برنجكاران مواظب باشند "تب مزارع" نگيرند

۱۳۸۷/۰۲/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10537
برنجكاران مواظب باشند "تب مزارع" نگيرند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايرنا، بيماري تب مزارع با نام علمي "لپتوسپيروز"، يك بيماري عفوني مشترك بين انسان و حيوان است و در مناطقي كه شغل غالب ساكنان آنها كشاورزي و يا ماهيگيري است، ديده مي‌شود.
مدير شبكه بهداشت و درمان شهرستان فومن در خصوص بيماري تب مزارع يا تب برنجكاران گفت: اين بيماري با تب و لرز و سردرد (علائمي شبيه سرماخوردگي) شروع مي‌شود و درمراحل شديدتر علائم ديگري همچون يرقان يعني زردي و نارسايي كليه به آن افزوده مي‌شود و ممكن است بيمار به دياليز احتياج پيدا كند.
دكتر "عليرضا خصوصي" روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود:
عامل اين بيماري يك باكتري است و از طريق ادرار حيوانات آلوده همانند گاو و گوسفند و ... و بعضي از جوندگان مثل موش وارد آبها و محيط اطراف مي شود.
وي اضافه كرد: طبيعي است اگر فردي پاي برهنه به خصوص اگر داراي زخمي باشد، وارد آبهاي آلوده شود يا دست خود را در آن آبها بشويد و يا در آنها شنا كند، عامل بيماري وارد بدن وي شده و پس از حدود يك هفته علائم بيماري ظاهر مي‌شود.
وي دست زدن به طناب آلوده حيوان و يا فضولات آن و هم چنين تماس با علف هاي آلوده را از ديگر موارد انتقال اين بيماري نام برد.
وي متذكر شد: عامل اين بيماري از راه ادرار حيوانات آلوده دفع مي‌شود و مي‌تواند ماه‌ها در آب زنده بماند.
وي افزود: آب راكد به عنوان يك وسيله مهم براي انتقال بيماري تب مزارع است.
مدير شبكه بهداشت و درمان فومن با اشاره به شرايط كشاورزي در استانهايي هم چون گيلان، درخصوص راه‌هاي پيشگيري از اين بيماري اظهار داشت: به كشاورزان و روستاييان اين مناطق توصيه مي‌شود از راه رفتن و شنا كردن در آب‌هايي كه به سالم بودن آن مطمئن نيستند، خودداري كرده و در اين نوع آبها چيزي نشويند.
دكتر "خصوصي" گفت: كساني كه علائم بيماري ياد شده را در خود مشاهده كردند، بايد براي پيگيري و اطمينان از رفع بيماري خود به پزشك معالج مراجعه كنند.
اين مقام مسوول اطلاع رساني گسترده از طريق رسانه‌ها را براي آگاهي كشاورزان بسيار موثر دانست و گفت: علاوه بر برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در اين راستا، بروشورهايي در ارتباط با شناخت بيماري تب مزارع از سوي معاونت دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان و گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي اين دانشگاه تهيه و توزيع شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.04261s, 19q