آیا کاهش وزن در دوره شیردهی مجاز است؟

۱۳۹۲/۱۱/۱۸ - ۰۸:۳۶ - کد خبر: 105229
آیا کاهش وزن در دوره شیردهی مجاز است؟

سلامت نیوز: از آنجا که در دوره بارداري معمولاً اندام خانم‌ها دچار تغييراتي مي‌شود، بعد از زايمان تمايل دارند به وزن قبل از بارداري خود برگردند. سوال بسیاری از آنان این است که آیا می‌توان رژیمی برای کاهش وزن در دوره شیردهی داشت؟


در طي 4 هفته اول بعد از زايمان، نبايد رژيم کم‌کالری یا کاهش وزن گرفته شود. همچنين محدوديت انرژي جايز نيست؛ زیرا بدن نيازمند انرژي کافي است تا آن چه در زمان تولد نوزاد از دست رفته است بازيابد و نياز کودک تأمين شود.


سیر کاهش وزن آهسته در دوره شیردهی
پس از ماه اول، رژیم کاهش وزن برای مادر مضر نیست، ولی باید توجه داشت که سیر کاهش وزن مادر در دوره شیردهی باید آهسته باشد. به عبارت دیگر وزن کم کردن در دوره شیردهی، اصول خاص خود را دارد. معمولا نصف انرژی که برای تولید شیر در بدن مادر لازم است از چربی ذخیره شده در بدن مادر در دوره بارداری و نصف دیگر از رژیم غذایی دریافتی مادر تامین مي‌شود، بنابراین اگر مادری بخواهد در زمان شیردهی‌اش با سرعت و بی‌رویه وزنش را پایین بیاورد، بطور حتم نتیجه‌ای نمی‌گیرد و بدین ترتیب هم برای خودش مضر است و هم احتمال اختلال در فرآیند شیردهی و پیامدهایی برای شیرخوار وجود خواهد داشت.


حد مجاز کاهش وزن در دوره شیردهی
در زمان شیردهی مادران نباید بیش از دو کیلوگرم در ماه وزنشان را پایین بیاورند و حفظ تعادل تغذیه‌ای در این افراد بسیار مهم است. بطور کلی رژیم غذایی دوره شیردهی باید بسیار ملایم باشد. علاوه بر این شیر دادن مادر به نوزاد کمک قابل توجهی به بازگشت وزن طبیعی مادر خواهد نمود، زیرا همانطور که ذکر شد نیمی از انرژی که برای تولید شیر در بدن مادر لازم است از چربی ذخیره شده در دوران بارداری باید تامین شود. تحقیقات اخیر نشان‌دهنده ارتباط مستقیمی بین شیردهی و کاهش وزن پس از زایمان است. مطالعه‌ای که با مشارکت ۲۵ هزار مادر شیرده انجام گرفته نشان داده است که مدت شیردهی و غلظت شیر نقش مهمی در افزایش متابولیسم و کاهش وزن دارد. بر اساس این تحقیق، زنانی که مدت زمان بیشتری به کودک خود شیر داده‌اند، وزن بیشتری را از دست داده‌اند.


رژيم غذايي سخت و غير‌اصولي نگيريد
خانم‌های شیرده نبايد رژيم غذايي سخت و غير اصولي بگيرند. تنها کاري که زنان شيرده براي داشتن يک رژيم غذايي مناسب بايد انجام بدهند تا نه در شيردهي آنها اختلال ايجاد شود و نه وزن و تناسب اندامشان به هم بخورد، اين است که از رژيم غذايي کم‌چرب استفاده کنند و از مصرف چيپس، نوشابه، شيريني، گوشت پرچرب و لبنيات پرچرب پرهيز کنند و سعي نمايند در برنامه غذايي روزانه خود ميوه و سبزي‌جات فراوان، غلات سبوسدار، گوشت کم‌چرب و لبنيات کم‌چرب بگنجانند. جالب است بدانيد که نتايج يک مطالعه جديد نشان مي‌دهد خانم‌هاي چاق مي‌توانند در اين دوران با کاهش مصرف شيريني، شکلات و غذاهاي آماده به کاهش وزنشان کمک کنند، البته برای تنظیم چنین برنامه‌ای که هدف آن کاهش وزن است بهتر است که از مشاوره یک متخصص تغذیه نیز سود ببرند.


مادران شیرده نکات زیر را به خاطر بسپارند:

مشاوره با متخصص تغذيه
شما می‌توانید پس از ماه اول شیردهی تلاش برای بازگشت به وزن طبیعی خود را شروع نمایید، البته نیازهای تغذیه‌ای شما در این دوره با زمان‌های دیگر متفاوت است. از طرف دیگر سرعت کاهش وزن مادر شیرده با حالات معمولی، قطعا متفاوت خواهد بود، لذا تنظیم انرژی و ریزمغذی‌های لازم و نیز رژیم غذایی مطلوب در دوره شیردهی باید توسط متخصص تغذیه صورت گیرد.


عجله نداشته باشيد
وزن اضافي در مدت 9 ماه حاصل شده است. پس منطقي است که براي برگشت به حالت اوليه، به چند ماه وقت نياز است، بنابراین هیچگاه نباید از چاقی و افزایش وزن ناشی از حاملگی خود هراس داشته باشید. هیچوقت -حتی پس از افزایش وزن دوره بارداری- برای جلوگیری از عوارض جانبی چاقی و بیماری‌های متابولیک دیر نخواهد بود. علاوه بر این توصیه اکید متخصصان آن است که قبل از آنکه قصد بارداری مجدد داشته باشید حتما وزن خود را به حد مطلوب بازگردانید.


فيبر
افزايش مصرف منابع فيبر مانند ميوه‌هاي تازه، سبزي‌جات خام، غلات و نان‌هاي سبوسدار نه تنها موجب بهبود تغذيه مي‌گردد، بلکه به کاهش وزن نیز کمک می‌کند.


ميزان انرژي
اگرچه نیاز مادر شیرده به انرژی بیش از مادران غیر‌شیرده است، ولی میزان این افزایش نباید بیش از حد باشد. تا یک ماهگی کودک، میزان نیاز اضافی مادر به کالري 450 کیلوکالری در روز است. این رقم در دو ماهگي 530 کیلوکالری و در سه ماهگي 570 کیلوکالری می‌باشد. زمانی که مادر غذای کمکی را برای کودک شروع می‌کند این میزان به 480 کیلوکالری و در بالاتر از 6 ماهگی به 240 کیلوکالری می‌رسد.


ورزش منظم
عامل مهم دیگر برای بازگشت به وزن و اندازه بدن قبل از بارداری، ورزش منظم است، لذا مادر شیرده باید ورزش کند تا فرم بدنش به حالت قبل از بارداری برگردد. هیچ عجله‌ای در کار نیست، اگرچه بسیاری از زنان احساس خستگی زیادی می‌کنند و برخی نیز دچار استرس پس از زایمان هستند، اما ورزش منظم و قابل تحمل هم به کاهش وزن کمک می‌نماید و هم آن که در بهبود اختلالات خلقی کمک‌کننده است. از طرف دیگر اگر نمی‌توانید تمام روز را فعالیت بدنی داشته باشید نباید احساس گناه کنید، چراکه بطور طبیعی با مسوولیت‌های شما این انتظارطبعا منطقی و شدنی نمی‌باشد. تنها از بین فعالیت‌های بدنی، کاری را انجام دهید که به شما احساس بهتری می‌بخشد. داشتن پیاده‌روی حتی در منزل را شروع نمایید. کمی فعالیت، بهتر از فعالیت نداشتن است و صرف کمی وقت در روز برای خودتان، برای بازگشت به وضعیت قبلی بسیار با‌اهمیت خواهد بود.

منبع: دنیای تغذیه

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.08432s, 19q