مصرف هرگونه مکمل‌ رشد ماهواره‌ای ممنوع!

۱۳۹۲/۱۱/۱۳ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 104847
مصرف هرگونه مکمل‌ رشد ماهواره‌ای ممنوع!

سلامت نیوز: یک متخصص کودکان استفاده از هورمون‌های رشد و هرگونه مکمل‌ تقویتی را به منظور رشد و نمو کودک منوط به تجویز پزشک دانست و تاکید کرد که خانواده‌ها از مصرف خودسرانه انواع دارو پرهیز کرده و فریب تبلیغات ماهواره‌ای بلندی قد را نخورند.


دکتر محمدعلی رئیسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه رشد و نمو کامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر داشته و تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادر مرتبط است، گفت: مادران باردار باید برای رشد همه جانبه کودکشان، علاوه بر استفاده از مواد حاوی ریزمغذی‌های اساسی، مواد غذایی حاوی اسید فولیک را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانند.


وی افزود: همچنین مادران باید در دوران بارداری و شیردهی علاوه بر استفاده از سبزیجات و میوه‌های تازه از موادی که حاوی "گلوتاتیون" هستند نیز استفاده کنند. گلوتاتیون یک ترکیب پروتئینی کوچک است که از سه آمینواسید سیستئین، اسید گلوتامیک و گلیسین ساخته شده‌ و آنتی‌اکسیدان اصلی و عمده در بدن است. آنتی اکسیدان‌ها بدن را در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و باعث می‌شوند تا مصرف اکسیدان‌هایی نظیر چربی‌ها توسط مادر تاثیر سویی بر جنین نداشته باشد.


تغذیه مادران باردار برای استحکام استخوانی فرزندشان چگونه باشد؟
رئیسی در پاسخ به اینکه مادران باید چه نکات تغذیه‌ای را در دوران بارداری مدنظر داشته باشند تا فرزندشان از استحکام و رشد استخوانی خوبی برخوردار شود، گفت: میزان رشد در زندگی جنینی از هر زمان دیگری بیشتر است. رشد قدی نیز از دوران جنینی آغاز می‌شود و تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری‌اش تأثیر بسیاری در افزایش قد نوزاد خواهد داشت به طوری که مصرف ناکافی ریزمغذی‌ها و نوشیدن الکل و استعمال دخانیات در دوران بارداری به رشد ناکافی و کم‌وزنی کودک در هنگام تولد می‌انجامد.


وی افزود:‌ علاوه بر انرژی، وجود چندین اسید چرب ضروری که در اغلب چربی‌ها، بویژه در چربی‌ ماهی‌ و روغن‌های گیاهی وجود دارند و چندین اسید آمینه‌ ضروری که در ساختمان پروتئین‌ها موجود است لازمه رشد و نمو کافی کودکان است.


این متخصص کودکان تاکید کرد: البته مادر باید مراقبت کند تا بیش از اندازه دچار اضافه وزن نشود. افزایش وزن تا 10 کیلوگرم در دوران بارداری طبیعی است ولی بیشتر از این توصیه نمی‌شود.


این متخصص کودکان استفاده از هورمون‌های رشد و هرگونه مکمل‌ تقویتی را منوط به تجویز پزشک دانسته و تاکید کرد که خانواده‌ها از مصرف خودسرانه انواع دارو پرهیز کرده و فریب تبلیغات ماهواره‌ای بلندی قد را نخورند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.14579s, 19q