کیفیت واکسن‌های تولید داخل به مراتب از وارداتی‌ها بهتر است

۱۳۹۲/۱۱/۱۴ - ۱۴:۵۸ - کد خبر: 104979

سلامت نیوز : رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: کیفیت واکسن‌های تولید داخل به مراتب از وارداتی‌ها بهتر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمد مهدی گویا افزود: بهترین واکسن ب.ث.ژ دنیا را انستیتو پاستور کشورمان می‌سازد، دومین کارخانه این واکسن نیز در کشور دانمارک قرار دارد که واکسن تولیدی‌اش بی‌کیفیت‌تر از واکسن پاستور است.

وی افزود: نیاز سالانه کشور به واکسن ب.ث.ژ پنج میلیون دوز در سال است و هم‌اکنون به اندازه کافی ذخیره واکسن ب.ث.ژ در کشور وجود دارد و موسسه پاستور از ابتدای سال تاکنون 3.5 میلیون دوز تحویل داده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیاز سالانه کشور به واکسن هپاتیت «ب» را 9 میلیون دوز اعلام کرد و گفت: انستیتو پاستور از ابتدای سال تاکنون 3.8 میلیون دوز تحویل داده است و بنا بر آنچه از سوی این موسسه اعلام شده برای تامین نیازها مشکلی وجود ندارد.

گویا در خصوص واکسن ام.ام.آر اظهار داشت: این واکسن در کشور به صورت تک دوزی، دو دوزی و پنج دوزی تولید می‌شود و نیاز ما به واکسن ام.ام.آر تک دوزی است.

وی افزود: نیاز سالانه ما پنج میلیون دوز واکسن تک دوزی ام.ام.آر است و مقرر شده است موسسات واکسن‌سازی نیاز داخلی را برآورده کنند گرچه به نظر می‌رسد در این بخش به واردات هم نیاز پیدا خواهیم کرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن دی.تی.پی (ضد سیاه سرفه) که موسسه رازی کشورمان تولید می‌کند از نوع وارداتی آن بسیار بهتر است ولی متأسفانه هم اکنون در کشور تولید نمی‌شود.

گویا افزود: نیاز سالانه کشور به این واکسن هشت میلیون دوز است و از ابتدای سال پنج میلیون دوز آن تهیه شده است برای تامین مابقی نیاز کشور نیز به این واکسن نیز مشکلی وجود ندارد.

وی نیاز سالانه کشور به واکسن فلج اطفال را 18 میلیون دوز در سال اعلام کرد و گفت: موجودی فعلی کشور نیازها را تامین می‌کند و برای واردات دو تا سه میلیون دوز از این واکسن هم در حال برنامه‌ریزی هستیم.

وی در خصوص واکسن هاری اظهار کرد: سالیانه 500 هزار دوز واکسن هاری نیاز داریم و هم‌اکنون با داشتن 320 هزار دوز ذخیره کافی واکسن در کشور وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.53687s, 19q