ایران توضیح داده شد.

هاشمی بیان داشت: در این راستا، از این به بعد اجرای طرح تشدید نظارت بر ایمنی و سلامت برنج کنترل کیفیت و نظارت بر سلامت برنج‌های وارداتی، از کشور مبدأ شروع می‌شود و در ادامه در مبادی ورودی کشور مجدداً کنترل‌های فنی و آزمایشگاهی روی محموله‌های برنج وارداتی صورت می‌پذیرد. ضمن آنکه کد گذاری و رهگیری کیسه‌های برنج از مبدأ الزامی شده است.

وی تصریح کرد: هیئت اعزامی از 9 کارخانه فرآوری و بسته بندی برنج در پنج نقطه مختلف کشور هند بازدید به عمل آوردند تا از نزدیک نظام فرآوری و بسته بندی برنج در هند مورد ارزیابی قرار گیرد و براساس نظارت و ارزیابی به عمل آمده از نظام تولید برنج در کشور هند نتایج ذیل حاصل شد:

1- برنامه تشدید نظارت و ارتقاء ایمنی برنج اجراء شده توسط وزارت بهداشت از مهر ماه سال جاری شامل ثبت منابع معتبر و اختصاص کد رهگیری از کشور مبدأ تاثیر بسیار جدی بر ارتقاء کیفیت و سلامت برنج‌های وارداتی داشته و ادامه این طرح سبب ورود برنج‌های با کیفیت بالاتر از کشورهای خارجی می‌شود.

2- برخی از کارخانه‌های فرآوری و بسته بندی برنج در کشور هند علیرغم داشتن گواهی‌های استقرار نظام مدیریت ایمنی مواد غذایی از نظر فنی و بهداشتی مورد تائید هیئت بازرسی کننده قرار نگرفتند که این موضوع اهمیت بیشتر برای نظارت و بازرسی بر فرآیند فرآوری و بسته بندی برنج و انجام آزمایشات کنترل کیفی از مبدأ را علاوه به کنترل در مبادی ورودی نشان می‌دهد.

3- به منظور حمایت از تولید برنج داخلی، مقرر شد واردات بی‌رویه برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت محدود شود و فقط براساس نیاز واقعی کشور از منابع معتبر و بهداشتی واردات برنج انجام شود. وزارت بازرگانی هم فقط در موارد ضروری و براساس نیاز واقعی کشور در مورد واردات برنج با کیفیت مناسب و از منابع ثبت شده اقدام کند.

4- مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی مشخصات خاک شناسی و آب کشاورزی اراضی تحت کشت برنج در کشور هند را مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار دهد و فهرست سموم مجاز مورد استفاده در تولید محصول برنج را جهت ارزیابی سلامتی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کند.

5- به منظور تامین الزامات فنی و بهداشتی و معیارهای مد نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران، توسط دولت هند مقرر شد یک کار گروه تخصصی در ارتباط با سلامت برنج بین دو کشور تشکیل شود و موضوع طرح تشدید نظارت بر برنج‌های وارداتی به ایران و ارتقاء سلامت محموله‌های وارداتی را با همکاری دو کشور پیگری و گزارش شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30348s, 19q