99 درصد موارد دیسک کمر نیاز به عمل جراحی ندارد

۱۳۹۲/۱۱/۱۲ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 104782

سلامت نیوز : یک متخصص طب فیزیکی با بیان اینکه درمان‌های دارویی و نیز فیزیکی برای مبتلایان به دیسک کمر توصیه می‌شود، گفت: 99 درصد موارد دیسک کمر نیاز به جراحی ندارند.

دکتر کامبیز خاموشیان در گفت وگو با (ایسنا) ، با اشاره به تقسیم کمر دردها به دو دسته حاد و مزمن، خاطرنشان کرد: کمتر از 10 درصد کمردردهای حاد به کمردردهای دیسکی اختصاص دارد و این در حالی است که بخش عمده کمردردهای مزمن را کمردردهای دیسکی تشکیل می‌دهند.

خاموشیان دیسک کمر را بیماری افرادی عنوان کرد که از نظر شغلی فعال بوده و فشار بر روی کمر آنها بسیار است و تصریح کرد: این بیماری عموما در سنین جوانی و میانسالی خود را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به وجود یک صفحه دیسک در میان هر دو مهره کمری ستون فقرات، گفت: دیسک خاصیت الاستیکی داشته و موجب انعطاف بخشیدن به مهره‌های کمر شده و زمینه خم شدن ستون مهره‌ها را فراهم می‌کند.

به گفته این متخصص طب فیزیکی، چنانچه فشار بر روی ستون فقرات پایینی کمر بصورت مزمن و طولانی وجود داشته باشد به تدریج دیسک‌ها دچار یکسری تغییرات شیمیایی و مکانیکی شده و خاصیت الاستیکی خود را از دست می دهند.

وی تصریح کرد: با ایجاد این تغییرات در دیسک امکان در رفتن دیسک از جای خود و بیرون زدن آن با یک فعالیت ناگهانی مانند برداشتن یک جسم سنگین و یا زور زدن وجود دارد که در این حالت گفته می‌شود فرد دچار دیسک کمر شده است.

به گفته این متخصص طب فیزیکی، در صورت شدت بیرون زدگی، دیسک به ریشه‌های عصبی بیرون زده از ستون فقرات فشار آورده و آنها علائم دیسک از جمله درد شدید در ناحیه کمر را ایجاد می‌کنند، به طوری که در موارد شدید این درد حتی در پاها نیز منتشر می‌شود.

وی همچنین احساس درد در ناحیه کمر را در نشستن‌های طولانی و راه رفتن‌های طولانی و نیز داشتن درد کمر بعد از پنج تا 10 دقیقه ایستادن را از جمله علائم دیسک کمر عنوان کرد.

به گفته خاموشیان در مراحل اولیه بیرون زدگی دیسک درمانهای مراقبتی و کنترلی مانند اصلاح ارگونومی بدن به هنگام کار کردن تجویز می‌شود که با انجام این اقدامات ستون فقرات انعطاف اولیه را پیدا کرده و فرد می تواند زندگی عادی داشته باشد.

این متخصص طب فیزیکی یادآور شد: 99 درصد موارد دیسک کمر با درمانهای مراقبتی و فیزیکی مانند انجام فیزیوتراپی و نیز ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک و نیز ورزشهای آبی بهبود می‌یابد و فرد می تواند بدون احساس درد کمر به زندگی عادی برگردد.

وی یادآور شد: تنها در یک درصد موارد دیسک کمر، انجام عمل جراحی توصیه می‌شود که آن هم مواردی است که درد به اندام تحتانی منتقل شده و فرد با دو تا چهار هفته درمان دارویی و فیزکی بهبود پیدا نکرده و اندام تحتانی او دچار ضعف شده باشند.

خاموشیان تصریح کرد: همچنین در مواردی که در آن فرد دچار اختلال در دفع مدفوع و ادرار شده و انگشتان پا شل شده‌اند و فرد موقع راه رفتن دچار مشکل می شود انجام عمل جراحی دیسک کمر توصیه می‌شود.

به گفته این متخصص طب فیزیکی، عمل جراحی دیسک کمر موجب بهبودی آن نمی‌شود و تنها فشار مکانیکی بر روی ریشه‌های عصبی اطراف ستون فقرات برداشته می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27826s, 19q