پزشك‌هايي كه رقم نجومي‌ مي‌گيرند

۱۳۹۲/۱۱/۱۳ - ۱۲:۵۹ - کد خبر: 104854

سلامت نیوز : سيامك مره‌صدق با بيان اينكه به صورت رسمي اين اسامي پزشك‌هاي زيرميزي‌بگير اعلام نشده‌ است به تهران امروز مي‌گويد: يكي از مسئله‌هاي دست چندم بخش سلامت زيرميزي است. گرفتن تعرفه‌هاي خارج از عرف مربوط به تعداد معدودي در بخش‌هاي تخصصي و فوق تخصصي است. وجود همين تعداد معدود (دو سه درصد از پزشك‌ها) باعث شده كه اين معضل پاي همه پزشك‌ها نوشته ‌شود. در كميسيون بهداشت و درمان مجلس اصرار داشتيم كه اين از دانه‌درشت‌ها شروع شود علت آن اين بود كه اين افراد تحريك كننده بقيه به‌ويژه پزشك‌هاي جوان هستند و حتي متاسفانه فرهنگ اشتباهي در گروهي از مردم جا افتاده است كه پزشك‌هايي كه رقم‌هاي نجومي مي‌گيرند كارشان هم نجومي خوب است. مسئله اصلي يك فرهنگ اشتباهي است كه بين مردم جا افتاده و همين دانه‌درشت‌ها باعث آن شدند كه بايد از بين برود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه خواست كميسيون اين بوده كه شروع برخورد با پزشكان زيرميزي‌بگير دسته چندم برخورد شود، مي‌افزايد: اين افراد سوءاستفاده از قداست حرفه پزشكي كرده‌اند و چنانچه از هيات علمي دانشگاه باشد بايد برخورد شديدتري با آنها شود زيرا براي دانشجويان بدآموزي دارند. مقام هيات علمي داراي يك مقام با ارزش‌هاي پاك است و آنها از اين مقام سوءاستفاده مي‌كنند. او با تاكيد بر اينكه اين حركت بايد تداوم داشته باشد، ادامه مي‌دهد: اميدوارم اين حركت مقطعي و كوتاه مدت نباشد. در مدت كوتاهي از سوي وزارت بهداشت به سر و سامان برسد. البته جاي تشكر دارد زيرا چيزي نزديك به 8 سال است كه وزارت بهداشت و درمان مي‌خواهد با اين افراد برخورد كند. هر موقع كه تصميم جدي مي‌گرفت حداكثر با برخورد با چند پزشك جواني كه در شهرستان‌ها و شهرهاي كوچك زيرميزي‌ مي‌گرفتند اين جريان تمام مي‌شد و كاري به دانه درشت‌ها و پزشكان معروف و پربيماري كه در شهرهاي بزرگ مثل تهران هستند نداشتند. خوشبختانه در حال حاضر برخورد از دانه درشت‌ها شروع شده و اين باعث مي‌شود كه كل اين فرهنگ خطاكارانه نابود شود. حركت مثبت وزارت بهداشت و درمان در چندماه اخير براي برخورد با اين مقوله، جاي اميدواري دارد و عزم جدي وزير در برخورد با تعرفه‌هاي غيرقانوني كاملا مشخص است.

دكتر مره‌صدق با اشاره به اينكه ضوابط مشخص است و مشكل قانوني در اين مورد نداريم، مي‌گويد: حتي تا لغو پروانه طبابت هم مي‌توان در اين مورد پيش رفت. خلأ قانوني برخورد با اين صنفي كه باعث خدشه به آبروي كل پزشك‌ها مي‌شوند نداريم. به وزارت بهداشت هم اعلام كرديم كه اگر خلأ قانوني در اين مورد وجود دارد مطرح كند يا به صورت لايحه آن را ارائه دهد و حتي ما حاضريم با فوريت آن را به مجلس پيشنهاد بدهيم و تصويب كنيم تا وزارت بهداشت ابزار لازم را داشته باشد. او در پاسخ به اين سوال كه چرا هيچ بيماري از اين افراد به سازمان نظام‌پزشكي شكايت نكرده‌ است مي‌گويد: همان فرهنگ اشتباهي كه قبلا به آن اشاره شد جواب سوال شماست. مردم فكر مي‌كنند كار آنها خيلي خاص و پيچيده است و ديگران نمي‌توانند. من اين را به ضرس قاطع مي‌گويم كه كيفيت خدمات سلامتي در بخش دولتي و خصوصي فرقي ندارد. حتي در بخش دولتي به دليل حضور انترن‌ و رزيدنت‌ها رسيدگي به بيمار‌ها بيشتر است. منتهي متاسفانه از آنجايي‌كه بيمارستان‌هاي خصوصي از پذيرش بيماران بدحال و پرخطر خودداري مي‌كنند به نظر مردم مي‌آيد كه توسط پزشك‌هاي اين بيمارستان‌ها درمان ‌شوند زودتر و بهتر درمان مي‌شوند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال كه فكر نمي‌كنيد به دليل اين است كه بايد حقي براي شكايت از پزشك به سازمان نظام‌پزشكي پرداخته شود؟ مي‌افزايد: درست است كه اگر بيماري بخواهد از پزشكي شكايت كند بايد مبلغي را واريز كند اما چنانچه اين شكايت به خاطر مسائل تعرفه‌هاي غيرقانوني باشد نيازي به پرداخت اين مبلغ نيست. از اين به بعد هم وزارت بهداشت و درمان به همراه سازمان نظام‌پزشكي به عنوان مدعي‌العموم وارد اين جريان خواهد شد. يعني حتي اگر كسي شكايت نكند وزارت بهداشت و درمان به عنوان شاكي به سازمان نظام‌پزشكي مراجعه كند و سازمان نظام‌پزشكي هم كساني را كه مي‌شناسد به وزارت بهداشت و درمان معرفي كند تا اقدامات لازم صورت گيرد.

دكتر مره صدق با اشاره به اينكه دو نوع برخورد با اين پزشكان صورت مي‌گيرد، ادامه مي‌دهد: يكي برخورد صنفي است كه در چارچوب صنف پزشكي و توسط سازمان نظام‌پزشكي صورت مي‌گيرد. برخورد ديگر معرفي به مراجع قضايي و سازمان تعزيرات است، كه بايد از سوي وزارت بهداشت و درمان صورت گيرد. در هر دو زمينه برخورد‌هاي بدون اغماضي با افراد متخلف صورت مي‌گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.03854s, 19q