تداوم انتقاد از نحوه توزیع سبد کالا

۱۳۹۲/۱۱/۱۷ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 105187
تداوم انتقاد از نحوه توزیع سبد کالا

سلامت نیوز : مشكلات به وجود آمده در توزيع سبدكالايي باعث شد تا دولت به فكر تغيير مسئول انجام اين پروژه بيفتد. ديروز سخنگوي دولت در جمع خبرنگاران خبر داد در جلسه روز چهارشنبه كابينه، علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعی از سوي رئيس‌جمهور به عنوان مسئول ساماندهي وضعيت موجود و وحدت مديريت بين وزارتخانه تحت مديريتش و وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شد. به نظر مي‌رسد مشكلات مختلفي كه در توزيع سبدكالايي وجود داشت، باعث شد تا حسن روحاني محمدرضا نعمت‌زاده را از مسئوليت ادامه پيگيري و اجراي طرح سبدكالايي معاف كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ نوبخت ديروز تاكيد كرد، قرار شد ربيعي و همكارانش در كنار وحدت مديريت اين موضوع، اطلاع‌رساني‌هاي لازم در اين ارتباط را انجام دهند و اميد داريم با درايت ايشان مشكلاتي كه در راستاي اجراي اين موضوع پيش آمده است، حل شود. به نظر مي‌رسد جدا از توزيع بسيار نامناسب سبدكالايي در روزهاي گذشته كه باعث انتقادهاي بسياري به دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولي اين موضوع شد، عدم تخصيص سبدكالايي به كارگران هم در اين موضوع دخيل باشد و علي ربيعي به عنوان وزير كار و رفاه اجتماعي به عنوان مسئول تازه اين طرح حاشيه‌ساز، موظف خواهد بود كه تخصيص سبدكالايي به كارگران را هم بررسي كند.

نكته‌اي كه محمدباقر نوبخت هم به شكل تلويحي آن را تاييد كرد و با اشاره به برخي مباحث مطرح شده مبني بر اينكه عده‌اي از مردم كه داراي شرايط دريافت اين سبدكالا بودند، آن را دريافت نكرده‌اند، گفت: «ان‌شاءالله دكتر ربيعي و همكاران‌شان مطالعات كافي را در اين ارتباط خواهند داشت تا تبعيضي در اين ارتباط صورت نگيرد.» او با اشاره به اهميت سلامت و امنيت غذايي مردم براي دولت و اقداماتي كه دولت در اين راستا انجام داده است، اضافه كرد: «تلاش براي رفع تحريم‌هاي ظالمانه، از اقدامات اساسي دولت بود و دولت در كنار حل مشكلات اساسي اقتصادي مردم، به‌دنبال حل مشكلات مقطعي مردم در اين زمينه بود و در واقع نگاه به روابط بين‌الملل، دولت را از سفره معيشت مردم غافل نكرد و در اين ارتباط بحث سبدكالا را مطرح كرد و به پيش برد.

همانطور كه مي‌دانيد، از مصوبات دولت اين بود كه ما بتوانيم در دو مرحله دو سبدكالا را تا پايان سال به جامعه هدف تقديم كنيم.» نوبخت با بيان اينكه «جامعه هدف براي دريافت اين سبدكالا ابتدا مددجويان كميته امداد و بهزيستي بودند و سپس اقشار ديگري از جمله كاركنان دولت نيز به اين جامعه هدف اضافه شدند»، گفت: «در ادامه آن، بحث دريافت اين سبدكالا از سوي كارگران نيز مطرح شد و جامعه هدف گسترش پيدا كرد. البته منابع مالي لازم نيز با وجود تمام مضيقه‌هايي كه در دولت وجود داشت، تامين شد.»

مشکل از وزارت صنعت بود

در همين حال رئيس كميسيون اجتماعي مجلس گفت: «وزارت صنعت تجربه كافي براي انجام كار توزيع سبدكالا را نداشت و انجام كار توسط وزارت صنعت اشتباه بود و پس از بروز نابساماني‌ها در توزيع سبدكالا كار به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي واگذار شد.» او معتقد است، متاسفانه شأن مردم در جريان توزيع سبدكالا حفظ نشده و اقشار نيازمند به درستي شناسايي نشده‌اند.

عبدالرضا عزيزي با اشاره به توزيع نامناسب سبدكالا در كشور گفت: «اگرچه نفس توزيع سبدكالا ميان مردم خوب است اما اين موضوع به درستي مديريت نشده است و بعضا شاهد هستيم كه اين سبدكالا به اقشار مرفه اختصاص يافته و اقشار نيازمند از دريافت آن محروم مانده‌اند.» به گفته رئيس كميسيون اجتماعي مجلس، كارگران، روستائيان، عشاير، ايثارگران، اقشار نيازمند و همه كساني كه حقوق دريافتي آنها زير يك ميليون تومان است بايد مشمول دريافت سبدكالا شوند و علاوه بر اين بايد حرمت آنها نيز حفظ شود.

توضيح ربيعي درخصوص سبدكالايي

ديروز و پس از اينكه ربيعي از سوي رئيس‌جمهور به عنوان مسئول اجراي طرح سبدكالايي شناخته شد، تاكيد كرد بايد پيش از توزيع سبدكالايي آمادگي لازم را براي توزيع سبدكالا ايجاد مي‌كرديم و پيش‌بيني چنين استقبالي را نداشتيم. وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه در مرحله نخست بيش از ۹ ميليون خانوار سبدكالا مي‌گيرند، گفت: «زمان مرحله دوم به زودي اعلام مي‌شود.» به گزارش روابط‌عمومي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، علي ربيعي درباره هدف دولت از توزيع سبدكالايي، گفت: «دولت توزيع سبدكالايي را با هدف ايجاد امنيت غذايي در دستور كار خود قرار داده است و اين سبد در چند مرحله توزيع خواهد شد. شايد بهتر بود به عنوان وزير رفاه اجتماعي پيش از اجراي طرح، اطلاع‌رساني لازم را براي مردم در اين زمينه انجام مي‌داديم. بايد ضمن ايجاد زيرساخت‌هاي بانكي براي اجراي چنين طرح بزرگ و گسترده‌اي، آمادگي لازم را فراهم مي‌كرديم، هر چند تهيه و تامين اقلام مورد نياز براي توزيع اين سبد نيز به زمان زيادي نياز داشت.»

ربيعي درباره مرحله دوم طرح سبدكالايي نيز گفت: «در مرحله دوم، بخش ديگري از كارگران تامين‌اجتماعي، مستمري بگيران و عده‌اي ديگر از كارمندان مشمول تامين‌اجتماعي كه در دولت شاغل هستند، مي‌توانند سبدكالا دريافت كنند. در مرحله نخست بيش از 9 ميليون خانوار از اين سبد بهره‌مند مي‌شوند كه تاكنون يك ميليون نفر كالا دريافت كرده‌اند؛ ضمن آنكه مرحله دوم،زماني كه پنج تا شش ميليون خانوار از ذي‌نفعان مرحله نخست سبدكالاي خود را دريافت كنند، آغاز خواهد شد. در برخي از ادارات دولتي تعدادي از كارمندان اين سبد را گرفته و اسامي عده‌اي ديگر از آنها منظور نشده است ولي در مرحله دوم كارمنداني كه هنوز سبدكالا دريافت نكرده‌اند، مشمول طرح خواهند شد.»

او درباره مراكز توزيع سبدكالا هم تاكيدكرد، برخي از مراكز سنتي توزيع كالا نظير اتكا، اتحاديه امكان، فروشگاه‌هاي شهروند و رفاه وظيفه توزيع سبدكالا را برعهده دارند. ربيعي با اشاره به طولاني بودن صف‌هاي دريافت سبدكالا در برخي از شعب گفت: هماهنگي‌هايي با وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين زمينه انجام شده و قرار است تعداد دستگاه‌هاي كارتخوان (pos) در اين فروشگاه‌ها را افزايش دهيم. ربيعي با بيان اينكه به زودي زمان اجراي مرحله دوم طرح اعلام مي‌شود، تاكيد كرد، تصور نمي‌شد كه مردم اين همه از اجراي طرح توزيع سبدكالا استقبال كنند اما به هر حال به مردم اطمينان مي‌دهيم كه محدوديت زماني براي دريافت سبد نداريم و سبد آنها طلبي در دست دولت است كه به آنها داده خواهد شد.

شكايت نمايندگان مجلس به كميسيون اصل نود

اما به نظر مي‌رسد حاشيه‌هاي اين طرح تمامي ندارد. ديروز رئيس كميسيون اصل نود مجلس هم از شكايت نمايندگان به اين كميسيون درخصوص سبدكالايي خبر داد. احمد پورمختار در گفت‌وگو با خانه ملت با بيان اينكه شكايت‌هاي اعلام شده به كميسيون اصل نود، درخصوص سبدكالا، بيشتر از سوي نمايندگان استان‌هاي شمالي كشور بوده است، تاكيد كرده است، شكايت‌ها در رابطه با خود اصل توزيع سبدكالا نيست و بيشتر در مورد علت استفاده نكردن دولت از برنج ايراني در سبدكالايي است كه موضوع بررسي شكايت نمايندگان مجلس از سبدكالايي دولت، به كميته اقتصادي كميسيون اصل نود ارجاع شده است. جدا از شكايت به اين كميسيون، نمايندگان مجلس در اظهارات جداگانه‌اي به انتقاد از شيوه اجراي توزيع سبدكالايي پرداختند.

حجت‌الله سوري نماينده مردم سلسله و دلفان يكي از آنها بود. او با اشاره به سردرگمي و درگيري ذهني مردم در نتيجه نحوه تخصيص سبدكالا، گفت: «تماس‌هاي مكرر مردم به نمايندگان‌شان در مجلس در اعتراض به تبعيض صورت‌گرفته در مورد واگذاري سبدكالا نشان‌دهنده تشويش در همه نقاط كشور است.‌ دولت بايد در نحوه تخصيص سبدكالا تجديدنظر كرده و ثابت كند كه توانايي اداره امور به‌ويژه در حوزه هدفمندسازي يارانه‌ها را دارد.» سوري با اشاره به همزماني عرضه سبدكالا با بررسي بودجه 93 در مجلس به فارس گفت: «نمايندگان در اين شرايط نمي‌دانند پيگير بحث بودجه باشند يا پيگير حواشي سبدكالا در حوزه‌هاي انتخابيه‌شان. مردم از نحوه توزيع سبدكالا ناراضي هستند و مدام اين نارضايتي را به نمايندگان منتقل مي‌كنند كه اين امر موجب مشغول شدن ذهن نمايندگان مجلس هم شده است. در شرايطي كه بعضا شنيده مي‌شود بعضي فروشگاه‌ها از عرضه كالا خودداري مي‌كنند يا ميان مردم در صف دريافت سبدكالا درگيري رخ مي‌دهد، به ذهن مي‌رسد كه اصلا بهتر بود اكنون سبدكالا را نمي‌دادند.»

به اعتقاد او، بعداز سال‌ها ثبات اقتصادي، ديگر در شأن مردم ما نبود كه با اين شيوه كالا دريافت كنند و اينكه ميزان و معيار واگذاري سبدكالا اصلا معلوم نيست كه باعث شده اين بحران، كل نظام را تحت تاثير قرار داده است. سيدعبدالكريم هاشمي نماينده مردم ميناب در مجلس شوراي اسلامي هم در گفت‌و‌گو با فارس در مورد واكنش مردم به نحوه تخصيص سبدكالا گفت: «مردم به‌شدت به شيوه كنوني معترضند، زيرا كشاورزان و كارگراني كه به‌طور رسمي در استخدام دولت نيستند، مشمول سبدكالا نشده‌اند، در حالي كه بسياري از آنها جزو طبقات ضعيف جامعه هستند.» او با اشاره به اينكه سبدكالا به‌صورت كارگري و كارمندي تعريف شده است،‌ اضافه كرد: «اگر بودجه اين سبد از بيت‌المال تخصيص داده شده است، بايد همه اقشار ملت از آن برخوردار شوند نه آنكه آن كارگر دستفروش، كارگر ساختمان و آن كشاورز و باغداري كه تحت پوشش بيمه نيستند، مشمول سبدكالا نشوند و به‌جاي آنها سبد به دهك‌هاي نسبتا مرفهي تعلق گيرد كه دريافت يا عدم دريافت اين مقدار گوشت و برنج برايشان تفاوتي ايجاد نمي‌كند.» هاشمي با تاكيد بر اينكه آن دسته از مردم كه سبدكالا به آنها تعلق گرفته است نيز از شيوه توزيع رضايت ندارند، گفت: «تعداد فروشگاه‌هاي توزيع‌كننده محدود است.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36284s, 19q