در واکنش به لیست زیرمیزی بگیران:

شأن «خانه ملت» اجل از افشاگري است

۱۳۹۲/۱۱/۱۸ - ۰۸:۵۴ - کد خبر: 105232
شأن «خانه ملت» اجل از افشاگري است

سلامت نیوز: موضوع مطالبه و دريافت مبالغ خارج از تعرفه‌هاي مصوب يا به اصطلاح معروف زيرميزي توسط برخي از پزشکان، بحث جديدي نيست و از مدت‌ها پيش به شيوه‌هاي گوناگون در محافل و رسانه‌ها مطرح بوده است...

دکتر شهاب‌الدين صابونچي در هفته نامه سپید نوشت: موضوع مطالبه و دريافت مبالغ خارج از تعرفه‌هاي مصوب يا به اصطلاح معروف زيرميزي توسط برخي از پزشکان، بحث جديدي نيست و از مدت‌ها پيش به شيوه‌هاي گوناگون در محافل و رسانه‌ها مطرح بوده است...

همواره هم دولت از آن انتقاد کرده، هم مجلس، هم قوه قضاييه، هم نظام‌پزشکي و هم مردم. شايد درباره هيچ موضوعي چنين اتفاق‌نظري بين دستگاه‌ها و بخش‌هاي مختلف وجود نداشته باشد! اما همين موضوع اين روزها خود به موضوع اختلاف جديدي بين اين گروه‌ها تبديل شده است. مجلس و بخش قابل‌توجهي از مردم يا افکار عمومي از اتفاقي که افتاده حمايت مي‌کنند و دولت و نظام‌پزشکي منتقد آن هستند. دستگاه قضا هم فعلا ترجيح داده سکوت اختيار کند و در اظهارنظر عجله‌اي نداشته باشد، اما ماجرا از چه قرار است و بحث بر سر چيست؟

در ادامه سريال تعرفه‌ها و زيرميزي و پرداخت از جيب مردم و ... مجلس و وزارت بهداشت براي رسيدگي و برخورد قاطع با اين مقوله و پرهيز از ملاحظات و مصلحت‌هاي معمول توافق کرده بودند و کار در اين مسير در جريان بود اما يکباره خبرگزاري خانه ملت در روز جمعه خبري را روي پايگاه اينترنتي خود قرار داد که به سرعت مورد توجه قرار گرفت و بازتاب يافت. در اين خبر در ذيل تيتر جنجالي و در عين حال جذاب «ليست پزشکان دانه‌درشت زيرميزي بگير/همه چيز درباره ليست سياه پزشکان سرشناس» آمده بود: «طي هفته‌هاي اخير حسن روحاني رييس‌جمهور کشورمان با حضور در مراسم جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي، پزشکان را به الگوبرداري از زکرياي رازي دعوت کرد و يادآور شد اين شيميدان بزرگ معتقد است پزشکي حق دارد به درمان بيمار بپردازد که علم و اخلاق لازم براي اين کار را داشته باشد؛ اين نشان‌دهنده آن است که جامعه سلامت بايد بخشي از تحقيقات خود را به مسائل اخلاقي و جامعه‌شناسي اختصاص دهد.

چندسالي است که بحث زيرميزي پزشکان و درآمدهاي ميليوني آنها مانند آتش زير خاکستر است و هرازگاهي شعله‌ور مي‌شود و دوباره فرو مي‌نشيند. اين درحالي است که برخي معتقدند طرح اين مساله به حيثيت جامعه پزشکي لطمه مي‌زند و حتي در کيفيت خدمات پزشکي نيز تاثيرات نامطلوبي دارد اما عده‌اي ديگر بر اين باورند اين پديده هرچند تلخ و گزنده اما واقعيتي است که به دليل حفظ حرمت و اعتبار جامعه پزشکي بايد در ابعاد گوناگون مورد رسيدگي قرار گيرد.

متاسفانه امروزه آنچه که پديده زيرميزي را بيش از پيش زشت و ناپسند جلوه داده وجود دانه درشت‌هايي است که با دريافت‌هاي کلان از بيماران، الگويي براي ديگر پزشکان شده‌اند و به دليل توانايي در تخصص پزشکي، به خود اجازه مي‌دهند بدون هيچ ابايي مبالغي بين 30 تا 60 ميليون از بيماران دريافت کنند. اين افراد که اشخاص صاحب‌نام در حوزه تخصصي خود هستند و با شيوه‌هاي مختلفي از جمله داشتن حساب بانکي متعلق به شخصي ديگر، خواهان اين مبالغ‌اند با چنان ظرافتي اقدام به دريافت زيرميزي مي‌کنند که به سختي مي‌توان تخلفات را شناسايي و اين افراد را متهم به اقدامات غيرقانوني کرد.

از سوي ديگر بيماراني که ناچار به پرداخت اين مبالغ هستند از اعتراض و علني کردن پرداخت زيرميزي امتناع مي‌کنند زيرا معتقدند اگر دوباره گذارشان به اين پزشک بيفتد از ارائه خدمات مطلوب بي‌بهره مي‌مانند و همين ترس باعث فرار از اعلام اسامي پزشکان مربوطه از سوي بيماران مي‌شود.

همه اين فجايع در سايه برخي بيمارستان‌ها رخ مي‌دهد که نام خصوصي بودن را يدک مي‌کشند؛ به نظر مي‌رسد برخي پزشکان اين بيمارستان‌ها با وجود داشتن آيين‌نامه‌هايي مبني بر دريافت نکردن مبالغ اضافه از بيمار، به مفاد آن اهميت نمي‌دهند و با سهولت از کنار آن عبور مي‌کنند.

پديده زيرميزي درحالي بين تعدادي از پزشکان مجرب اتفاق افتاده که اين گمان در اذهان شکل مي‌گيرد که شايد روساي بيمارستان‌ها نيز با اين پزشکان جيب يکساني دارند و به قول معروف شايد دستشان با پزشکان در يک کاسه باشد. با پيگيري‌ و بررسي‌هاي ميداني، به فهرستي دست پيدا کرديم که نام 14 پزشک اسم و رسم‌دار در حوزه درمان به چشم مي‌خورد اما نکته قابل‌تامل معرفي نکردن اين افراد و رفتاري صلح‌جويانه از سوي مسئولان براي برخورد با آنهاست.

همچنين داشتن ليست سياه پزشکان صاحب‌نام از سوي مسئولان وزارت بهداشت و ممانعت از معرفي آنها سوال‌هاي زيادي در ذهن مردم به جا مي‌گذارد، به راستي دليل ممانعت از معرفي نام اين افراد چيست؟ و در انتها نيز فهرستي شامل اسامي 14 پزشک متخصص (به صورت حروف اختصاري) همراه با رشته تخصصي ايشان آورده شده بود.

همان‌طور که قابل‌پيش‌بيني بود اين خبر بلافاصله در رسانه‌ها و محافل پزشکي انعکاس يافت و واکنش‌هايي را هم برانگيخت. اکثر قريب به اتفاق ديدگاه‌هاي ارائه‌شده از سوي مسئولان وزارت بهداشت، نظام‌پزشکي و انجمن‌هاي علمي و تخصصي هم حاوي انتقاداتي به اين اتفاق بود و در اين مطالب، ضمن بيان نکاتي مانند اينکه برخي از اين پزشکان مدت‌هاست خارج از کشور هستند و طبابت نمي‌کنند يا اينکه بعضا رشته تخصصي ايشان اشتباه ذکر شده و اين نشانه پايين بودن دقت و اعتبار خبر مذکور است، از اين بابت که اخبار اين‌چنيني رابطه و اعتماد متقابل پزشک و بيمار را که يکي از ارکان طبابت است خدشه‌دار مي‌کند ابراز نگراني کرده بودند.

موضوع زيرميزي گرفتن و تخلفات برخي از پزشکان نه موضوعي قابل‌انکار است و نه موضوعي است که با جنجال‌ها و هيجانات رسانه‌اي بتوان آن را سر وسامان داد. آنچه مهم است اينکه هم رسانه‌ها و هم متوليان امر درمان و سلامت بايد با درايت و دلسوزي والبته پرهيز از اتلاف وقت، اين مشکل توامان مردم و پزشکان را حل کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.69052s, 19q