بيمه سالانه سلامت يك روستايي 21 هزار تومان است!

۱۳۹۲/۱۱/۱۷ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 105195
بيمه سالانه سلامت يك روستايي 21 هزار تومان است!

سلامت نیوز : همه از مهاجرت‌هاي زياد به شهرها به‌ويژه تهران خسته‌‌ شده‌اند. بعضي‌ها هم به اين فكر افتادند كه صورت‌ مسئله را به كل پاك كنند و معتقد بودند بايد پايتخت عوض شود. با خودشان گفته بودند، مي‌رويم يك شهر ديگر و آنجا را آباد مي‌كنيم و مي‌گوييم اينجا پايتخت است. اما به اين فكر نكردند كه بودجه‌اي كه مي‌خواهند به اين جابه‌جايي اختصاص دهند را مي‌توانند به آباداني و دادن امكانات به ساكنان روستاها و شهرهاي كوچك اختصاص دهند. اينطوري ديگر نيازي نيست مردم را از تهران بيرون كنيد. آنها با ميل و رغبت عطاي تهران پر از دود، صدا، آلودگي و مشكلات را به لقايش مي‌بخشند و به شهر‌هاي كوچك و روستاها مي‌روند تا با اعصابي راحت و امكانات بهتر زندگي سالمي را شروع كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ اصلا همين نبود امكانات باعث شده كه رئيس كل سازمان نظام‌پزشكي ايران براي به خطر افتادن سلامت روستاييان هشدار جدي مي‌دهد و آژير خطر را به صدا درمي‌آورد. دكتر عليرضا زالي در اين مورد مي‌گويد: 6 هزار پزشك در روستاهاي كشور مشغول خدمت هستند كه با توجه به رقم دريافتي‌اي كه دارند، تاكنون دو هزار نفر از اين پزشكان از مدار فعاليت در روستاها خارج شده‌اند و اين نگران‌كننده است. رقم دريافتي اين پزشكان، آنقدر پايين است كه دو هزار پزشك روستايي از مدار خارج شده‌اند. ميزان پرداختي به پزشكان روستايي در سال 84 به اندازه‌اي خوب بود كه پزشكان براي رفتن به مناطق روستايي با هم رقابت داشتند اما متاسفانه روند افزايش تعرفه‌هاي آنها از سال 86 به بعد، خيلي كند شد و تا حدودي نيز ثابت ماند. رقم دريافتي پزشكان روستايي كه حداكثر 1.5 تا 2 ميليون تومان است.

در سال‌هاي 84 تا 86، پرداختي به آنها مناسب بود اما كم‌كم اين روند معكوس شد. رئيس كل سازمان نظام‌پزشكي ايران نسبت به خالي شدن روستاها از پزشك هشدار داد و افزود: ما 22 ميليون روستايي داريم كه سلامت آنها از اهميت بالايي برخوردار است كه نبود پزشك در اين مناطق، مي‌تواند زنگ خطر جدي براي سلامت روستاييان كشور باشد. براي اينكه بتوانيم از خروج پزشكان روستايي جلوگيري كنيم، بايد انگيزه ماندن آنها را افزايش دهيم.

دكتر مراد هاشم‌زهي با اشاره به اينكه براي افزايش تعرفه‌هاي پزشكان روستايي لايحه‌اي به مجلس ارائه نشده است، به تهران امروز مي‌گويد: نمايندگان مجلس با مردم حوزه‌هاي خود در ارتباط هستند به‌ويژه در حوزه بهداشت و درمان. در صحن مجلس هم خيلي به آن پرداخته شد و مسئولان اين حوزه تذكر و سوال و جواب شدند. هميشه مردم از وضعيت سلامت خود نگران هستند و بايد توجه ويژه‌اي به بهداشت شود. خوشبختانه در وضعيت كنوني دولت با پيگيري‌هاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس، وزير و حتي رئيس‌جمهور وضعيت سلامت در اولويت قرار گرفته است. اين باعث شده كه طرحي مطرح شود كه تعهداتي از كساني كه در رشته‌هاي تخصصي و دانشجويان رشته پزشكي پذيرفته مي‌شوند گرفته مي‌شود كه با آگاهي از كمبود‌هاي امكانات به روستاها رفته و به خدمت بپردازند. پزشكان تافته جدابافته نيستند. پزشكان انتظار خارج از عرف و شرع از جامعه ندارند. شرايط بايد به‌گونه‌اي باشد كه پزشكان در روستاها ماندگار باشند. انگيزه ماندن پزشك در روستاها كم بوده به دليل مسائل زمينه‌اي كه وجود دارد و فقط متعلق به الان نيست بلكه قبلا هم اين مشكل وجود داشته است. چنين چيزي واقعيت ندارد كه پزشكان براي رفتن به مناطق محروم با هم رقابت مي‌كردند.

نايب رئيس اول كميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاكيد بر اينكه در گذشته تعرفه‌هاي پزشكان شهر و روستا يكي بود، ادامه مي‌دهد: وقتي تمايل پزشكان عمومي در روستاها شد، وقتي بود كه با پزشك‌هاي خانواده قرارداد بستند. قراردادها هنوز هم بسته مي‌شود ولي به مرور به‌ويژه در سال‌هاي اخير با تورم و گراني‌ها پزشكان خانواده و متخصصان در روستاها وضعيت خود را با پزشكان عمومي ساكن شهرهاي بزرگ مقايسه مي‌كنند و مي‌بينند از نظر امكانات رفاهي و پيشرفت،‌ حتي سال‌هايي كه اين پزشكان بيشتر درس خوانده‌اند تا بتوانند تخصص بگيرند، در شرايط مساوي نيستند. پزشكاني كه به روستاها مي‌روند وضعيت متفاوتي دارند.

بالاخره پزشكي كه 26-27 سال تحصيل‌كرده انگيزه اصلي‌اش اين بوده كه پيشرفت كند و درس بخواند،‌حالا بايد به يك مركز بهداشتي- درماني برود كه در دورترين روستاي كشور قرار دارد. همسرش از ادامه تحصيل باز بماند و فرزندش نتواند تحصيل كند يا در رقابت‌هاي فشرده‌اي كه بقيه‌ دانش‌آموزان در شهر‌هاي بزرگ دارند، نتواند شركت كند. اينها شرايطي است كه پزشك در روستا با آن مواجه است.بايد كاري كنيم كه اين پزشكان از امكانات خوبي برخوردار شوند. چرا بايد ميزان دريافتي پزشك خانواده‌اي كه در روستا با اين شرايط كار مي‌كند و پزشك خانواده شهري يكي باشد؟ به همين دليل است كه پزشكان تمايل دارند كه در شهر خدمت كنند. پزشكان خانواده شهري با كار كمتر، درآمد بيشتري دارند، امكانات بهتري براي پيشرفت علمي و ارتقاي خود و فرزندان‌شان دارند. اين موضوع تاثير زيادي بر كم‌شدن خدمت پزشك روستايي مي‌گذارد. البته اين را هم بايد بدانيم كه پزشكان روستاها كار خود را به درستي انجام مي‌دهند. اما اگر قرار باشد انتظار داشته باشيم عمر خود را در روستاهاي دوردست بگذرانند بايد امتيازات و امكاناتي داد كه ماندگار بمانند.

وي در پايان با اشاره به اينكه مسئولان بايد واقع‌بين باشند، مي‌گويد: آنها فقط در اين وادي نباشند كه با چوب، چماق، غل و زنجير يا تحكم كسي را در يك منطقه نگه‌دارند. بلكه عاقلانه بايد امكانات را برايشان فراهم كنند تا ظلمي كه در حق اين پزشكان مي‌شود در مقايسه با امكانات، رشد و پيشرفت كه در شهرهاي بزرگ‌تر هست، جبران شود و حداقل چند سالي را در روستاها و شهرهاي كوچك خدمت كنند و بعد براي ادامه تحصيل فرزندان‌شان به شهرها بيايند.

آموزش عالي را غيرواقعي گسترش داده‌ايم

دكتر حسينعلي شهرياري نيز با بيان اينكه متاسفانه پولي كه به پزشكان در مناطق روستايي مي‌دادند با اين طرح‌هاي جديدي كه قرار است اجرا شود كمتر از پولي است كه به پزشكان در شهرها مي‌دهند، به تهران امروز مي‌گويد: طبيعي است كه پزشكان دوباره به سمت شهرها بازگردند. در سال آينده با اين اعتباراتي كه مجلس تصويب كرده پزشكان روستا قطعا بايد درآمد قابل‌توجهي داشته باشند و حتي بيشتر از پزشكاني كه در شهر خدمت مي‌كنند تا انگيزه‌اي شود تا پزشكان در روستا ماندگار شوند.

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه مي‌افزايد: بايد حقوق اين افراد را افزايش داد و واحد مسكوني كه در آن زندگي مي‌كنند بايد تجهيز شده و در شأن يك پزشك آماده شود تا بتوانند در آنجا بمانند.

در قانون برنامه پنجم پيش‌بيني شده كه نيازبندي شود و آمايش سرزميني بايد انجام شود و با توجه به نياز يك منطقه دانشجو بگيرند. اينطوري فارغ‌التحصيلان را زياد مي‌كنيم بدون آنكه بدانيم بازار كار براي آنها وجود دارد يا خير؟ اين باعث مي‌شود كه جوانان ما بروند تحصيلكرده شوند. كسي هم كه تحصيلكرده شد فكر مي‌كند بايد در شأن تحصيلاتش امكانات كار برايش فراهم شود. ما وضعيت آموزش عالي را غيرواقعي گسترش داده‌ايم. اين درصد زياد تحصيلكرده بيكار صدمه مي‌زند هم به خانواده‌ها و هم به خود جوانان. در قانون برنامه پنجم اين پيش‌بيني شده بود كه رعايت شود ولي متاسفانه فضاهاي سياسي و چانه‌زني‌ها و لابي‌گري‌ها باعث شد كه اين اتفاق نيفتد و شاهد بيش از يكهزار دانشگاه آزاد و غيرانتفاعي، دولتي و پيام‌نور در كشور باشيم و بدون حساب و كتاب آموزش عالي را گسترش مي‌دهيم.

پزشكان با استرس كار مي‌كنند

دكتر رضا لاري‌پور نيز با اشاره به تغيير نكردن تعرفه‌هاي پزشكان در روستاها به تهران امروز مي‌گويد: اين پزشكان كه ديدند جذابيت كار در روستاها از بين رفته به همين دليل فضا را خالي كردند. خوشبختانه وزير بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در حال حاضر به اين نكته اذعان دارد كه پزشكان ما باهوش هستند. اين تفكر نابخردانه‌اي است كه بخواهيم پزشك در روستا با شرايط سخت، بدون امكانات و حقوق كم كار كند. اين فرد به جاي ماندن در چنين شرايطي به تهران يا شهر بزرگي مي‌آيد و قيد طبابت را مي‌زند و حرفه ديگري را شروع مي‌كند مطمئنا به اندازه يك يا دوميليوني كه قرار است در روستا بگيرد درآمد خواهد داشت تا زندگي‌اش بگذرد. اين است كه خيلي از پزشكان از مدار خدمت به روستاها خارج شدند. بيشتر پزشكاني كه در روستاها هستند مجبورند براي گذراندن طرح خود به آنجا بروند و پس از آن ماندگار نمي‌شوند، بنابراين وزارت بهداشت مجبور است كه تمهيدات و جذابيت‌هاي بيشتري را براي ماندگاري آنها در نظر بگيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76834s, 19q