همکاری برای مقابله با پدیده گرد و غبار

۱۳۹۲/۱۱/۱۳ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 104856

سلامت نیوز : معصومه ابتکار پیش از ظهر دیروز(12 بهمن ) طی سفرش به عراق با دکتر نوری‌المالکی نخست‌وزیر آن کشور دیدار کرد. در این دیدار که برای تقویت و پیشبرد همکاری‌های دوجانبه صورت گرفت، معاون رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به عزم دولت تدبیر و امید در دو زمینه تحکیم و گسترش روابط با همسایگان و نیز حل مشکلات محیط زیست، گفت: ایران و عراق امکان همکاری‌های جدی در زمینه‌های انسانی و طبیعی در حوزه محیط‌زیست را داشته و اهمیت فراوان دارد که با هم‌افزایی در این زمینه مشکلات را حل کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشورمان با اشاره به وجود ظرفیت‌های فراوان دو کشور بر اجرایی کردن توافقات در بحث محیط‌زیست تاکید کرد. ابتکار تاکید کرد که تاثیر صلح و محیط‌زیست بر یکدیگر جدی و غیرقابل چشم پوشی بوده، بنابراین برای دستیابی به محیط‌زیست سالم باید به صلح توجه ویژه داشت. او بر سه راهکار «حمایت از توافقنامه پنج‌جانبه کشورهای منطقه درمورد همکاری‌های محیط‌زیست و مقابله با پدیده گرد و غبار»، «ایجاد مکانیزم قوی همکاری دوجانبه» و نیز «ایجاد پارک‌های مشترک صلح و دوستی بین دو کشور» تاکید کرد. نوری المالکی- نخست‌وزیر عراق نیز در این دیدار ضمن خوشامدگویی با استقبال از توسعه و تحکیم روابط دوجانبه در تمامی زمینه‌ها بر اهمیت محیط‌زیست و مشکلات مربوطه به‌ویژه ریزگردها اظهار امیدواری کرد که دو کشور بتوانند با همکاری یکدیگر به سمت حل مشکلات بروند.

او همچنین با انتقاد از مشکلات باقیمانده از رژیم صدام و پدیده شوم تروریسم و دولت‌هایی که از آن به هر نحو ممکن پشتیبانی می‌کنند، وضعیت منطقه را در مقابل افکار و حملات تروریستی حساس عنوان کرد. ایسنا نوشت؛ نوری‌المالکی بر ضرورت مقابله با تروریسم تاکید کرد و همکاری همه کشورهای منطقه به این منظور را با اهمیت شمرد. در این ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق حسن دانایی‌فر و هیات همراه معاون رئیس‌جمهور کشورمان حضور داشتند. پیش از این منابع خبری اعلام کردند ابتکار در بدو ورود به فرودگاه بغداد مورد استقبال کامران علی حسن معاون، وزیر امور محیط‌زیست عراق قرار گرفت. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: این سفر به دعوت رسمی وزیر محیط‌زیست عراق و برای گسترش مناسبات دوجانبه زیست‌محیطی انجام شده است. او افزود: بررسی مشارکت در تجربیات ایران و عراق در زمینه استانداردهای محیط‌زیست در فعالیت‌های صنعتی و نفتی، محافظت از منابع آب و خاک، حفظ تنوع زیستی و حفاظت از مناطق مرزی برای بهبود وضع محیط‌زیست از دیگر اهداف این سفر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درخصوص همکاری‌های دو کشور برای مقابله با پدیده ریزگردها گفت: همکاری در این زمینه بسیار ضروری است و از سال‌های قبل مقدمات این همکاری فراهم شده است. ابتکار گفت: علاوه بر تفاهمنامه پنج‌جانبه میان کشورهای منطقه، ایران و عراق تفاهمنامه‌ای دو جانبه در زمینه مقابله با ریزگردها دارند که در این سفر اجرای این تفاهمنامه پیگیری می‌شود. به گفته او این سفر آغازی خواهد بود برای همکاری در زمینه اجرای تفاهمنامه مشترک زیرا تاکنون همکاری ای در این زمینه وجود نداشته است. معاون وزیر محیط‌زیست عراق هم گفت: دو کشور در گذشته همکاری‌های گسترده‌ای را در زمینه محیط‌زیست آغاز کرده‌اند و هر دو عضو تفاهمنامه‌های بین‌المللی هستند علاوه بر اینکه ما دو کشور همسایه هستیم که موضوع محیط‌زیست تاثیر متقابل در آنها دارد. کامران علی‌حسن افزود: با توجه به تجارب گسترده ایران در زمینه محیط‌زیست ما خواستار استفاده از این تجارب هستیم تا بتوانیم محیط‌زیست سالمی به‌خصوص از نظر مقابله با ریزگردها برای مردم دو کشور داشته باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27034s, 18q