مرگ 18 هزار و 331 بیمار کلیوی در تهران/ کمبود 2000 دستگاه دیالیز

۱۳۹۲/۱۱/۱۹ - ۱۲:۰۹ - کد خبر: 105282
مرگ 18 هزار و 331 بیمار کلیوی در تهران/ کمبود 2000 دستگاه دیالیز
سلامت نیوز : دبیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران با اشاره به آمار مرگ و میر بیماران دیالیزی و پیوند کلیه در کشور، خواستار توجه جدی نمایندگان مجلس، دولت و وزارت بهداشت به مسایل و مشکلات بیماران صعب العلاج به خصوص بیماران دیالیزی و پیوندکلیه شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ داریوش آرمان گفت: بررسیهای این انجمن نشان می دهد طی 20 سال گذشته 18331 بیمار کلیوی فقط در تهران جان سپرده اندکه این آمار بسیارنگران کننده و حائز اهمیت است.

عضو هیئت مدیره انجمن بیماران کلیوی ایران خاطرنشان کرد: چناچه آمار مرگ و میر بیماران کلیوی در سراسر کشور نیز به این اعداد و ارقام اضافه نماییم به روشنی درخواهیم یافت سالانه چند هزار بیمار کلیوی و دیالیزی در کشور فوت می کنند و این برای ما که از پزشکان متخصص و جراحان برجسته و صاحب نام در دنیا برخورداریم، تاسف آوراست. چرا که بیماران کلیوی ما برای دسترسی به پزشک و متخصص مشکل چندانی ندارند اما متاسفانه مشکلات دارویی و درمانی و هزینه های بسیار سنگین این بیماری باعث می شود تعداد قابل توجهی از بیماران در تهیه دارو و درمان با مشکلات شدید روبرو باشند و همین موضوع نیز طول عمر آنها را کاهش داده و سرانجام نیز به مرگ آنها ختم می شود.

وی گفت: تا حدود 20 سال قبل بیماران دیالیزی برای پیوند کلیه بایستی راهی اروپا یا امریکا شده و با صرف مبالغی بین 150 تا 200 هزار دلار از بودجه و ارز کشور و پس از ماهها یا سالها انتظار موفق به پیوندکلیه شوند. اما خوشبختانه در 20سال گذشته با توجه به دستیابی پزشکان ایرانی به تخصص بسیار بالای پیوند، تمام بیماران در کشور پیوند (بیش از 32 هزار پیوند کلیه) شده اند که همین موضوع نگاه دنیا را به خود معطوف ساخته است. اما متاسفانه مشکل اصلی اغلب بیماران مربوط به پس از پیوند کلیه است. چرا که بخشی از این بیماران به دلیل مشکلات اقتصادی و مالی موفق به تهیه و مصرف داروها نشده و متاسفانه فوت شده اند.

آرمان با اشاره به مشکلات جدی بیماران در زمان تحریم ناجوانمردانه دارویی و تجهیزات پزشکی از سوی غرب خاطرنشان کرد: در این دوران بیماران کلیوی، دیالیزی و پیوندی با بحران جدی روبرو بودند. پس هم اکنون که با درایت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و به خصوص مجلس شورای اسلامی این مشکلات تا حدود زیادی برطرف شده است، انتظار می رود همانطور که رهبرمعظم انقلاب بارها تاکید داشته اند شرایطی فراهم شود که بیمار و خانوداه اش به غیر از رنج و درد بیماری درد و رنج دیگری تحمل نکنند و تحقق این خواسته به طور قطع وظیفه مسئولان و دولتمردان است.

دبیر هیئت مدیره انجمن بیماران کلیوی ایران در ادامه با اشاره به کمبود حداقل 2 هزار دستگاه دیالیز در کشور، خاطرنشان کرد: طی سالهای اخیر با تعداد قابل توجه بیماران کلیوی و دیالیزی در کشور روبرو بوده و در چند سال آینده نیز به گفته کارشناسان مربوطه با سونامی بیماران کلیوی روبرو خواهیم بود. بنابراین مسئولان مربوطه در دولت و مجلس باید ضمن رفع فوری کاستی های گذشته که بلای جان بیماران شده است به فکر بهبود و اصلاح وضعیت و شرایط دارو و درمان دهها هزار بیمار کلیوی کشور باشند.

وی گفت: عمر مفید دستگاههای دیالیز در دنیا بین 5 تا 7 سال است اما متاسفانه در ایران به خاطر مشکلات جدی در این بخش، تعداد قابل توجهی از دستگاههای دیالیز حدود 5 برابر عمر مفیدشان کارکرده و هم اکنون نیز کار می کنند که وزارت بهداشت باید برای این معضل چاره ای بیاندیشد.

آرمان خاطرنشان کرد: متاسفانه با توجه به چند برابر شدن قیمت دستگاههای دیالیز در سالهای اخیر و به دنبال افزایش نرخ ارز، در حال حاضر هر دستگاه دیالیز بین 60 تا 70 میلیون تومان هزینه دارد به همین خاطر از خیرین و نیکوکاران درخواست می شود با توجه به مشکلات جدی مراکز دیالیز در کشور، برای کمک به خرید دستگاههای دیالیز و تجهیزات مربوطه ، انجمن بیماران کلیوی را یاری نمایند.

وی در پایان ابراز امیدورای کرد، نمایندگان مجلس با توجه به وضعیت بحرانی حوزه سلامت که بدون شک از اولویتهای اصلی کشور است، نسبت به اختصاص بودجه های این بخش نگاه مثبت تری داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.98622s, 19q