مردم 8 برابر بيشتر از نياز واقعي به پزشك متخصص مراجعه مي‌كنند

۱۳۸۷/۰۲/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10494
مردم 8 برابر بيشتر از نياز واقعي به پزشك متخصص مراجعه مي‌كنند
حسن كراني در گفت و گو با فارس، افزود: متاسفانه به علت نبود آموزش مناسب به مردم در مورد نحوه درست دريافت خدمات درماني، شاهد يك به هم ريختگي و آشفتگي در دريافت خدمات درماني از طرف مردم هستيم، آموزش‌هاي پراكنده در اين مورد از طريق صدا و سيما به مردم ارائه مي‌شود اما بهترين راهكار براي آموزش مردم در اين زمينه مشاوره پزشكان با مردم و راهنمايي مراجعه كنندگان است كه البته اين كار به فرهنگ سازي و مقدماتي در درون جامعه پزشكي نياز دارد.
وي ادامه داد: بهترين كانال براي مشاوره مردم، پزشك خانواده است اما تا زماني كه پزشك خانواده در شهرها اجرا نشود، مردم مي‌توانند به طور خود جوش براي خود يك پزشك عمومي را به عنوان پزشك خانواده انتخاب كنند و همه مراجعات درماني خود را از طريق او انجام دهند، از پزشك عمومي خانواده خود بخواهند تا برايشان پرونده تشكيل دهد، راهنمايي‌شان كند و در صورت نياز به پزشك متخصص از طريق اين پزشك ارجاع شوند.
كراني گفت: پزشك عمومي هم مي‌تواند با گروهي از پزشكان متخصص مرتبط شود و بيماران و مراجعان خود را در صورت لزوم به آنان ارجاع دهد و پزشكان متخصص نيز خود را ملزم بدانند تا جواب نامه ارجاع پزشك عمومي را بدهند تا اطلاعات پزشك بيمار در پرونده بيمار نزد پزشك عمومي ثبت شود.
رئيس اداره امور بيمارستاني وزارت بهداشت افزود: گر چه اجراي طرح پزشك خانواده در شهرها نيازمند مقدماتي است اما مردم و جامعه پزشكي مي‌توانند به صورت خودجوش اجراي طرح را شروع كنند تا تدريجاً زمينه براي اصلاح نظام سلامت كشور فراهم شود.
وي ادامه داد: متاسفانه در سيستم فعلي خدمات بهداشتي- درماني موجود پزشكان عادت نكرده‌اند با مردم حرف بزنند و وقت زيادي براي مراجعان نمي‌گذارند در اكثر موارد بدون معاينه كامل بيمار نسخه‌هاي از قبل آماده را براي بيماران تجويز مي‌كنند.
كراني گفت: از طرفي مردم هم در انتخاب درست پزشك سر در گم هستند، به عنوان مثال يك سردرد مي‌تواند علامت طيف متنوعي از بيماريها باشد از تومور سرطاني مغز گرفته تا ام اس، صرع، كم سويي چشم، سينوزيت، بيماري روحي، بيماريهاي اعصاب، سرماخوردگي، بي‌خوابي و نخوردن به موقع چاي همه مي‌توانند عامل سردرد باشند، در اين صورت يك بيمار چگونه مي‌تواند پزشك مناسب بيماري خود را انتخاب كند.
وي ادامه داد: به طور كلي در دنيا استاندارد اين است كه مردم حداكثر بين 10تا 12 درصد مواردي كه بيمار مي‌شوند به خدمات تخصصي پزشكي نياز دارند، بقيه موارد با خدمات پزشك عمومي و غربالگري از سوي وي مشكل حل مي‌شود اما متاسفانه در كشور ما ميزان مراجعه مردم به پزشك متخصص 7 تا 8 برابر نياز واقعي آنهاست.
وي افزود: پزشكان متخصص و فوق متخصص نيز خودشان اذعان دارند كه بيش از 50 درصد مراجعان آنها اساساً ناراحتي شان به تخصص آنها ربطي ندارد، بنابراين براي رفع اين مشكل بهترين راهي كه در دنيا وجود دارد، غربالگري همه بيماران از طريق پزشك خانواده در مراحل اوليه است.
وي گفت: البته در اين شرايط تعداد مراجعه به يك پزشك متخصص ممكن است از 50 نفر در روز به 8 نفر كاهش يابد بنابراين بايد تعرفه پزشكان متخصص به حدي افزايش يابد كه ادامه كار آنها در مطب با توجه به هزينه اداره مطب مقرون به صرفه باشد و البته زمان معاينه و مشاوره با بيمار نيز بايد به نحو چشمگيري افزايش يابد.
كراني افزود: هر پزشك متخصص بايد حداقل 12دقيقه براي هر بيمار وقت بگذارد و تعداد بيماراني كه طي يك ساعت ويزيت مي‌شوند نبايد از 6 نفر تجاوز كند، هر پزشك عمومي نيز در يك ساعت نبايد بيش از 6 بيمار ويزيت كند و براي هر بيمار بايد حداقل 10دقيقه وقت بگذارد. فوق متخصصان نيز بايد بر اساس وضع هر بيمار براي او وقت بگذارند و چه بسا معاينه و مشاوره فوق تخصصي با يك بيمار 2 ساعت وقت ببرد.
وي گفت: در زمان حاضر پزشكان متخصص و فوق متخصص به خصوص در شهر تهران به علت تعداد بالاي بيمار، نه تنها زمان مناسب براي ويزيت و معاينه بيماران نمي‌گذارند بلكه در بسياري موارد حتي سقف تعرفه‌هاي نظام پزشكي را هم رعايت نمي‌كنند و چندين برابر آن از بيماران حق ويزيت مي‌گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73621s, 18q