هشدار نسبت به افت شدید گاز

۱۳۹۲/۱۱/۱۶ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 105170

سلامت نیوز : «ميليون‌ها نفر از هموطنان ما در سرماي بي‌سابقه، چشم انتظار همراهي ما هستند. با صرفه‌جويي فوري و جدي در مصرف گاز، انسانيت، نوع دوستي و همدردي و همراهي خود را نشان دهيم تا از يك تراژدي تلخ انساني پيشگيري كنيم!»

دكتر جواد نوفرستي، عضو شوراي سياستگذاري انجمن جامعه ايمن كشور و كارشناس بهينه‌سازي انرژي و ايمني ساختمان در یادداشتی اختصاصی برای زندگی آورده است: برف و سرما در استان‌هاي شمالي كشور، در 50 سال اخير بي‌سابقه اعلام شده. به نقل از سايت شركت ملي گاز ايران، مصرف گاز كشور در روز 13 بهمن 92 به ركورد بي‌سابقه 570 ميليون متر مكعب رسيد كه 491 ميليون متر مكعب آن در بخش خانگي مصرف شده است و 116 ميليون متر مكعب سهم بخش خانگي استان تهران است. بواسطه اولويت تامين گاز بخش خانگي، گاز تمام يا بيشتر نيروگاه‌ها، پالايشگاه‌ها، صنايع بزرگ و عمده، جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي و ... قطع يا شديدا محدود شده است اما همچنان بحران مصرف بيداد مي‌كند.

شركت گاز اعلام مي‌كند اگر صرفه‌جويي نكنيم، خطر افت فشار و حتي قطعي گاز جدي است.
افت فشار را شب گذشته، نه تنها هموطنان مازندراني و گيلاني بلكه تهراني‌ها هم تجربه كردند.
برق و آب هزاران نفر از هموطنان ما در استان‌هاي شمالي و ديگر استان‌هاي سردسير كشور، به خاطر برف بي‌سابقه قطع شده است. ريـيس محترم جمهور دستور رسيدگي و امدادرساني همه جانبه داده‌اند. ميليون‌ها نفر از هموطنانمان، با خطر افت فشار گاز و حتي قطعي گاز مواجه‌اند.

شدت نگراني و بحران، جدي‌تر و شديدتر از حد تصور ماست

در نظر بگيريم در اين سرماي كم سابقه، برق خانه و محله ما قطع شود، اگر خانه ما با شوفاژ گرم مي‌شود، اگر قطعي برق چند ساعت ادامه يابد، بواسطه قطع برق و كار نكردن پمپ سيستم شوفاژ، خانه ما سرد مي‌شود يا اگر فشار گاز محله و شهرما كم شود، با كوتاه شدن شعله بخاري‌ها و مشعل‌ها و پكيج‌ها و گرم نشدن خانه ما، كم كم مي‌توانيم حس كنيم هموطنان ما در چند استان كه در انتهاي شبكه خطوط گازرساني هستند چه حس و حالي دارند. حال اگر فقط يك شب، گاز خانه و محله ما قطع شود؟ بياييم حداقل در ذهنمان، خود را در چنين فضايي حس كنيم! تا اين اتفاق براي خود ما نيفتد، بدون شك نمي‌توانيم حس و حال واقعي هموطنانمان در سرماي بسيار شديد درك كنيم. (قدر عافيت كسي داند كه به بلا گرفتار آيد)

شدت نگراني و بحران، جدي‌تر و شديدتر از حد تصور ماست. هموطنان ما هم اكنون و همين روزها و شب‌ها منتظر ياري سبز ما هستند. آنها كمك مالي و نقدي و پتو و وسايل گرمايشي و... نمي‌خواهند آنها منتظرند تا ما با كاهش مصرف گاز، كمك كنيم شعله گرما بخش وسايل حرارتي آنها قد بكشد و آنها هم از نعمت گرما بهره مند شوند. سوز شديد سرما، سلامت و جان هموطنان و همنوعان ما را در استانهاي مختلف تهديد مي‌كند. به پاس شعر زيباي سعدي شيرين سخن، بايد بيش از پيش به فكر هموطنانمان باشيم.

بني آدم اعضاي يك پيكرند كه در افرينش ز يك گوهرند

چو عضوي بدرد آورد روزگاز دگـر عضـوها را نمـاند قــرار

چند راهكار ساده و فوري براي كمك به گرم شدن خانه

هم اكنون و در اين ايام سرماي سراسري، وقت و زمان پرداختن به موضوعات مهمي چون چرايي عدم افزايش توليد گاز در 3 سال اخير و دلايل اصلي مصرف بالاي گاز در ساختمان يعني عايق نبودن ساختمان‌ها، راندمان پايين و پرمصرف بودن وسايل انرژي بر و الگوي مصرف و... و همچنين زمان توصيه به جايگزيني لوازم گازسوز پرمصرف و فرسوده، نصب سيستم هوشمند و ترموستات و ... نيست. در اين روزها و شب‌هاي سرد، نيازمند اقدامات فوري و اجرايي ساده هستيم. لذا از تمام خانواده‌ها در کل کشور درخواست مي‌شود ضمن رعايت نكات ايمني و پرهيز از روش‌هاي غير ايمن كه مي‌تواند منجر به حوادث گازگرفتگي و مرگ خاموش شود، به توصيه‌هاي زير عمل كنند:

1. خانواده‌هايي كه از بخاري و آبگرمكن براي تامين گرما و آب گرم استفاده مي‌كنند (يعني 70% خانواده‌هاي ايراني): اگر در منزل چند بخاري روشن داريد، فقط براي چند شب، يك بخاري را خاموش كنيد. درجه بخاري‌ها را كمي كمتر كنيد. لازم نيست درجه ابگرمكن روي الاترين حد باشد، درجه را يك پله يا 5 تا 10% كمتر كنيد.

2. خانواده‌هايي كه از شوفاژ استفاده مي‌كنند (موتورخانه يا پكيج) يعني حدود 20% خانواده‌هاي ايراني: لطفا درجه موتورخانه يا پكيجتان را فقط 5 تا 10 درجه كمتر كنيد و حداقل شير يك رادياتور را ببنديد. دماي 50 تا60 درجه موتورخانه يا حد متوسط دماي پكيج، ضمن اينكه شرايط مطلوب و گرماي مطبوعي براي خانواده ماست، براي بهرمندي هموطنان از گاز براي گرما، كمك بزرگي خواهد بود.

3. همه اعضاي 20 ميليون خانواده ايراني، در منزل لباس گرمتر بپوشند تا لازم نباشد بخاري‌ها و موتورخانه‌ها و پكيج‌ها با حداكثر ظرفيت يا شعله زياد، گاز را بسوزانند. در اينصورت به آساني مي‌توانيم بدون نگراني از سرماخوردگي، 10 تا 20% در مصرف گاز صرفه‌جويي كنيم.

4. همه 20 ميليون خانواده ايراني مي‌توانند براي خواب، از پتو و لحاف گرم بيشتر استفاده كنند تا بتوانند درجه بخاري و ديگر وسايل گازسوزشان را به كمترين حد برسانند.

5. از همه 20 ميليون خانواده ايراني درخواست مي‌شود در اين ايام و اين چند شب بسيار سرد، مدت استفاده از آب گرم در شستن ظرف‌ها و استحمام را كاهش دهند.

6. مديران و روساي سازمان‌ها و دستگاه‌هاي دولتي و مدارس از خاموش بودن سيستم‌هاي حرارتي ساختمان‌ها در ساعات غيرکاري اطمينان حاصل كنند و در ساعات كاري نيز حتما درجه موتورخانه را چند درصدي كاهش دهند. درضمن و بناچار، حتي تعطيلي يک روزه مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات دولتي با فرض خاموشي کامل سيستم‌هاي حرارتي قابل بررسي است. فراموش نكنيم، سرما، سلامت و جان ميليون‌ها هموطن عزيزمان را تهديد مي‌كند.

راهكارهاي عملي و ساده فوق، ‌ضمن كاهش حداقل 20% مصرف گاز در بخش خانگي يعني نزديك 100 ميليون متر مكعب در شبانه‌روز، كمك مي‌كند كه در هيچ نقطه‌اي از كشور، شاهد افت فشار يا قطعي گاز نباشيم تا با پايداري شبکه گاز شهري، همه مشترکين در اين ايام سرد زمستاني، از گاز طبيعي و گرماي مناسب بهرمند باشند و علاوه بر آن، گاز نيروگاه‌ها و پالايشگاه‌ها، صنايع بزرگ و جايگاه‌هاي عرضهCNG هم تامين شود تا بواسطه مصرف سوخت‌هاي جايگزين (مازوت و گازوئـيل در نيروگاه‌ها و پالايشگاه‌ها و صنايع عمده و بنزين در خودروهاي دوگانه‌سوز)،‌ هواي شهرمان آلوده‌تر، مرگ‌آورتر و سرطان‌زاتر نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15311s, 18q