بدهي به شركت‌هاي دارويي از محل يارانه دارو تا آخر ارديبهشت تسويه مي‌شود

۱۳۸۷/۰۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10465
بدهي به شركت‌هاي دارويي از محل يارانه دارو تا آخر ارديبهشت تسويه مي‌شود
رسول ديناروند در گفت و گو با فارس و در پاسخ به اين پرسش كه آيا ادعاي برخي شركت‌هاي دارويي مبني بر تاخير 6 ماهه در پرداخت يارانه دارو صحت دارد يا نه، گفت: قبل از پاسخ به اين پرسش بايد از تمام كساني كه در تدارك دارو در كشور فعاليت مي‌كنند چه توليد كنندگان داخلي و چه وارد كنندگان دارو كه با وجود تاخير وزارت بهداشت در انجام تعهدات مالي به تعهداتشان عمل مي‌كنند قدرداني كنم اما تاخير 6 ماهه در پرداخت يارانه دارو را نمي‌پذيرم.
وي ادامه داد: قطعاً تاخيرهاي وزارت بهداشت در پرداخت يارانه دارو به شركت‌هاي دارويي كمتر از 6 ماه است، مسئله ديگر اين است كه اين تاخيرها هيچ خدشه و خللي در تدارك و تامين دارو در كشور ايجاد نكرده است و در آينده نيز چنين مسئله‌اي اتفاق نخواهد افتاد، ما قول‌هايي از دولت گرفته‌ايم كه امسال حمايت‌هايي براي جبران كسري يارانه دارو كه از سال 86 باقيمانده انجام شود.
معاون وزير بهداشت گفت: اميدوارم با تخصيص به موقع يارانه دارو در ابتداي امسال، تا آخر ارديبهشت همه كسري‌هاي سال 86 ( حدود 100 ميليارد تومان) و بدهي‌هايي كه به شركت‌هاي دارويي داريم را تسويه كنيم. تا نگراني تامين كنندگان داروهاي يارانه‌اي هم بر طرف شود.
وي افزود: با وجود اين ما هيچ كمبودي در مورد داروهاي بيماران خاص در كشور نداريم، البته اينكه دسترسي بيماران خاص به برخي داروها ممكن است سخت باشد، قطعاً وجود دارد اما انتظار نداشته باشيد، دارويي مثل فاكتور 7 هموفيلي‌ها كه قيمت واقعي يك ويال آن 3 ميليون تومان است مثل نقل و نبات همه جا ريخته باشد، اين امكان ندارد، حتماً بايد اين دارو تحت كنترل توزيع شود و تك تك بيماران بايد مشخص باشند كه آيا به اين دارو نياز دارند يا نه و چقدر نياز دارند.
وي ادامه داد: چنين كنترلي سخت است ممكن است دسترسي بيماران را به دارو سخت كند اما اينكه كسي فكر كند داروي بيماران خاص وجود ندارد، يا بيمار بدون دارو مي‌ماند، اين طور نيست.
ديناروند گفت: الان موضوعي كه در بازار دارويي كشور در مورد داروي سيكلوسپورين براي بيماران پيوند كليوي به وجود آمده است را ببينيد، اين داروي ايراني اكنون در بازار وجود دارد و به هيچ عنوان از نظر داروي بيماران پيوند كليوي مشكل نداريم، آنچه ممكن است مشكل آ‌فرين باشد، اختلاف قيمت اين دارو با مشابه خارجي است.
وي افزود: وقتي داروي ايراني با كيفيت مناسب و مورد تاييد مراجع پزشكي با صلاحيت كشور وجود دارد و طي 2 سال گذشته نيز آزمايش خود را در كشور پس داده است به طوري كه اكنون 50 درصد بيماران كليوي از اين دارو استفاده مي‌كنند بدون اينكه عوارض خاصي ديده شده باشد ديگر توزيع داروي گران قيمت خارجي با قيمت ارزان و صرف مقادير گزاف يارانه دارو براي آن توجيه ندارد.
چندي پيش، اتحاديه وارد كنندگان دارو طي نامه‌اي به رئيس جمهوري نسبت به تاخير 6 ماهه در پرداخت يارانه دارو به شركت‌هاي وارد كننده كه به گفته ايشان بايد ظرف 15 روز پرداخت شود، انتقاد كرد و بدهي 80 ميليارد توماني دولت به اين شركت‌ها را در كنار مشكلات بانكي موجب تضعيف اين شركت‌ها اعلام كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.5153s, 19q