رییس سازمان آتش‌نشانی: بری از خطا نیستم

۱۳۹۲/۱۱/۱۶ - ۱۱:۲۳ - کد خبر: 105114

سلامت نیوز : رییس سازمان آتش‌نشانی تهران در صحن علنی شورای شهر تهران، گزارش حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری را قرائت کرد. «سیدرضا خوشزاد» ضمن ابراز همدردی و عذرخواهی مجدد از خانواده متوفیان حادثه خیابان جمهوری که در این جلسه حضور داشتند، گفت: این حادثه بسیار تلخ و دردناک بود. از رییس‌جمهور، وزیر کشور، اعضای شورای شهر تهران، قوه قضاییه و شهردار تهران تشکر می‌کنم که پیگیری‌های متعددی در رابطه با این حادثه انجام داده‌اند. وی با بیان اینکه این حادثه چه بر اثر نقص فنی و چه خطای انسانی به وجود آمده باشد، باید بدانیم علت اصلی حریق عوامل دیگری بوده است که عمده‌ آنها عدم توجه به نکات ایمنی و بی‌مبالاتی مالکان این مجتمع بوده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ وی تاکید کرد: از اعضای شورای شهر تهران و شهرداری و سایر نهادهای نظارتی خواهش می‌کنم این حادثه را مبتنی بر شرایط و عملکرد سازمان آتش‌نشانی بررسی کنند. نمی‌شود بگوییم نقص فنی دستگاه مربوط به رییس سازمان آتش‌نشانی است ولی در کاهش زمان عملکرد سازمان و اقدامات خوب سازمان، ریاست هیچ نقشی نداشته است. وی تاکید کرد: بری از خطا نیستم اما حقیقتا هرگز کوتاهی هم نمی‌کنم. تمام نیروهای خدوم سازمان ‌آتش‌نشانی جانانه می‌ایستند تا مردم نجات پیدا کنند. تفکر آنها تفکر جهانی است و به این نیز قایل نیستم که بگوییم بهترین عملکرد و وضعیت را داریم. خوشزاد به طرح ایستگاه‌محوری در شهر تهران اشاره کرد و گفت: طرحی به نام «ایستگاه‌محوری» در تهران توسط سازمان آتش‌نشانی اجرایی شده و در آن ساختمان‌های ناایمن در بافت فرسوده شهر تهران مشخص شده است.

وی تاکید کرد: ناایمنی‌های زیادی در بافت‌های فرسوده وجود دارد که نهادهای مربوط باید این موضوع را دنبال کنند. وی درخصوص حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری افزود: اشتعال از راهرو شروع شده است. بین اتاقی که اشتعال در آن وجود داشت و اتاقی که محبوسان در آن حضور داشتند یک در قرار داشت که توسط کارفرما این در برداشته شده بود. در ادامه جلسه خوشزاد با نشان‌دادن تصاویر اتاقی که محبوسان در آن قرار گرفته بودند، تاکید کرد: تمامی وسایل این اتاق ازجمله سبدهای پلاستیکی، چرخ‌های خیاطی و نخ‌ها سالم مانده‌اند. اضطراب در همه موارد وجود دارد و عاملی می‌شود که رفتارها قابل پیش‌بینی نباشند. در این حادثه پنج نفر تصمیم می‌گیرند و تا آخرین لحظه در اتاق می‌مانند و نجات پیدا می‌کنند اما دو طرف دیگر از پنجره آویزان می‌شوند و متاسفانه فوت می‌کنند.

در ادامه گزارش خوشزاد به استانداردهای «ان‌اف‌تی‌ای» اشاره کرد و گفت: با توجه به این استانداردها اولین گروه، گروه ‌آتش‌نشانی باید در کمتر از چهاردقیقه به محل حادثه برسند که نیروهای ما ظرف مدت سه دقیقه و دو ثانیه به محل حادثه رسیدند. به‌رغم عملیاتی نشدن نردبان اول و پشتیبانی که نردبان دوم انجام داد، باعث شد که پنج نفر دیگر نجات پیدا کنند. وی تاکید کرد: باید تمامی جوانب را در این حادثه درنظر بگیریم و بعد قضاوت کنیم. در پنج سال گذشته حریق در تهران روند افزایشی داشته ولی فوتی روند کاهشی دنبال کرده است به‌طوری که روند نجات‌یافتگان در پنج سال گذشته از 690 نفر به ‌هزارو 262 نفر رسیده است. در ادامه جلسه احمد دنیامالی، رییس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های جانباختگان حادثه خیابان جمهوری گفت: بحث عملکرد نیروهای آتش‌نشانی و زحمت بسیاری که می‌کشند قابل‌انکار نیست.

این افراد در تعطیلی و عید آماده‌باش هستند و در کنار خانواده خود نیستند. از زحمات این افراد قدردانی می‌کنیم ولی باید از ما بپذیرند که به‌عنوان نمایندگان مردم تهران از موضع مردم دفاع کنیم. دنیامالی با اشاره به حضور و سابقه خود در راه‌آهن و کشتیرانی و آشنایی با مسایل ایمنی حریق و آتش‌نشانی گفت: باید همه موارد را درنظر بگیریم و شرایط را بسنجیم اما همه اینها باعث نمی‌شود که پاسخگوی مردم نباشیم. امروز بحث تجسس و نجات در دنیا بسیار مهم و حایزاهمیت است. وی خطاب به اعضای شورا گفت: این دو عزیز جان خود را از دست داده‌اند و نباید این‌طور می‌شد. در مجموع دوستانمان در شهرداری باید بازنگری ای در بحث تجهیزات خود در سازمان آتش‌نشانی داشته باشند. اگر نقص فنی نردبان و باز نشدن آن را بپذیریم چگونه می‌توان شیلنگ‌هایی که آب می‌دادند را توجیه کرد. در این حادثه آقای قناعتی در محل بودند و شیلنگ‌هایی که از همه جای آنها آب نشت می‌کرد را مشاهده کردند، آیا در این مورد هم شرکت سازنده مشکل داشته است که شیلنگ‌ها آب می‌دادند؟

وی تاکید کرد: ما مدافع حقوق مردم هستیم و باید کمیته‌ای که به دستور رییس شورای شهر تهران تشکیل شده است کارش ادامه پیدا کند و این حادثه را تا آخرین لحظه پیگیری کند. باید جعبه سیاه بازگشایی شود، حتی اگر نیاز به دستور قضایی دارد این کار انجام شود تا ابعاد مختلف این حادثه مشخص شود. وی با بیان اینکه در سوم دی‌ماه سال‌جاری سرویس تایم نردبان حادثه جمهوری به پایان رسیده بوده، گفت: اگر مهلت سرویس تایم به پایان رسیده بوده چرا سازمان آتش‌نشانی در روز و محلی که سران قوا خدمت مقام‌معظم‌رهبری بودند و باید در آمادگی کامل باشند از این تجهیزات استفاده کرده است. دنیامالی افزود: برای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث حتی اگر لازم باشد باید دستور تحقیق‌وتفحص بدهیم. به هر ترتیب جان شهروندان در شهر تهران برای اعضای شورا بسیار مهم است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.48667s, 18q