تاثير بازي هاي نمايشي در شخصيت کودکان

۱۳۹۲/۱۱/۱۶ - ۱۳:۴۴ - کد خبر: 105140

سلامت نیوز : بازي هاي نمايشي، بازي هايي است که به کودک براي درک احساس متقابل و اصلاح رفتار به صورت غيرمستقيم با تاثيرگذاري بر ناخودآگاه کمک مي کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ بازي هايي که در اين شماره معرفي مي شود، اهميت ويژه اي در شکل گيري ساختار شخصيت کودکان دارد و به والدين و کودکان کمک زيادي مي کند.

۱- نقش معکوس:دو صندلي را با فاصله دو متري روبه روي هم قرار مي دهيم و از کودک مي خواهيم روي صندلي اول نقش خودش را بازي کند و روي صندلي دوم نقش دوستش را که از او دلخور است (نقش مقابل مي تواند پدر، مربي يا معلم، برادر و يا ديگران باشد)

۲- حس گرفتن:از کودک يا کودکان مي خواهيم حدود يک دقيقه حسي را که از آن ها مي خواهيم اجرا کنند مثل حس خوشحالي، ناراحتي، تعجب، ترس، خجالت و ... سپس از کودک مي خواهيم در رابطه با علت حسش توضيح دهد (چرا مي ترسي؟ چرا خوشحالي؟)

۳- بازي با ماسک:کودکان با استفاده از ماسک راحت تر احساسات و هيجانات نهفته خود را بروز مي دهند؛ به عنوان مثال يک کودک خجالتي با استفاده از ماسکي که سمبل شجاعت است، راحت تر نقش يک فرد شجاع را بازي مي کند و با کاهش ترس و اضطراب، خجالتش نيز رفع مي شود.

۴- بازي گفت وگو با خود مقابل آينه:از کودک مي خواهيم در مقابل آينه قرار بگيرد و در رابطه با يک موضوع با خودش حرف بزند، مثلا در رابطه با اين که چرا دعوا کار بدي است و يا اين که در رابطه با يک اشتباهي که کرده است، خودش را راهنمايي کند.

۵- اجراي نقش مسئولان:در اين بازي از کودک مي خواهيم فرض کند که شهردار است و برنامه هاي خود را توضيح دهد. انجام اين بازي در افزايش اعتماد به نفس کودک موثر است.

۶- پانتوميم:زماني که کودک حرف نزند، به تمرکز بيشتري براي مفهوم سازي نقشش از طريق حرکات بدني نياز دارد. اين روش علاوه بر افزايش دقت و تمرکز، باعث يادگيري و آموختن زبان بدن مي شود؛ حرکاتي که بدون استفاده از کلام، مفهوم را مي رساند.

۷- بازي نقش به وسيله عروسک هاي خيمه شب بازي:در اين بازي کودک بدون آن که ديده شود، توسط عروسکي که در دستش کرده، به ايفاي نقش مي پردازد، کودکان مضطرب با اين روش بهتر ارتباط برقرار مي کنند.

۸- بازي هاي خيالي گروهي:از کودکان مي خواهيم چشمان خود را ببندند و فرض کنند در کره ماه قرار دارند و بايد اتفاقاتي را که آن جا رخ مي دهد گزارش کنند، کودکان بدون ديدن يکديگر با هم ارتباط کلامي برقرار مي کنند و اين مهارتي است که تاکنون تجربه نکرده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.54486s, 19q