«فست‌فودها» سلامت مردم را نشانه رفته‌اند

۱۳۸۷/۰۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10464
«فست‌فودها» سلامت مردم را نشانه رفته‌اند

طبق معمول هيچ كار پژوهشي و تحقيقاتي در اين مورد صورت نگرفته، اما اين حقيقت آشكار است كه استقبال از غذاهايي با ارزش غذايي كمتر و در واقع تغيير در شيوه زندگي و تغذيه مردم، تهديدكننده است و بر كسي پوشيده نيست؛ مساله‌اي كه از سوي دكتر مظهري، رئيس انجمن تغذيه ايران مورد تاييد قرار مي‌گيرد.
او به جام‌جم مي‌گويد: استقبال از غذاهاي آماده (فست‌فودها) زياد شده و استفاده از سفره خانواده كاهش يافته است، حتي در برخي خانواده‌ها مصرف هفتگي لبنيات و سبزيجات هم وجود ندارد.مظهري در كنار عامل ژنتيك و وراثت بر تاثير اين عوامل بر قد و وزن كودكان و جوانان تاكيد مي‌كند.

به گفته او، متاسفانه آمار دقيقي وجود ندارد و معمولا آمار به شكل مقطعي و تحقيقات محدود اعلام مي‌شود اما سوء تغذيه در 800 هزار كودك ايراني خصوصا در برخي مناطق و استان‌هاي كشور وجود دارد.

فست‌فودها كبد را از كار مي‌اندازد

همچنين مطالعات جديد دانشمندان نشان مي‌دهد، يك ماه استفاده متناوب از غذاهاي آماده (فست‌فود)‌ و انجام ندادن هيچ نرمشي ميزان تشكيل آنزيم‌هاي تاثيرگذارتر بر از كار افتادن كبد را افزايش مي‌دهد. بر اساس اين مطالعه، افرادي كه از شرايط جسماني سالمي برخوردارند، در صورتي كه روزانه از دو وعده غذاي فست‌فود استفاده كنند، در مدت يك ماه وزن آنها حدود 6 كيلو و نيم بيشتر مي‌شود.همچنين مصرف زياد غذاهاي آماده، موجب مي‌شود حجم آنزيم معروف به ALT كه در از كار افتادن كبد بسيار تاثيرگذار است، در بدن افراد افزايش يابد به نحوي كه اين آنزيم در مدت فقط يك ماه در بدن افراد 4 برابر افزايش مي‌يابد.

به گفته دانشمندان، نه فقط چربي موجود در ساندويچ، بلكه شيريني موجود در نوشيدني‌ها نيز در تشديد اين معضل تاثيرگذار هستند.

خوشا به حالت اي روستايي!

استفاده از مواد غذايي كم‌ارزش روز به روز در حال افزايش است، به حدي كه آمارهاي وزارت بهداشت نشان مي‌دهد قد كودكان روستايي نسبت به سال‌هاي قبل كوتاه‌تر و وزن آنان كمتر شده است.

رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران مي‌گويد: اگر اين سوء تغذيه ناشي از مصرف پفك، چيپس و سوسيس و كالباس و نوشابه‌هاي گازدار و انواع غذاهاي آماده ادامه يابد، در سال‌هاي آينده اين لاغري و سوء تغذيه به كوتاهي قد كودكان در شهرهاي بزرگ‌تر هم رسيده و موجب تغيير قد و وزن ايراني‌ها خواهد شد.

دكتر ايرج خسرونيا به مهر مي‌گويد: متاسفانه در سال‌هاي اخير به علت تغيير فرهنگ غذايي و تغييرات آب و هوايي، بيماري‌هاي جديدي بويژه بيماري‌هاي غيرواگير گريبانگير مردم شده است و تعداد زيادي از مردم به علت بيماري قلبي و عروقي، ديابت، ناراحتي‌هاي دستگاه گوارش بويژه سرطان‌ها جان خود را از دست مي‌دهند.

به گفته او، فرهنگ غذايي مردم طي 30 سال اخير چنان تغيير شگرفي كرده كه اغلب خانواده‌ها بويژه خانواده‌هايي كه در شهرستان‌هاي بزرگ زندگي مي‌كنند به غذاهاي آماده و غذاهاي فريزري روي آورده‌اند كه خود باعث ايجاد بيماري‌هاي گوناگون بويژه چاقي، ديابت، تنگي عروق و سرطان‌هاي مختلف مي‌شود.خسرونيا تاكيد مي‌كند: براي نگهداري غذاها در فريزر برخي كارخانه‌ها مجبورند موادي را به مواد غذايي اضافه كنند تا از تغيير رنگ و بوي آن جلوگيري كنند، متاسفانه اين مواد سرطان‌زا هستند كه از طريق دستگاه گوارش جذب بدن مي‌شوند و با تاثير بر مخاط دستگاه گوارش و سلول‌هاي مغز استخوان و سلول‌هاي قرمز اثرات مخربي خواهند داشت.

چقدر لبنيات نمي‌خوريم‌

سرانه مصرف شير در ايران 91 ليتر در سال است، در حالي كه در اروپا اين سرانه 300 ليتر برآورد مي‌‌شود. از سوي ديگر، طبق آخرين آمار در مورد سبد غذايي مصرفي ايرانيان، مصرف لبنيات به ازاي هر نفر روزانه 139گرم است كه فقط 38 گرم از اين ميزان را شير تشكيل مي‌‌دهد، در شرايطي كه مصرف مطلوب لبنيات هر فرد بايد روزانه 225 تا 240 گرم باشد.همچنين بر اساس گزارش وضعيت عوامل خطر بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت، تنها حدود 65 درصد از افراد جامعه روزانه يك بار يا بيشتر لبنيات مصرف مي‌كنند. در حالي كه 2 درصد ايراني‌ها در طول هفته هيچ‌گونه لبنياتي مصرف نمي‌كنند. 3/4 درصد ايرانيان يك بار و 8/6 درصد دوبار در هفته از لبنيات استفاده مي‌كنند و 6/8 درصد مردم 4 بار، 1/4 درصد 5 بار و 7/3 درصد 6 بار در هفته از لبنيات تغذيه مي‌‌كنند.

پوكي استخوان، يكي از انواع بيماري‌هايي است كه بر اثر كم مصرف كردن شير و لبنيات بروز مي‌كند. از سوي ديگر، ميزان كم مصرف لبنيات بر سلامت دندان‌ها نيز آسيب شديد وارد مي‌‌سازد، اما تبعات و هزينه‌هاي ناشي از خدمات درمان سرپايي و بستري موارد آسيب ديده بسيار بيشتر از يارانه قابل تخصيص به شير است.

در حال حاضر 43 درصد بار بيماري‌ها در ايران به بيماري‌هاي غيرواگير مربوط است كه مهم‌ترين آنها بيماري‌هاي قلب و عروق،‌ ديابت، فشار خون، سرطان و پوكي استخوان است كه تغذيه در بروز اين بيماري‌ها يكي از عوامل مهم تلقي مي‌شود و تاثير آن حتي از بي‌تحركي و مصرف دخانيات نيز بيشتر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.78894s, 18q