چند پيشنهاد ساده براي اين که به ديابت مبتلا نشويد/پيشگيري از پيگيري بهتر است

۱۳۹۲/۱۱/۱۳ - ۱۴:۳۰ - کد خبر: 104871

سلامت نیوز : اگر مي‌خواهيد به ديابت و عوارض خطرناک آن مبتلا نشويد، وزنتان را کنترل کنيد، فقط روزي نيم ساعت پياده‌روي تند برويد. غذاهاي پرکالري و چرب نخوريد و خلاصه اين که اگر مي‌خواهيد ديابت مبتلا نشويد، استرس‌ها را مديريت کنيد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ؛ معاون بهداشتي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد گفت: تنها لازم است که اين چند پيشنهاد ساده را دستور برنامه زندگي خود قرار دهيد تا در معرض بيماري ديابت و عوارض ناشي از آن قرار نگيريد.

دکتر رضا سعيدي، با اشاره به فاکتورهاي خطر ابتلا به ديابت، تصريح کرد: متأسفانه بسياري از اين بيماري‌ها حالت خزنده و پنهان دارند، بطوري که ممکن است سال‌ها ديابت و فشارخون داشته باشند، اما بي‌اطلاع باشند.

بايد از بيماري‌هاي غيرواگير بترسيم

وي با اعلام اين که 50 درصد کساني که ديابت دارند، از بيماري خود خبر ندارند و اين درحاليست که بيماري در حال صدمه زدن به آنهاست، تأکيد کرد: بايد از بيماري‌هاي غيرواگير بترسيم و توجه داشته باشيم که دهه‌هاي آينده سونامي اين بيماري‌ها خواهد بود، از اين رو تغيير الگوهاي رفتاري و سبک زندگي ايراني بيش از هر زمان ديگر، ضرورت دارد.

پيشگيري از پيگيري بهتر است

دکتر سعيدي با بيان اين که «پيشگيري از پيگيري بهتر است»، خاطرنشان کرد: سعي کنيم سالم باشيم و به مردم بياموزيم که رفتارهايي داشته باشند که جلوي بروز بيماري را بگيرند و به مصرف ميوه و سبزيجات اهميت دهند.

افزايش دو برابري مبتلايان به ديابت در دهه‌هاي آينده

معاون بهداشتي علوم‌پزشکي مشهد درباره آمار مبتلايان به ديابت نيز به اين نکته اشاره کرد که در حال حاضر 366 ميليون ديابتي در دنيا داريم که پيش‌بيني مي‌شود اين رقم تا سال 2030 به 552 ميليون نفر افزايش يابد که وضعيت نگران‌کننده‌اي است؛ ضمن اين که هزينه سالانه بار اين بيماري در دنيا، 465 ميليارد دلار تخمين زده شده است.

به گفته وي، آمار مبتلايان به ديابت در کشور نيز حدود 5/2ميليون نفر است که در سال‌هاي آينده افزايش چشمگيري خواهد داشت.

4 درصد جمعيت روستايي بالاي 30 سال ديابت داشته‌اند

دکتر سعيدي با اشاره به غربالگري انجام شده ديابت در خراسان‌رضوي، گفت: مراکز بهداشتي و درماني تا کنون حدود يک ميليون نفر را غربال کرده‌اند و در جمعيت روستايي بالاي 30سال، 17هزار و 500مبتلا و در جمعيت شهري تا کنون 45هزار ديابتي شناسايي شده‌اند.

430 هزار نفر در جمعيت شهري بالاي 30 سال غربالگري شده‌‌اند

معاون بهداشتي علوم پزشکي مشهد با اشاره به اتمام غربالگري جمعيت روستايي، اظهار کرد: در جمعيت شهري بالاي 30 سال تنها 430 هزار نفر غربالگري شده‌ و معادل 10درصد جمعيت غربال شده مبتلا به ديابت شناسايي شده است.

به گفته وي، پيش‌بيني مي‌شود با پايان غربالگري شهري بالاي 30 سال، 4 تا 7 درصد جمعيت شهري در خراسان‌رضوي مبتلا به ديابت باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20776s, 19q